Vaalit lähestyy

Anonyymi

Ilmainen vinkki puolueille ym. mahdollisista seudulle muuttajista: seuratkaa muuttuuko eläkeputki. Jos ei, ketin ja muiden kannattanee houkutella erit. ennen vuotta 1961 syntyneitä seudulle, takaisin tai uusina asujina. Jos/kun työtä ei ole tarjolla ja kun muualla tienatessa voi sukan varteen olla kertynyt jotain tai esim. etelän asunnon realisoinnista voi jotain kertyä, ansiosidonnaisella pärjäilee hyvin ja saa elämään mahd. leppoisuutta ja laatua vaihtamalla ne "farkut verkkareihin" . Tosin sotea voi kuormittaa ajan oloon.

Asumaan esim. keskustaan ja mökkejäkin löytynee mm. kalastajille. Maapaikkoja läheltä keskustaa, joita monet nuoremmatkin etsivät esim. eläinharrastukseen kun ei taida olla kaupan, vaikka niitäkin olisi.

3

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistanko oikein, oliko Rääkkylän kunnan slogan, jonka kalliit? konsultit teki joku vuosi sitten (muillekin kunnille?): Ilo elää ja ilo kuolla? Kuinkahan kunnan suosio muuttui sen aikana?

      Kuinka paljon se haluttu lapsiperhe, jossa esim yksi käy töissä ja muut ovat tukien varassa on kunnalle parempi kuin yli 60-vuotias- tai eläkeläispari? Tiedetäänkö kulut ja tuotot ym?

    • Anonyymi

      Kun uutisoitiin vauvarahasta, olisko muuttoraha seuraava? Monta vuotta sen asian puiminen hallinnossa kestäisi? Maksettaisiin ostoseteleinä kylään muuttajalle ja vaikka myös hlölle, joka muuttopäätökseen vaikutti. Kannustaisiko raha, kun veroäyri ehkä ei?

    • Anonyymi

      Niiden vuonna 1960 ja sen jälkeen syntyneiden kiteeläisten, jotka suinkin pystyvät muuttamaan Joensuuhun tai Etelä-Suomeen, kannattaa lähteä nyt.

      Nyt on käänteentekevä hetki ja tilanne, jolloin muuttopäätös on viisainta tehdä. Kiteen korkea veroaste ja paikan yleinen näköalattomuus monien muiden tekijöiden ohella puoltavat poismuuttoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      65
      4403
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      243
      4159
    3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      22
      3314
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      155
      3270
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3054
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      75
      2879
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      118
      2576
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      166
      2386
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      48
      2185
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1810
    Aihe