Vaalit lähestyy

Anonyymi

Ilmainen vinkki puolueille ym. mahdollisista seudulle muuttajista: seuratkaa muuttuuko eläkeputki. Jos ei, ketin ja muiden kannattanee houkutella erit. ennen vuotta 1961 syntyneitä seudulle, takaisin tai uusina asujina. Jos/kun työtä ei ole tarjolla ja kun muualla tienatessa voi sukan varteen olla kertynyt jotain tai esim. etelän asunnon realisoinnista voi jotain kertyä, ansiosidonnaisella pärjäilee hyvin ja saa elämään mahd. leppoisuutta ja laatua vaihtamalla ne "farkut verkkareihin" . Tosin sotea voi kuormittaa ajan oloon.

Asumaan esim. keskustaan ja mökkejäkin löytynee mm. kalastajille. Maapaikkoja läheltä keskustaa, joita monet nuoremmatkin etsivät esim. eläinharrastukseen kun ei taida olla kaupan, vaikka niitäkin olisi.

3

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistanko oikein, oliko Rääkkylän kunnan slogan, jonka kalliit? konsultit teki joku vuosi sitten (muillekin kunnille?): Ilo elää ja ilo kuolla? Kuinkahan kunnan suosio muuttui sen aikana?

      Kuinka paljon se haluttu lapsiperhe, jossa esim yksi käy töissä ja muut ovat tukien varassa on kunnalle parempi kuin yli 60-vuotias- tai eläkeläispari? Tiedetäänkö kulut ja tuotot ym?

    • Anonyymi

      Kun uutisoitiin vauvarahasta, olisko muuttoraha seuraava? Monta vuotta sen asian puiminen hallinnossa kestäisi? Maksettaisiin ostoseteleinä kylään muuttajalle ja vaikka myös hlölle, joka muuttopäätökseen vaikutti. Kannustaisiko raha, kun veroäyri ehkä ei?

    • Anonyymi

      Niiden vuonna 1960 ja sen jälkeen syntyneiden kiteeläisten, jotka suinkin pystyvät muuttamaan Joensuuhun tai Etelä-Suomeen, kannattaa lähteä nyt.

      Nyt on käänteentekevä hetki ja tilanne, jolloin muuttopäätös on viisainta tehdä. Kiteen korkea veroaste ja paikan yleinen näköalattomuus monien muiden tekijöiden ohella puoltavat poismuuttoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      157
      4417
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4149
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3326
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      2938
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      187
      2649
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1757
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      67
      1495
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      58
      1494
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      115
      1195
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1175
    Aihe