Moi. Onko kenelläkään Oras vakiopainesäädintä käytössä? Voisiko joku vinkata, että kuuluuko vakiopainesäätimen mittarin näyttää vesilaitokselta tuleva vedenpaine aina silloin kun hanat eivät ole auki. Ja kun hanat ovat auki, niin mittari näyttää talon verkossa olevan paineen eikö vain?
Eli oleellista on säätää vakiopainesäädintä silloin kun muutama hana on auki ja tuolloin säätää verkon paine sopivalle tasolle?
Kun hanat eivät käytössä ja mittari näyttää esim. 7baria paineeksi, niin tuosta ei pidä huolestua..eihän?
Oras vakiopainesäädin
6
433
Vastaukset
- Anonyymi
1) Seitsemän bar on liian korkea paine ja tekee kupariputkille höböä.
2) Vakiopainesäätimen painemittarin pitää rakennusmääräysten mukaan olla toisiopuolella.
3) Ainoa "hyväksytty" syy toisiopuolen noin korkealle arvolle on se, että se johtuu lämminvedevaraajan takaiskuventtiilin vuotamisesta ja paineen noususta veden laajenemisen vuoksi (taklaiskuventtiili on sitten kyllä syytä vaihtaa.)
Siis: on ongelma jossain. - Anonyymi
Verkoston paine mitataan aina virtaamattomassa tilassa. Kun vettä lasketaan, verkostossa ei ole painetta. Painemittari näyttää sen paineen mikä siihen on asetettu. Kun vettä lasketaan, ei paineenalennusventtiilillä ole painetta. Jos paine "ryömii", eli paineenalennusventtiilin mittarin paine nousee vähitellen, jostain vuotaa painetta. Eli takaiskuventtiilin vika luultavasti varaajalla.
- Anonyymi
Ei löytänyt sokea kana jyvää tälläkään kertaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei löytänyt sokea kana jyvää tälläkään kertaa.
Ymmärrän, olet katkera ja v-mäinen.
Yleensä jopa Mulquistit ymmärtävät olla kirjoittelematta, jos ei ole mitään sanottavaa. - Anonyymi
Kertokaas nyt tyhmälle, että miten tuo käytännössä tapahtuu. Eikös se takaiskuventtiilin "vuoto" ole periaatteessa sama asia kuin jos hana olisi auki, eli painemittari vakiopainesäätimessä olisi paineettomassa tilassa ja näyttäisi mitä sattuu. Itse ajattelen tyhmänä niin, että jos paine kasvaa säädettyä korkeammalle vakiopainesäätimessä, niin eikös se vika pidä silloin olla vakiopainesäätimessä itsessään jos paine ei pysy säädetyssä?
- Anonyymi
niin..vai meneekö se itse asiassa niin, että jos lämmin vesi varaajassa laajenee ja jos takaisku ei siellä toimi, niin paine menee verkkoon ja tämä selittäisi paineen nousun. Ehkä te juuri tätä selititte, mutta kun ei sytytä..
Tosin jos varaajan kytkee pois päältä ja paine nousee, niin sitten ei kai muuta jää jäljelle kuin vakiopainesäädin ja sen vika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3188170Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1006418Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1743693- 732622
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee402500- 452363
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222206- 1122082
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962024- 481595