UPM Kaipola ensin, sen jälkeen jollain aikavälillä UPM Jämsänkoski. Patria yskii ja köhii Hallissa. Tuskin se kylpyläkään Himokseen tulee? Miksi tulisi hitaasti mutta varmasti tyhjentyvään kyläpahaseen? Leipomolla ulkomaalaiset tekee suomalaisten työt. Kun saavat itselle vähän näyttöjä työelämästä, muuttavat Itäkeskukseen "sukulaisiin" ja pääkaupunkiseudulle parempiin hommiin. Sairaalakin on kohta ns. "veitsen terällä". Jämsän omat kansanedustajat on muuttuneet nopealla aikataululla mykiksi ja puhumattomiksi.
Koska on Jämsään rakennettu viimeksi uusi omakotitalo? Vähiin käy uusien omakotitalojenkin rakentaminen Jämsään, ennen kuin kokonaan loppuu. Ei tänä päivänä uutta omakotitaloa kannata rakentaa muualle, kuin kasvukeskukseen. Jämsä ei ole kasvukeskus. Vanhan pystyyn lahoavan omakotitalon purkukustannukset on 20 - 30 000 € kun kaikki purkujäte toimitetaan kierrätykseen ja asianmukaisiin laitoksiin, eikä minnekään vetelän suon täytteeksi.
70-vuotta vanhasta rintamamiestalosta ei kannata maksaa Jämsässä enää muuta kuin sähköliittymän hinta. Se on pohjaton rahareikä, jota viekkaat peltikattokauppiaat ja putkiremonttien tekijät vilkuilevat autoistaan ja yrittävät saada asukkailta nimen sopimuspaperiin, missä laittavat taloon uutta kattoa ja vesiputkea kolminkertaisella ylihinnalla. Ei täällä mikään kannata... lähetään pois...
Koska on Jämsään rakennettu viimeksi uusi omakotitalo? Vähiin käy uusien omakotitalojenkin rakentaminen Jämsään, ennen kuin kokonaan loppuu. Ei tänä päivänä uutta omakotitaloa kannata rakentaa muualle, kuin kasvukeskukseen. Jämsä ei ole kasvukeskus. Vanhan pystyyn lahoavan omakotitalon purkukustannukset on 20 - 30 000 € kun kaikki purkujäte toimitetaan kierrätykseen ja asianmukaisiin laitoksiin, eikä minnekään vetelän suon täytteeksi.
70-vuotta vanhasta rintamamiestalosta ei kannata maksaa Jämsässä enää muuta kuin sähköliittymän hinta. Se on pohjaton rahareikä, jota viekkaat peltikattokauppiaat ja putkiremonttien tekijät vilkuilevat autoistaan ja yrittävät saada asukkailta nimen sopimuspaperiin, missä laittavat taloon uutta kattoa ja vesiputkea kolminkertaisella ylihinnalla. Ei täällä mikään kannata... lähetään pois...
Vastaukset 35
Vanhimmat
Seuraavaksi kaupat alkavat kuihtua ja näivettyä. Tyhjät näyteikkunat lisääntyvät, kun paikkakunnalta maksukykyinen väki vähenee ja osa väestä karistaa lopullisesti Jämsän tomut jaloistaan.
Nuorethan lähtevät yleensä heti paikkakunnalta pois, kun pakolliset koulut on käyty.
kaupungin palkkalistoilla oleva väki ei kuitenkaan vähene niin kauan, kun on kaupungissa edes sen verran asukkaita, että vaikka veroja korottamalla saadaan näille kaupungin virkamiehille palkat maksettua
Kaupungin+palkkalistoilta,+ensimmäisenä+40%+henkilöstöä+pihalle.+Kyllä+päätökset+pystyy+pienemmälläkin+porukalla+tehä.+Muka+kehittyvä+Kaupunki???+-20000+meni+rikki.+Yli+5000+henkilöä+on+eläkeläisiä.+Hyvältä+näyttää+tulevaisuus.+Kaikki+toitottaa+tehokkuuteen+.+Sieltä+kaupungin+virkahenkilöistä+vois+aloittaa.+Lopettamalla+virat.+Ja+suunnata+nekin+rahat+nuorten+työllistämiseen.+Ja+luoda+niille+työpaikkoja.+Eikä+pitää+kynsin+hampain+kiinni+siitä+kaupungin+varmasta+tilipussista.+Mutta+kukapa+sitä+"ruokkijan"+käteen+purisi.+Aina+juonitaan+joku+avustaja,+Ja+yleensä+omasta+suku+/+tuttu+henkilöistä.
Juuri noin on tilanne Jämsässä, että kaupungin palkkalistoilta ei saa turhaa väkeä vähennettyä sitten millään.
Kunhan joudutaan Jyväskylän kanssa samaan kinkerpiiriin, niin alkaa Jyväskylän iso luuta lakaisemaan ja ruumenet lentää pihalle.
Vain ja ainoastaan parhaista parhaimmat saa jäädä Jämsässä nykyisille suojatyöpaikoilleen ja loput lentää pihalle, että heilahtaa.
Eduskunnasta pitäisi aloittaa ylisuurien palkkojen karsiminen ja turhan avustajakaartin irtisanominen. Siitä sitten edetä muuhun julkishallintoon. Satatuhatta turhaa työpaikkaa helposti purettavissa. Tällä palkkasummalla sitten nuoria oikeisiin töihin.
Näinhän on käynyt jo viimeiset 20 vuotta, itse lähdin 22 vuotta sitten ja olen ajatellu palata, käydä töissä etelässä ja oleilla viikonloput jämsässä.
Tätähän ilmeisen moni on toivonut tälläkin palstalla, kaikki on aina huonosti ja pitää kitistä joka ikisestä asiasta kuin mikäkin miesvauva. Liittyminen Jyväskylään on vain ajan kysymys, kun omat muskelit ei enää riitä kannattelemaan raskasta kuntaorganisaatiota. Kaupungin pullahiiret saa jatkaa suojatyöpaikoissaan viimeiseen asti, se on jämpti vaikka kaikki teollisuus lähtisi Jämsästä.
ei se mitään,mutta kotiteollisuus on tulossa jämsään.
Olet sä Naisavauva? kun kitiset noin orvosti.
Liittyminen Jyväskylään on hyvä ratkaisu. Pitäisi vaan samalla ratkaista tieyhteys joka saisi olla max 30km Jyväskylän keskustaan.
Viihdytä mua, heiluta helistintä.
Pimpeli pompeli, jotain muuta heiluttelen
Saksassa tuommoisella määrällä virkamiehiä, mitä Jämsän kaupungilla on, pyöritetään 60 000 asukkaan kaupunkia, mutta eihän täällä Jämsässä.
Ensin nimitetään itsensä hyväpalkkaiseen virkaan, niin kuin Juurakon Hulda. Sitten kun pitäisi ryhtyä töitä tekemään, jotka nimenomaan kuuluvat juuri hänelle, niin heti ryhdytään etsimään ulkopuolelta "ihmeiden tekijää", jonka pitäisi ratkaista Jämsän ongelmat. Voi tätä tyhmyyden määrää!
Naulan kantaan osuit juuri noin me kaikki ajatellaan, onhan tuo aika röyhkeetä. miten kehtaavat, no kyllä ne kehtaa.
Kyllä sieltä Jämsän ulkopuolelta varmaan joku "ihmeidentekijä" löytyy. Ottaa tyhmiltä maalaistolloilta rahat pois ja nauraa jälkeenpäin partaansa. Mitään muuta ei sitten tapahtunutkaan, kuin että vei rahat, mutta tulosta ei syntynyt. Noinhan se on aina ennenkin mennyt.
Eikös se Hunttalan Matti ollut tämmöinen asiantuntija, joka saapui köyhiä kuntia pelastamaan. Kun Matti lähti, oli kunta entistäkin köyhempi.
Siinä vaiheessa jun Jämsä joutuu holhoukseen esim, Jyväskylä ottaa tämän, niin eiköhän sitten rupee turhat penkit tyhjeneen.
Ne on kiinni Jämsän viroissa, niin kuin paska Junttilan tuvan seinässä. Saivat vielä hommattua Pol Potin avustuksella itselleen järkyttävän suuret palkan korotukset, vaikka siellä ei tee oikeasti töitä muut kuin nykyinen kaupunginjohtaja.
Terveisiä I. Salmiselle... joko tekstiviestien kirjoittaminen sujuu paremmin?
Mulla on ny sinihousune kiikaris. Hyvää jatkoa teille. Ja kiitos palkoista. :)
Jyväskylä ei Jämsää huoli.
huolii se ja jos se vähänkään korpilahteen tulee ni se suorastaan vaatii.
Jämsän on aika palata juurilleen. Maatalouspitäjänä Jämsä voi saavuttaa sille kuuluvan korkeasti arvostetun aseman. Torppareiksi kaikki työttömät taksvärkkiä tekemään tukijulleille.
Höh, maatalous ei kuntaa enää elätä, ehkä vielä 50 vuotta sitten elätti
Juurespitäjä, perunat ja sokerijuurikkaat pelloilta talteen vaan.
Joo, ei se Jämsä muutaman paperimiehen takia lopu!
Koskella ruvettiin tekeen kuiteskin sanomalehti paperia, hyvä niin. Jos jäis toinen tehdas pitemmäksi ajaksi.
Alettiin tehdä tuotetta jolle ei mitään tulevaisuutta 3-5 vuotta ja kosken tehdas hiljenee. Saksaan uusi tarrakone ja kosken pikkuiset saa sulkea.
Jämpsänseutu uutisoi näin 13. perjantai. https://www.jamsanseutu.fi/a/28974970-8fba-4583-9767-1327441392e3?c=1537780247616
Hyvä että on osaajia.! Kaipolan ylväät munivat hommansa.
Tää tuli 10v liian myöhään.
Ylväät superpunikit ehti eläköityä.
Kaikki loppuu mutta kolhukyöstin salakapakka pysyy voimissaan.
Missäs semmoinen on?
Turkinkylällä, sinne on k-18 mutta tässä tapauksessa yli 18 vuotiaita ei meinata päästää sisään.
Vieläkö nyky päivänä riittää postilokero jotta voi maksaa kunnallisveron muualle.
Moni näyttää olevan sitä mieltä, että Kaipolan tilttaamisen takia Jämsää ei enää 1/1-2021 ole ja viimeinen sammuttaa valot!
Aika pessimististä ajattelua, että jonkin tehtaan loppuminen tappaisi koko kaupungin. Ei muuta kuin peitset tanassa uusiin seikkailuihin, siitä se lähtee!
Just näin.
Kaksi samassa pitäjässä olikin enemmän kun juuri kenelläkään muulla. Yhdelläkin pärjätään. Useimmat pärjää ilman yhtäkään.