Ei vaan riitä mikään

Anonyymi

En tiedä mitä tekisin elämäni kanssa. En näytä naispuoliselta, vaikka olen sitä. Pyrkimyksenäni on päästä joskus leikkauksiin, mutten tiedä mikä ala voisi olla itselleni, rumalle, soveltuva ja siitä saisi samalla riittävästi fyrkkaa lainan ottamista varten. Läheisiä kavereita minulla ei ole eikä suhdetta, mihin en kelpaa ollenkaan. Yksinäisyyden ja mitättömyyden tunne ovat aika päivä sitten ajaneet jäämään jälkeen muista. Nyt yritän parhaani taas nousta jaloilleni, että saisin joskus kokea parempaa fiilistä itsestäni, mutta tekee kipeää kuulla itsestään ja ulkonäöstään halveksivia kommentteja. Aivan kuin ei olisi vieläkään mitään arvoa kenellekään.

Kohtalotovereita?

2

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saatat pettyä karvaasti, mutta vaikea uskoa, että sukupuolenvaihdosleikkaus olisi ratkaisu ongelmiisi. Et tule toimeen itsesi kanssa, etkä löydä tapaa olla tekemisissä toisten kanssa. Miten ihmeessä ulkokuoren manipulointi, kastrointi ja hormonihoidot auttaisivat asiaa? Ihmisiä on hyvin erinäköisiä. Seksuaaliset suuntautumiset vaihtelevat. Silti ihmiset kykenevät hyväksymään itsensä ja tulemaan toisten kanssa toimeen. Olemaan jopa onnellisia.

      Sukupuolen korjaus on muotiasia, jolla pyritään ratkaisemaan kaikki psykososiaaliset ongelmat. Ehkä on muitakin tapoja? Tietääkö epätasapainossa oleva ihminen, mikä on oikeasti itselleen parasta? Suosittelen psykoterapiaa kirurgin veitsen sijaan.

    • Anonyymi

      Dysformiseen kehonkuvan häiriöön ei auta minkään valtakunnan leikkaus tai hokkus-pokkus.
      Kyseessä on häiriö joka alkaa usein jo murrosiässä ja aiheuttaa ihmiselle kohtuuttomia kärsimyksiä. Se voi liittyä myös eräisiin psykiatrisiin sairauksiin.
      dysmorfisen ruumiinkuvan häiriön oirekuva on
      laaja. Pakonomaiset käyttäytymismallit nousivat tutkimuksissa useimmiten esille. Muut oireet
      jotka nousivat tutkimuksissa esille, olivat liitännäissairaudet, ihmissuhdeongelmat, itsetuhoisuus,
      harhaluuloisuus, sosiaalisten tilanteiden pelko, päihteiden ongelmakäyttö sekä väkivaltaisuus.
      Kyseessä on siis vakava psykiatrinen sairaus johon kannattaa hakea apua ja hoitoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      153
      2561
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      23
      2240
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      192
      2103
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      250
      1608
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      133
      1320
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1194
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1148
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      952
    9. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      937
    10. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      910
    Aihe