Lähiruoka Oulussa

Anonyymi

Oulussa ei ilmeisesti saa lähiruokaa mistään, kun tuntuu että Inarin siikaa ja Savon talkkunaa pidetään lähiruokana. Myöskin Pullapirtin einesnisuja. Talvella toki vaikea saada lähellä kasvatettua vaikkapa juureksia. Miksi muuten sanotaan ettei kotimaisia viljoja kannata syödä, kun ne aiheuttaa keliakiaa sekä suolisto-oireita ja lihottaa?

6

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä lie syynä, vai eivätkö vain mainosta riittävästi? Oulu ei niin pohjoisessa kuitenkaan ole, ettei mikään kasva.
      Keski-Suomessa ja Hämeessä hyvin marketeista löytää oman maankunnan tuottajien tuotteet, selvästi esillä ja merkitty.
      Tuon Pullapirtin kanssa yllätyin pahan kerran tuoteselostetta lukiessa. Leetaa olin vailla, ja sehän olikin tuotu Itämeren takaa, ainoastaan paistettu ja koristeltu paikanpäällä. Höh?

      • Anonyymi

        Oulussa on todella lyhyt kesä ja sateinen epävakaa sää. Ei täällä viljellä ravintoa, kuten eteläisessä Suomessa tai etenkin etelän maissa. Periaatteessa Suomi pitäisi tyhjentää Jyväskylän pohjoispuolelta ja tulevaisuudessa kokonaan.


    • Anonyymi

      leettiset stassut

    • Anonyymi

      Pieniä peltoja. Pitäisi häätää ihmiset etelämmäksi.

      • Anonyymi

        kuka staattisia ottaa elätikseen etelässä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kuka staattisia ottaa elätikseen etelässä?

        Staattisia eli pysyviä?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      189
      3449
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2720
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      104
      2615
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      59
      2458
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2371
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2100
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1820
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1810
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      34
      1657
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1521
    Aihe