nuo tuulipuistotiet syvänmaille.
Ei tarte ennää mullukka myöten upotella suonsilimäkkeissäkkää.
Ukonki voi ottaa sittee mukkaa, ku ei kanttaa tarte.
kukonahon akalta terttuja kaikille kikkelin kantajille.
Ei tarte ennää mullukka myöten upotella suonsilimäkkeissäkkää.
Ukonki voi ottaa sittee mukkaa, ku ei kanttaa tarte.
kukonahon akalta terttuja kaikille kikkelin kantajille.
Vastaukset 31
Vanhimmat
totta puhiset, noin meilläki mennee.
Huru-ukot lämpimikseen kirjoittelee sontaa, todellisuudessa eivät ymmärrä itse mehtästyksestä mitään.
Eikä mistään muustakaan, pönttö vislaa ja pahasti.
Tosi nainen tykkää metistellä.
Saa ne ainakin järeät tiet sinne syvänmaille. Että hyvä mennä tekstiileissä ulkoileen.
Harvahan sitä alasti nykyäänkään ulkoilee.
Ylivieskassa kaikki on toisin.. Ne ei uskalla kysyä naapurikunnista miten myllyt on vaikuttaneet, kun se oma persuöyhö ja lepakkokiima muine järjettömyyksineen joutus kyseenalaiseksi.
ukonkanto loppuu ny, saahaan tuulitiet erämaille !
myllyjä lisää vihreillä on ilmastopaniikki aivoissa tapetaan normielämä,niinkuin korona tekee,
Viheriät ja sdp on viisaita annetaan niiden pelastaa maailma meidän ei tarvi kuin olla bussin kyytillä ja rahaa tulee taikaseinästä ja ee uusta joten ei haukuta tuulimyllyjä eikä uhata ampua niitä singolla ja kolminollakasilla reikäsiksi koska sitten tulee itku
näinteemme,vain kolme puolueetta,ohisalot, marinit,andersonit,katsotaan mihin maailmammepäättyy,ja siitä ei ole enää tulevaisuutta,onvain menneisyys,
Mitä tekee ukolla jota pitää kantaa, sama vaihtoo ukkoa jalakavaks.
Ylivieskan "erä"persut alkaa keräilemään omat ja koirankakkansa, jotta utopia säilyisi, no pääasia kuitenkin on se, että ydinkeskusta siistiytyy.
Tuulivoima on sitä suomessakin vesirattaan jälkeen vanhinta, puhtainta ja toimivinta energian hyödyntämistä suuremmissa rojekteissa, kuten viljan jauhatus ja sahalaitokset. Mitä ihmettä öyhöpersuilla on siis korviensa välistä karannut??
Kyllä tuulivoimakin hyväksi muuttuu, kun persut pääsee hallitukseen ja viimeistään, kun tulee ensimmäinen täysin venöäläisomisteinen ja niille hyötyä tuottava tuulivoimalapuisto joiden myllyn kyljessä lukoo lada.
Puhtainta ja toimivinta energiaa, ihan oikeesti, 😁
Saksassa tuulivoima on jo todettu tehottomaksi ja ongelmalliseksi energiamuodoksi. Saksalaiset energia-asiantuntijat ovat varoittaneet suomalaisiakin tuulivoiman ongelmista, mutta suomalaiset ovat vaan niin paksukalloisia, että että ei uskota , vaikka saksalaisilla jo kokemusta tuulivoimasta pitkältä ajalta. Tällä palstalla meukkaavat lähinnä tuulivoimasta hyötyjät, muutama maanomistaja, joilla ilmeisesti rahat vähissä, kun pitää tuulivoiman monille tuomista haitoista huolimatta, ajaa tuulivoima-alueita näille seuduille. Kovin on itsekästä toimintaa.
Koko Suomi hyötyy tuulivoimasta.
Viime vuonna tuulivoimaloiden avulla saatiin saasteetonta sähköä n. 6TWh eli
6000.000.000 kWh .
Valtavasti voitiin sähkön ostamista vähentää ja parantaa kauppatasetta.
Vai että saasteeton, tynnyrissäkö oot kasvanut.
Juu juu, jotkut on yöllä töissä, ilmeisesti sinulle ihan uusi juttu.
Hei haloo, ei ne kaikki Mylly vastaiset oo persuja, ei se niin mene, himppa järkeä mitä suoltaa.
Kuulemma sosialisti, ei kaikki tuulivoiman vastustajat ole persuja. Löytyy kaikista puolueista ja sitten on paljon niitäkin, jotka ei kannata mitään puoluetta. Tämä lienee teille vihervassareille liian vaikea asia ymmärrettäväksi.
Siis kuuleppa sosialisti, piti oleman.
Perustele väitteet tuulivoiman saastuttavuudessa suuremmaksi kuin missään muussa energiantuotantotavassa kiitos tai pidä persuhörö mölinät mahassa. Lepakot kyllä lentää kaikesta huolimatta kesäisin.
Totta kirjoitat. Mutta suomalaiset ovat vimman vietävää kansaa, aina lähdetään laukalle, kun jokin uusi idea tuodaan esiin. Nyt sitten vimmalla rakennetaan tuulivoimaa ja sitä avittaa mm. puuttuva lainsäädäntö ja siksikin pykäliä tuijottavat virkamiehet ovat kritiikittömästi tuulivoiman puolella.
Mutta aika muuttuu vielä ja sitten kauhistellaan tehtyjä virheitä tuulivoimarakentamisessa.
Pelkäävät että huononäköiset metsästäjät ampuvat tuulimyllyä vasajahdissa! Sitten saatiin kauden "suurin" vasa saaliiksi. Peijaissoppaa ...........
Kalajoellahan hajos siipi tuulimyllystä ja ammuttu oli ,
eikä tainnu olla vahingonlaukaus.
Missäpäin Kalajokea ?
Ja milloin, ja mistä tieto että ammuttu? Taitaa taas olla shellin tietotoimiston uutisia.
Taitaa nämä yöllä valveilla olevat lyijyunkylväjä hörhöt metsästellä öisin ja ampuvat valoja kohti, päivisin menee pyöräilijätkin samaan syssyyn. Ei kun pyssyt pois niin pysyy energiaomavaraisuus maassa ja puhtaasti.
Nyt kyllä vaikuttaa olevan Myllärin krapula agressio ja vankka sellanen😁
Eikö tuommoinen ukko kannattais laittaa kierrätykseen.