Keskustan pyytää presidenttiä maan johtoon

Olisi presidentin vuoro johtaa maata nyt
Ulkoisen kriisin aikana yhteiskuntaa johtaa Presidentti yhdessä valtioneuvoksen kanssa.Kriisiaikana..
Nyt on kriisi ja nimenomaan ulkoinen kriisi ja sota ulkoista virusta vastaan. Valtion johtaminen on siirryttävä presidentinohjaukseen. Pääministeri ei tunnu ymmärtävän, että poikkeustilnteessa tarvitaan sotapäällikkö, joka johtaa virastoja ja Suomea kriisin tarvitsemin keinoin poiketen eri toimialojen normaaleja rutiineja.

Koronaviruksen hoito on lähtenyt hallituksen ja pääministerin lapasesta THLn ohjauksessa. Nyt tarvitaan jämäkämpää otetta, kokemusta, organisaatiokykyä ja valitettavasti siihen pääministeri Marin on liian kokematon, tietämätön, itsekäs ja arvovaltariippuvainen eikä ymmärrä, että kriisijohtamisessa tarvitaan muutakin kuin lukkojen avauksia ja virkamiehistön takana piilekselyä.

Päivittäin paljastuu kriisin hoidossa alkeellisa virheitä ja laiminlyöntejä, joissa syytellään nyt toisiaan. Nyt tarvitaan johtoon virusmarsalkka.

Ruumishuoneella makaavia ei kiinnosta jälkikäteen selvitykset siitä, kuka töppäsi.

10

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sosialistit javasurit on epäonnistuneet hallituksessa.
      Lakkoiltiin 6 minuutin takia sekin maksoi miljardeja.
      Neuvostoliiton prosesseista aina sanottiin, että "iso maa iso minuutti". Sitten on toinen sanonta, että "on tehty vennääks" tai "homma on ryssitty".
      Kävi AY lakotkin kommunisti tyyliin, ei mitään hyötyä, haittaa vain työntekijöille, verraten entisiin sopimuksiin.

      Siihen kommunistit ja sosialistit on opetettu ja sen he osaavat: EU:n yhteishankintana tehtäviin maskikauppoihin ilmoittautumiseen meni kuukausi. Hyvä stm! Juna meni jo!

      Tämäkin tapaus vain korostaa ja lisää yhteiskunnan epätasa-arvoa, joka sosialistisessa maassa tosiasiassa on: yltäkylläisyydessä elävä ylimystö, jolla on esim. maskit ja kansa, jolla ei ole. Kaikkein eniten kärsii vähäosaiset. Puheet on puheita, jotka tyhmä kansa nielee, mutta totuus on toinen. Se on melkoinen dilemma sosialismissa, jonka hyvyyttä kirkkain silmin selitetään.

      Toinen esimerkki on valmiin soten kaataminen vuosi sitten tekaistuin syin. Asiaa tahallaan palloteltiin kommunistin johtaman ja demarinaisten koheltaman perustuslakivaliokunnan ja Kiurun johtaman sotevaliokunnan välillä. Hidastelua ja tekaistuja syitä. Omamielisiä "asinatuntijoita" tuotiin kerta toisensa perään jarruttaen ja vieden aikaa. Siinä ei annettu kansalle mahdollisuutta parempaan hoivaan, vaan sen pitää seisoa jonoissa ja olla nurisematta. Se on Rinteen, sittemmin Marinin, Kiurun ja Pekosen markkinamalli!

      • Anonyymi

        Ei ihme että kepun kannatus laahaa, kun lukee näitä viestejä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ihme että kepun kannatus laahaa, kun lukee näitä viestejä.

        Eiköhän kohta SDP laahaa pahemmin, kun Marin ja Ay-liike saa tehtaita pois maasta.


      • Anonyymi

        Missä akat johta, siellä kaikki menee päin persettä ja ei tule mitään. Sitä saavutusta nimitetään kulttuuriksi.


    • Anonyymi

      Metsäyhtiö UPM:n sellu- ja paperikauppa takkuaa – liikevaihto ja tulos ovat tippuneet reippaasti lakkojen jälkeen

      Jämsän Kaipola ja useat muut tehtaat saavat väistyä, kun yhtiö miettii keinoja säästää ja tehostaa toimintaansa.

      • Anonyymi

        Sanna Marinin puheet 6:n tunnin työajasta ja neljänäpäivänä viikossa kaatoivat jo kymmeniä yrityksiä, joista yksi on vaikeuksiin Suomessa joutunut UMP. Sadat muut yritykse ovat sijoittamassa tuotantoaan ulkomaille, halvempien tuotantokustannusten takia ja yrittäjä ilmapiirin. Vasemmistolainen punavihreä, kommunismille haiseva hallitus sai sen aikaiseksi.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ensin tarvitaan keskustalainen presidentti...!

    • Anonyymi

      Mistä maasta tämä Vuolijoku kirjoittelee? Suomen kieli on niin huonoa, että ei voi olla kyse ainakaan kantasuomalaisesta. Ymmärrys Suomen valtiosäännöstä on myös olematon.Lopeta hyvä ihminen kirjoittelu, kun et osaa - tai siirry edes persupalstalle.

    • Nyt olisi sen aika, että kokeneemmat ottaa maan johtoonsa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      232
      3017
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      197
      2646
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      112
      1263
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      141
      1218
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      72
      1126
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1121
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      372
      1091
    8. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1065
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      1015
    10. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      8
      883
    Aihe