Ostin sähkölämmitteisen rivitalo-osakkeen kakkoskodiksi kesäajoiksi. Talvella olisi tyhjillään. Mietin miten säätää lämmön talveksi. Sähkötaulussa on lämpötilan pudotus mahdollisuus mutta ymmärsin että se pudottaa vain muutaman asteen. Olisiko parempi sen sijaan itse säätää kaikki patterit n 10 asteeseen?
Rivitalo tyhjänä talven-lämmitys?
9
445
Vastaukset
- Anonyymi
Koska tulee seuraava aloitus tästä aiheesta?
- Anonyymi
Ei olisi, koska silloin naapurit lämmittävät aloittajan asuntoa. Rivitalossa ei mitään lämpötiloja tiputella, 18 astetta tai yli täytyy pitää koko ajan.
- Anonyymi
Rivitalossa ei ihan helpolla saa lämpöä lainattua naapureilta. Kevytrakenteisissa on tuhti lämmöneristys (oikeasti paloeristys, mutta pitkälti samaa tavaraa) huoneistojen välisissä seinissä. Lisäksi näitä välisseiniä on yleensä paljon vähemmän kuin ulkovaipan pinta-alaa (ala yläpohja ja ulkoseinät). Kivirakenteisissa saattaa toimia hitusen paremmin.
Kymppi on OK talvipakkasilla, mutta syyskeleillä sillä mädättää asuntonsa. Tai siis yhtiön asunnon. Ulkona juuri nyt 12 C ja RH 95 %. Kympin pyynnillä ei ole käytännössä lainkaan lämmitys päällä vielä elo-syyskuussa eikä edes loka/marraskuun lämpimillä jaksolla. Syksyllä ulkoilman kosteus huitelee usein 90 % lukemissa ja sisällä on aivan yhtä kosteaa, jos lämpötila ei ole ulkolämpötilaa korkeampi. Aina pitäisi pitää sisälämpötila väh. 3 astettu ulkoilmaan korkeampana.
- Anonyymi
Hyvin voi tiputtaa rivarissa lämpötilan pattereita säätämällä noin kymppiin. Samoin lattialämmitys pienelle ettei turhaan lämmitä maata. Ilmanvaihto myös pienelle. Jääkaappi pois päältä ja ovi auki niin kestää kone pitempään.
Lämminvesivaraaja kannattaa jättää päälle ja säätää noin 60 asteeseen. (Legionella)
Nain toimin itse ;)- Anonyymi
Onpas ohje! Vai että lämminvesivaraaja aina päällä. Anna mun nauraa. Legionellat kuolee kun ensimmäisen kerran lämmittää varaajan yli 55 asteen. Jos pelottaa niin voi aluksi lämmittää reilusti kuumemmaksi.
- Anonyymi
Jajas...
- Anonyymi
Sillä tavalla....
- Anonyymi
Kalaisa paikka marjaakin on,,,,
- Anonyymi
Jahas vai sillä tavalla
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004373
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422026- 631703
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706