Eikö Ristijärvi haluakkaan lisää asukkaita

Anonyymi

Moni lienee huomannut tai jos ei ole, niin nytpä kerron. Sisäpiiriläisenä tiedän, että niin Ristijärven kunta kuin yksityisetkin joutuvat myymään eioota, kun joku (varsinkin isompi perhe) haluaa muuttaa kuntaamme vuokralle. Yli 70 neliön vuokra-asuntoja tai omakotitaloja ei ole vuokrattavana.

Moni ei usko, mutta tulijoita olisi. Tänä vuonna varsinkin, mutta saattaa kehitys jatkuakin.

Meillä on Kainuun paras sijainti, ehkä Paltamo kamppailee samasta tittelistä. Lyhyt matka Kajaaniin ja luonto lähellä.

Minullakin on vähän sormi suussa, että mitä pitäisi tehdä, mutta ehkä ensimmäinen askel on juuri tämä, että tehdään tiettäväksi tilanne.

Useita ihmisiä (pareja, perheitä) olisi tulossa asumaan Ristijärvelle, jos täällä olisi koteja vuokrattavana. Ymmärtääkseni suurin syy valita Ristijärvi eikä jotain muuta Kainuun kuntaa on lyhyt työmatka Kajaaniin. Kuntavaalit lähestyy. Toivottavasti tämä asia nousee esille.

9

1164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ristijärvellä on upeita tontteja, järvenrannasta saa kohtuuhinnalla kunnan mailta. Siihen Älvari tai joku muu talopaketti niin on itselle mieluinen. Korko on halpa nykyään, turha miettiä vanhaa.

      • Anonyymi

        Suurin osa ihmisistä ymmärtää, että vuokra-asunnot ovat tärkeässä osassa, kun puhutaan muuttovoittomahdollisuuksista. Opiskelijat (jotka ei kyllä Ristijärveen liity), nuoret parit, lapsiperheet... On paljon tahoja, joille ei oman rakentaminen tule vielä kysymykseen.

        Vuokra-asunnossa pääsee helpommin "testaamaan" paikkakuntaa. Eli toimivat vuokramarkkinat ovat erittäin tärkeät. EN TOKI TIEDÄ kuinka ne toimii muissa vastaavan kokoisissa kunnissa, mutta mutu-pohjalta voisin ajatella, että tyhjiä vuokra-asuntoja todellakin on!


      • Anonyymi

        NIin kuitenkin siihen tarvitaan rahaa noin 200te vaikka halvan Älvärihuussin laittaisikin.


    • Anonyymi

      Yleisesti ajatellaan, että vuokra-asuntoihin tulee "alempaa kastia", mutta tutkimukset osoittavat, että kehyskuntiin (jollaiseksi Ristijärvikin voidaan laskea, kun vain 30 minuuttia Kajaaniin) muuttavat vuokralle pääasiassa työssäkäyvät, jotka haluavat rauhallisuutta ja luontoa. Ja joille pienet lähipalvelut riittävät.

      Jos edes on mitään "alempaa kastia", niin he hakeutuvat kaupunkeihin. Monestakin syystä. Mutta mm. meidän kohtalaisen anteliaan sosiaaliturvan vuoksi. Kaupungeissa he pystyvät asumaan suhteessa laadukkaammin kuin täällä halpojen vuokrien seudulla, mutta toisaalta heitä myös kaupungin vilinä tuntuu tutkimusten mukaan vetävän enemmän. Ehkä se on niin, että työn vastapainoksi tarvitaan rauhaa tai sitten lapsille halutaan hyvä ja puhdas elämä.

    • Anonyymi

      Ei vuoralaisia pidetä alempana kastina, mutta Ristijärvellä on perinteisesti asuttu omissa taloissa. Kunnalla on muutamia vuokrataloja, joista kannattaa kysyä kunnasta, muutamia uudehkojakin lähellä S-markettia. Toki kylillä on sitten perikuntien omistamia taloja, mutta niiden vuokraaminen voi olla hankalaa jos iso suku omistamassa.

      Mutta ensin yhteys kuntaan!

    • Anonyymi

      Kolmio vapautui, yhteyttä vuokrataloihin pika pikaa.

      • Anonyymi

        Ei täyty ihan hetkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei täyty ihan hetkeen.

        Itse asiassa helppo päätelmä. Jos ei viikkoon tai kahteen täyty, niin ei ole täällä huhuttua jonoa olemassakaan.


    • Anonyymi

      tässä vihje

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      321
      5155
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      110
      1511
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1412
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe