Välillä vähän risteilyasiaakin

Korona-ajan ilmiö: Risteilylle pääsee nyt jopa ilmaiseksi – ”Toivotaan, että tämä innostaisi edes vähän porukkaa”

Risteilyillä ei pääse maihin, joten kaikki ostokset ja viihdyke on ostettava laivalta.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Eilen tässä oli muutamia vastauksiakin. Nyt ei yhtään. Ylläpidon laskurin mukaan mitään ei ole poistettu.

Äänestä

Eilen tässä oli pari vastaustakin. Ylläpidon laskurin mukaan mitään ei ole poistettu.

Mitähän kiellettyä on jakaa tietoa ilmaisista risteilyistä?

Siis tietoa risteilymatkojen ilmaisuudesta. Itse matka tuskin jää keneltäkään alle sadan euron.

Äänestä
  • Useimmat sammuu jo alle sadan euron.

    Äänestä

Kovasti ihmettelen, kuka sinne laivalle haluaa. Risteily on välttämätön paha, jos haluaa autoineen Ruotsiin tai Viroon.

Äänestä
  • Menes laivojen lähtöaikaan satamaan ja katsele ympärillesi.

    Äänestä

  • Ruotsiin ja Viroonkin pääsee autolla maitse ei tartte "risteillä".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ruotsiin ja Viroonkin pääsee autolla maitse ei tartte "risteillä".

    Hauskaa 'tietoa'. Pääseehän Helsingistäkin Tampereelle Moskovan kautta. Tosi on.

    Äänestä

  • Olen käynyt Virossa noin 300 kertaa enkä koskaan omalla autolla.

    Äänestä

No mut hei, funtsikaas vähä.

Jos yks antaa risteilymatkan ilmatteks ja muut ottaa korkeintaan kympin, ni eiks se ole suunnilleen yks ja sama. Vähä ku "ilmainen ämpäri".

Sit toine juttu. Keväällä joku sai koronan laivalta. Nykysin ei kukaan, ei ainaskaa lehdissä oo ollu mainintaa. Tuntuu jotensakin omituiselta. Vai oiskohan tiedon pimitystä?

Äänestä
  • Aikaisemmin ei ollut ohjeita tarpeeksi, nyt on. Ihmiset ottavat tartuntariskin vakavammin koska asiasta tiedetään enemmän. Nyt maissa tartuntoja on enemmän kuin keväällä, laivoilla on vähän koska matkustajamäärät ovat romahtaneet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aikaisemmin ei ollut ohjeita tarpeeksi, nyt on. Ihmiset ottavat tartuntariskin vakavammin koska asiasta tiedetään enemmän. Nyt maissa tartuntoja on enemmän kuin keväällä, laivoilla on vähän koska matkustajamäärät ovat romahtaneet.

    Tai sitten laivatartunnoista ei saa tiedottaa. Ihan kuten ostoskeskustartunnoistakaan ei ostoskeskuksen nimeä mainita. Eikä ravintoloistakaan. Se on taloudellisen haitan minimointia.

    Ruotsiss näytti eilen olleen yli 2000 tartuntaa, meillä alle 200 eli kymmenesosa. Mutta kyllä meilläkin ollaan yhtä holtittomia ja napistaan rajoituksista.

    Äänestä

Nyt lähti toinenkin varustamo tähän leikkiin mukaan. Risteily sisähytissä nolla euroa.

Äänestä
  • Tosin tällä risteilyllä kiinnitytään Tukholmaan.
    Matkalla kaksi maailman hienointa saaristoa. Vahinko vaan, että toinen on pimeänä.

    Äänestä

Kesällä oli korona-altistumista vähintään. Silloin väkeä kävi laivalla. Itse en risteilyjä missään kohtaa vähentänyt, kun kuuluu harrastuksiin. Tku-Sto ei väkeä ollut koskaan, vähemmän kun paikallisessa lähikaupassa ja asun pienessä kylässä. Helsingistä Tallinnaan oli huomattavasti enempi, vaikkei sielläkään varsinaisista ruuhkista päästy puhumaan. Jännityksellä odotan, mitä nämä nollan euron risteilyt tekee, kummallekkin reitille menen katsomaan. Tallinnaan kaikki b-hytit on myyty, Tukholmaan jää nähtäväksi. Tukholmaan joka tapauksessa ollut Turusta koko ajan matkalla vain muutamia matkustajia, kun Helsingistä lähtiessä on välillä näyttänyt ihan normimenolta.

Äänestä

Jos olisit kulkenut Helsinki-Tallinna välillä niin tietäisit että porukkaa on noin viidesosa normaalista. Sohvalta huudellessa ei aina osu arvaukset kohdalleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Korona-ajan ilmiö: Risteilylle pääsee nyt jopa ilmaiseksi – ”Toivotaan, että tämä innostaisi edes vähän porukkaa”

Risteilyillä ei pääse maihin, joten kaikki ostokset ja viihdyke on ostettava laivalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu