Polttoaineen hinta

Olisikohan Nurmeksessakin syytä alentaa polttoaineen hintoja toisten paikkakuntien mukaan. Nurmeksen ABC asemallahan on jo perinteisesti kalleinta polttoainetta. Dieselin hinta ABC llä on 1.314, Teboililla ja STI llä 1.289, vertailun vuoksi esimerkiksi naapurissa Savon puolella Teboililla diesel maksoi 1.239 kun tankkailin.
2282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Kuopiossa Dieselin hintoja Shell Päiväranta 1.159 ja ABC Prisma 1.190 kannattaa Kuopiossa käydessään tankata.

Äänestä

Kävelkää köyhät jos on noin vaikeaa.
Itse ajelen uudella teslalla 👌

Äänestä
  • Näin on, koomista kun sossupummit laskeskelee missä on varaa tankata se 50 euron ruostekippo 😂

    Äänestä

  • Siinnä sähköpummi kirjoittelee, kyllähän se polttoainelasku pienenee, kun lataa päivän aikana autonsa työnantajan piikkiin. Pidemmälle, matkalle vaikka kesälomareissulle kun lähtee esim. Teslalla, niin hinauspavelun numero on oltava rekisteriotteen välissä mukana,että apua löytyy, kun latauspaikat on vähissä. Eväät on myös hyvä olla mukana, kun lataus vie niin helkkaristi aikaa ja lapset huutaa autossa, eikö jo jatketa matkaa.

    Äänestä

Ei näytä haittaavan puppelipoikien lennokkiharrastusta. Ilmeisesti harrastavatkin juuri autoilijoilta kerätyillä rahoilla.

Äänestä
  • Eikös ne lennokit käy sähköllä, ei niistä mitään ääntä tule.

    Äänestä

Köyhille kaikki on kallista. Käyttäkää polkupyörää. Se on köyhille suunniteltu.

Äänestä
  • Kenenkä virkanaisen elätti mahdat olla. Nusessa ei varakkaita ole muita kuin minä?

    Äänestä

Sähköautotesteistä vuotanutta tietoa. Akut menettävät talvipakkasessa niin paljon tehoja, että autoa pitäisi niin kotona, kuin mahdollisella työpaikalla säilyttää lämpimässä suojassa. Tähän on pyritty saamaan apua erillisillä akun lämmittimillä, ettei kovalla pakkasella ajomatka tippuisi lähes puoleen kesällä ajetusta matkasta. Samoin testeissä huomattu, että kova ajo tyhjentää akut yllättävän nopeasti. Vielä on paljon kehitettävää kalliissa autossa, ennenkuin useammalta pihalta täyssähköauto alkaa löytymään, nykyiset ovat vielä innokkailla testattavana.

Äänestä

Lähdenkin tästä ajelemaan uudella Teslalla alkoon ostamaan pullon hyvää konjakkia 😎

Äänestä

No niin

Äänestä

Muista ajella etuajassa työpaikalle, että saat vielä vapaana olevan työnantajan piikkiin menevän sähköauton latauspaikan käyttöösi.

Äänestä

Siis Höljäkän kyllästömälle. Etuja on paljon. Varma työpaikka luvassa. Edut: vakavarainen menystyvä yritys, tuotto kasvaa joka vuosi. Tosin se ei palkkauksessa näy.
Ilmainen työvaatetus, kengät ja haalarit. Palkka napsahtaa tilille säännöllisesti, pieni mutta jos olet säästäväinen niin kyllä
sillä ruokansa saa. Ja jos ei ole velkaa ja puoliso paremmin palkatuissa töissä niin pärjäät.
Muita euja ei ole.
Sitten haittapuolista. Nälkäpalkka, velaton jotenkin pärjää.
Suosioon pääset jos lipaiset päälliköitä, ehkä inhoittavaa mutta ainut keino saada vaikkapa 10 centin palkankorotus.
Perimätieto kertoo että joskus muinoin omistaja halusi tuntea työntekijät henkilökohtaisesti, vaikea uskoa. Enkä uskokaan.
Nykyinen ei halua, työntekijät on ilmaa, vain tuotontekijöitä.
Niin että tervetuloa jos kiinnostaa.
Itse katselen parempaa työpaikkaa. Salassa tietenkin. Etten pääse mustalle listalle.

Äänestä

Bensan ja dieselin hintoja olisi syytä korottaa roimasti, 5-6€ litra olisi sopiva. Näin saataisi käryävät romut pois saastuttamasta ja loikka sähköautoihin noputuisi.

Äänestä
  • Kannatetaan! 👍👍👍

    T Teslisti

    Äänestä

  • Polttoaineen hinnat jos nousisi kuvittelemallesi tasolle, niin ruokakassisi sisällön hinta rahtien hinnan nousun vuoksi olisi paljon kalliinpi.

    Äänestä

Sähkön hinta nousee lähiaikoina 25-30 prosenttia, kerrottiin uutisissa.

Äänestä

Minulla polttoaine tulee töpselistä. Missä korvessa asutte, jos pitää joltain asemalta hakea polttoainetta?

Äänestä

Erittäin epävarmaa se töpselistä sähkönsaanti, kun tulee pidempi sähkökatkos, niin autosi seisoo pihassa tai tienposkessa ja kuski töpseli kourassa, odottaneeko salamaniskua. Polttomoottoriautot vain painaa täyttä häkää tien päällä, koska ovat voineet ostaa hätävara polttoainetta varastoon pitkän sähkökatkoksen varalle, kun huoltoasemat on kiinni. Avuttomilla sähköautoilijoilla tätä etua ei ole, vaan pitää laittaa kädet ristiin, että sähköt saataisiin kuntoon.

Äänestä
  • Monellako oikeesti on jotain "hätävara" bensaa komeron nurkissa mainittavia määriä? Aivan, ei kenelläkään. Jos ei nyt sitä 5 litran kanisteria ruohonleikkuria varten lasketa.

    Jos tulee oikeesti pidempi katko, ei toimi bensapumputkaan. Siinnä loppuu autoilu ihan samalla lailla sillä käryävällä tojollaan ajavalla kuin upealla Teslalla kurvailevalla.

    Äänestä

Sähköhärvelien ostajille on ruvettu keräämään kolehtia polttomoottoriautoilijoilta, koska polttoaineen hinnat hypänneet turhan korkealle. Perinteisen auton kyyti on kuitenkin varminta näillä arktisilla alueilla ja sähköautot pärjää parhaiten isojen kaupunkien kauppakasseina.

Äänestä

Tänään oli polttoaineen hinta vähän tippunut ainakin Teboililla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olisikohan Nurmeksessakin syytä alentaa polttoaineen hintoja toisten paikkakuntien mukaan. Nurmeksen ABC asemallahan on jo perinteisesti kalleinta polttoainetta. Dieselin hinta ABC llä on 1.314, Teboililla ja STI llä 1.289, vertailun vuoksi esimerkiksi naapurissa Savon puolella Teboililla diesel maksoi 1.239 kun tankkailin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu