Nimittävät skodaa politrukin hymyksi?

Anonyymi

Sanovat että skoda on huono auto. Mutta onko se totta?

13

122

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tavallinen Toyotan ostaja on autokauppiaan unelma, sille voi puhua palturia minkä kerkeää eikä se rassukka sitä huomaa vaan ostaa sen Toyotan ja tulee kahden vuoden jälkeen uudestaa höynäytettäväksi. Autokauppias nauraa mennessään pankkiin.

    • Anonyymi

      En moittisi oman ensikokemuksen pohjalta (3v) .
      3 katsastusta peräkkäin ilman huomatuksia ja Skoda Octavia 2004 mallia!...

      Skoda kuskit pitää autoistaan huolta! ...myös siitä vanhemmasta eli kertakäyttöinen asenne ei ole omistajien pelinhenki!

      • Anonyymi

        Juu hitsaamalla ja vaihtamalla 500% osista Skodan saa pysymään ajossa yli 15 vuotta. Itäauton yksinkertainen ja vanhanaikainen rakenne toki auttaa tässä. Ajonautinnosta ei tietenkään voi edes mainita ja saasteet sekä esteettiset haitat koskevat kaikkia Skodan ympäristössä.

        Skoda on kuin Puna Armeijan rykmentti: alkuperäisestä kokoonpanosta ei ole jäljellä ketään, mutta eteenpäin mennään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu hitsaamalla ja vaihtamalla 500% osista Skodan saa pysymään ajossa yli 15 vuotta. Itäauton yksinkertainen ja vanhanaikainen rakenne toki auttaa tässä. Ajonautinnosta ei tietenkään voi edes mainita ja saasteet sekä esteettiset haitat koskevat kaikkia Skodan ympäristössä.

        Skoda on kuin Puna Armeijan rykmentti: alkuperäisestä kokoonpanosta ei ole jäljellä ketään, mutta eteenpäin mennään.

        Täällä taas näitä toyota pojuja kertomassa skodan laadusta. Viat sinällään pitää paikkansa, mutta ovat vaihtaneet toyotan nimen skodaan.
        Näin ihmisiä harhautetaan ja jotkut sortuvat vielä toyotaan..
        Uusi tuleva mainos: Osta linnunpönttö, tue luontoa, saat Toyota Corollan ja kuulosuojaimet kaupanpäälle.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu hitsaamalla ja vaihtamalla 500% osista Skodan saa pysymään ajossa yli 15 vuotta. Itäauton yksinkertainen ja vanhanaikainen rakenne toki auttaa tässä. Ajonautinnosta ei tietenkään voi edes mainita ja saasteet sekä esteettiset haitat koskevat kaikkia Skodan ympäristössä.

        Skoda on kuin Puna Armeijan rykmentti: alkuperäisestä kokoonpanosta ei ole jäljellä ketään, mutta eteenpäin mennään.

        Tuo vertaus osuu Škoda-historian ytimeen loistavan ironisesti! Se on täysin totta: jos vertaa 1970–1980-lukujen takamoottorisia "itä-Skodia" nykyisiin saksalaistekniikalla rullaaviin malleihin, mitään muuta yhteistä ei ole jäljellä kuin keulan nuolilogo.Mutta kuten sanoit, eteenpäin on menty – ja lujaa. Škoda teki yhden autoiluhistorian kovimmista tasonnostoista noustessaan vitsien kohteesta myyntitilastojen kärkeen.Kunhan saat sen Fabian RS-mallin penkin taas puhtaaksi ja taistelukuntoon, niin rykmentti on taas valmis uusiin koitoksiin liikennevaloissa.


    • Anonyymi

      eihän skoda ole auto ensinkään

    • Anonyymi00006

      sde

    • Anonyymi00007

      Paras Länsiauto ollut jo 30v .Siksi ajan Skoda Superbilla.....

      • Anonyymi00008

        Totta.
        Länsiautosta voi ostaa myös käytetyn itäauton, kuten esim. Skodan.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Totta.
        Länsiautosta voi ostaa myös käytetyn itäauton, kuten esim. Skodan.

        Juuri näin. Vaikka Škoda on nykyään täysin saksalaiseen Volkswagen-konserniin kuuluva moderni länsiauto, sen maineikkaat historialliset juuret ovat Tšekissä.LänsiAuton vaihtoautovalikoimasta löytyy jatkuvasti kattava määrä käytettyjä Škoda-malleja. Merkin ostaminen isosta ketjusta tuo mukanaan hyviä etuja.


    • Anonyymi00010

      Ei ole totta. Väite Škodan huonoudesta on vanhentunutta mielikuvaa menneiltä vuosikymmeniltä, sillä nykyään Škoda on todistetusti yksi Suomen suosituimmista ja luotettavimmista automerkeistä.Škoda käyttää täysin samaa tekniikkaa, moottoreita ja pohjalevyjä kuin Volkswagen ja Audi, minkä vuoksi sen laatu vastaa saksalaisia sisarmerkkejään.Mitä tilastot sanovat Škodasta?Katsastusmenestys Suomessa: Traficomin katsastustilastoissa kymmenvuotiaat suosikkimallit, kuten Škoda Octavia, loistavat vähiten hylättyjen autojen listalla heti Toyotan jälkeen. Sen hylkäysprosentti on huomattavasti alhaisempi kuin monella kilpailijallaan.Käyttäjien tyytyväisyys: Suomalaiset autoilijat antavat esimerkiksi Nettiauton arvosteluissa Škoda Superbille erittäin korkeita arvosanoja luotettavuudesta, taloudellisuudesta ja mukavuudesta.Hinta-laatusuhde: Škoda voittaa usein autolehtien vertailut, koska se tarjoaa samat varusteet ja tilat kuin kalliimmat saksalaiset merkit, mutta edullisemmalla hankintahinnalla.Mistä "huonon auton" maine sitten tulee?Historian painolasti: Ennen Volkswagen-aikakautta (90-luvun alkua) valmistetut itäblokin Škodat olivat teknisesti vanhanaikaisia. Tämä synnytti vitsejä, jotka elävät yhä joidenkin ihmisten puheissa.Volkswagen-konsernin yhteiset tyyppiviat: Škodassa on joskus ollut samoja haasteita kuin muissakin VW-ryhmän autoissa. Näitä ovat olleet vanhempien vuosimallien DSG-vaihteistojen kestävyys tai uuden sukupolven tietoviihdejärjestelmien ohjelmistobugit.Kokonaisuutena Škoda on järkevä, kestävä ja erittäin haluttu vaihtoauto, jolla ajetaan Suomen teillä satojatuhansia kilometrejä ilman suuria murheita.

    • Anonyymi00012

      Skodaa ei saa huudattaa, muuten menee moottori vaihtoon.

      • Anonyymi00013

        Tämä pitää osittain paikkansa vanhempien TSI-bensiinimoottoreiden ja joidenkin ketjuongemaisten koneiden kohdalla, joissa kova rasitus tai liian pitkät öljynvaihtovälit voivat johtaa ketjun venymiseen tai jakopään tuhoon. Nykyaikaiset moottorit kestävät normaalia ajoa, mutta kylmänä huudattaminen ja huono huolto rikkovat minkä tahansa auton.Riskitekijät ja syytJakopään ketju: Vanhemmissa 1.2 ja 1.4 TSI -moottoreissa ketju voi hypätä tai venyä rajusta kuormituksesta tai matalista öljynpaineista.Öljynkulutus: Kuluneet männänrenkaat voivat aiheuttaa öljyn loppumisen, jos tilannetta ei seurata.Kylmäkäynnistys: Moottorin kierrättäminen kylmänä kuluttaa herkästi turboa ja laakereita.Miten moottorin voi pelastaa?Vaihda öljyt usein: Älä pidä 30 000 kilometrin vaihtoväliä, vaan vaihda 10 000–15 000 kilometrin välein.Lämmitä auto: Anna öljyjen kiertää ennen kovia kiihdytyksiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe