Mitä sisältää ja onko koiralle myrkyllistä?

Anonyymi

Monissa pakkauksissa esim postin kautta lähetettävissä on pieniä pussukoita jotka sisältävät jotakin kuivausainetta. Pakkaukset ovat jotkain 6cm x 2cm ja avattaessa niistä varisee putua tai kuin pieniä helmiä. Pakkauksessa lukee desiccant green ja seko dry. Olen aina varonut näitä , mutta kaikkia pussukoita ei aina huomaa ottaa pois koiran ulottumattomista pakkausta avattessa. Onko sisältö myrkyllistä ja jos niin kuinka paha myrkky se on koiralle tai esim. pienelle lapselle?

4

60

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo eivät ole syötäviä vaan niiden tarkoitus on imeä mahdollinen kosteus tuotteesta.

      • Anonyymi

        Tiedän että eivät ole syätäväksi tarkoitettuja, mutta monista varotoimenpiteistä huolimatta koirani oli puraissut yhden auki ja murenat sohvalla olivat milestäni vajaat. Koirani on vain 4,5kg painava. Tarvitaanko lääkäriä, eli mitä mahdollsiia myrkkyjä sisältää ko. pakkaukset.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tiedän että eivät ole syätäväksi tarkoitettuja, mutta monista varotoimenpiteistä huolimatta koirani oli puraissut yhden auki ja murenat sohvalla olivat milestäni vajaat. Koirani on vain 4,5kg painava. Tarvitaanko lääkäriä, eli mitä mahdollsiia myrkkyjä sisältää ko. pakkaukset.

        En tiedä mitä sisältävät. Voisit yrittää soittaa ko.tuotteen maahantuojalle tai valmistajalle jos on suomalainen.
        Heidän luulisi tietävän. Voihan olla että eri tuotteissa on erilaisia kokoonpanoja niissä pussukoissa.
        Toivotaan että koirasi pääsee säikähdyksellä, siis omistajansa säikähdyksellä.


    • Anonyymi

      Minä vien roskat roskikseen, en jätä levälleen. Onhanse muovipakettikin huono, jos syö ja suolistoon jää. Lapsiperheessäpitää olla tarkka myös. Lääkkeet , pesuaineet yms yläkaapeissa, ulottumattomissa. Sama koiratalouksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      93
      4488
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3106
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2859
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1645
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1442
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1224
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      967
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      854
    9. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      37
      818
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      17
      812
    Aihe