Nyt mä tiedän mitä se on

Se on häpeää.

Häpeää.


Miten mä en ole aiemmin tajunnut?
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ei se ole häpeä vaikka itseäsi häpeäisitkin. Pää pystyyn 👍

Äänestä

Eikö sinua muka sitten hävetä tää. Kyllä minua hävettää. Ja omat jutut. Hyvää yötä.

Äänestä

Kieltämättä hävettää vierailla täällä palstalla. Ja kaivata sellaista mikä ei ole edes mahdollista. Noloa on.

Äänestä

Suomalaiset häpeää aina. Jos ei itseään niin naapureita tai sukulaisia. Tämä on häpeän luvattu maa. Johtunee siitä, että sodista on niin vähän aikaa. Traumat vielä siirtynyt ukilta pojalle. Häpeillään.

Äänestä
  • :D:D

    Äänestä

On itsellekin sattunut elämässä kaikenlaista ja osa liittyy erityispiirteisyyteen, mutta en osaa hävetä kuitenkaan. Minä ajattelen niin että jokainen saa olla oma itsensä sellaisenaan, sitä sen kummemmin ihmettelemättä.

Äänestä

Kyllä, ihminen voi potea häpeää mitä kummallisimmista syistä.

Äänestä

Siis se aiemmin tuntematon tunne, joka tietyissä tilanteissa on pistänyt meikäläisen täysin tilttiin.

Päästin yhden ihmisen lähelle, näytin itsestäni kaiken ja riidan aikana pilkkasi minua. Mä säntäsin siitä paikasta karkuun ja..... häpesin.... koska hän tiesi minusta kaiken arkaluontoisen.

Helpompi oli harrastaa yhden illan juttuja niin ei tarttenu kertoa siitä että 68 on mun lemppari kun ei ehditä siinä kaheksan varvin aikana niin syvällisiin.

Nyt olis mahdollisuus uudelle alulle. Ihmettelin sitä että miks mua ahdistaa niin kovasti samalla kun innostaa. Mä siis... häpeän... itseäni ja sitä että mun pitää näyttää taas itseni kokonaan.

Äänestä

Jos vastenmielinen ja kaikin tavoin epäsopiva yrittää niin siitä seuraa syvä häpeä ja tunne siitä eikö tosiaan ole paremman arvoinen? Siitä tunteesta haluaa silloin eroon kaikin mahdollisin keinoin eikä halua koskaan kuulla puhuttavankaan asiasta...

Äänestä
  • Jotenkin mä heräsin nyt siihen, kuinka paljon häpeä leimaa ja on leimannut munkin tekemisiä.

    Jotenkin pitäis päästä eteenpäin, mikä lääkkeeksi? Myötätunto? Miten lieventää häpeäänsä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jotenkin mä heräsin nyt siihen, kuinka paljon häpeä leimaa ja on leimannut munkin tekemisiä.

    Jotenkin pitäis päästä eteenpäin, mikä lääkkeeksi? Myötätunto? Miten lieventää häpeäänsä?

    Ei siihen auta kuin että tekee selväksi, ettei alennu sellaisen kanssa olemaan missään tekemisissä ketä tuollaisia tunteita toisessa aiheuttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei siihen auta kuin että tekee selväksi, ettei alennu sellaisen kanssa olemaan missään tekemisissä ketä tuollaisia tunteita toisessa aiheuttaa.

    Siis minä tunnen häpeää itsestäni.

    Äänestä

Olet hävytön tyyppi. Otasanakirja ja lue mitä häpeä - sana tarkoittaa.

Ps. Ettet sekoita häpyhuuliin

Äänestä
  • Kyllä mulla häpy on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä mulla häpy on.

    Ja vitut sulla oo muuta ku sano ko.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja vitut sulla oo muuta ku sano ko.

    Mĩkä on O? Ja ko?

    Äänestä

Lapsuuden kodin vaativa ilmapiiri voi olla taustalla, sieltä voinut jäädä pysyvä riittämättönyyden tunne. Voi johtaa jatkuvaan suorittamiseen, miellyttämisen tarpeeseen ja hyväksynnän hakemiseen muilta, ehkä pellen roolinkin kautta. Voi tulla uupumuskin, kun ei osaa vetää rajoja jaksamiselleen, perfektionismi akin. Mitä vain, ettei tarvitsisi kohdata omia ajatuksiaan. Päihteet ja muut addiktiot hyviä työntämään syrjään epämiellyttävää päänsisältöä. Myös adrenaliinihakuista toimintaa. Häpeä kuitenkin myös suojelee, kartetaan vahingollista käyttäytymistä. Mutta voi estää elämästä täyttä elämää, kun ei oikein pysty alkamaan millekkään.

Äänestä

Avoimuus voisi tuoda paljon hyvää suhteeseen mutta jos toinen osapuoli käyttää sitä lyömäaseena erimielisyyksien aikana on se hyvin haavoittavaa ja joskus häpeällistäkin. Se on harmillista jos ei voi olla avoimesti oma itsensä. Ihmiset voi olla tosi ilkeitä toisiaan kohtaan. Tästä syystä on parempi olla hieman varautunut.

Äänestä

Mä näen jotenkin nyt selkeämmin syyt ja seuraukset.

Vierasta ja samalla niin tuttua.
Häpeän punan muistan nousseen jo poskilleni niiden ollessa rusoiset.

Äänestä

En häpeä sinua, häpeän itseäni.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Se on häpeää.

Häpeää.


Miten mä en ole aiemmin tajunnut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu