Elektroniseen sodankäyntiin ja tietoverkon kautta tapahtuviin hyökkäyksiin ja sabotaasiin?
-siitä on nyt joitakin vuosia aikaa, kun tapahtui ilmeisesti järjestelmän etätesti.
Ainakin windows koneiden kautta saatiin tietokonelaitteistolle asennettua ja ajastettua käynnistyskäsky.
Moni saattoi huomata testin, kun tietokone käynistyi itsestään keskellä yötä.
Tällä saadaan aikaan erittäin suuri virtapiikki ja mahdollisesti sähköverkko alas.
Kun jokaisen ihmisen tietokoneet menevät ajastettuna samaan aikaan päälle, niin millainen virtapiikki siitä seuraakaan?
Miten ollaan varauduttu?
kannattaisikohan käyttöjärjestelmä sekä emolevyn bios piirit tutkia ja vaihtaa?
Miten puolustusvoimat ovat varautuneet?
9
100
Vastaukset
- Anonyymi
sotilaalliset hyökkäykset ovat suunniteltuja ja ajastettuja.
Seuraava päivitys voi jo sisältää aikataulun ja tiettyjen toimintojen ohittamisen.
Ajatellaan että päivityksen mukana tulee paketti joka aktivoituu tiettynä päivänä tiettyyn aikaan.
se asettaa tietyn käynnistysajan kaikille tietokoneille, esim. 01:23, sekä minuuttia ennen tapahtuvan sammutuksen, jos kone sattui olemaan päällä ja virtanäppäimen poiskytkemisen, jottei operaatio häiriinny mikäli käyttäjä on valveilla.
01:22 sammuvat siis kaikki käynnissä ja lepotilassa olevat tietokoneet.
Voimalat säätävät sauvojaan kulutuksen mukaan.
Minuutin kuluttua miljoonia tietokoneita menee päälle yhtä aikaa.
aikamoinen virtapiikki siis tiedossa, sähköverkot ylikuormittuvat, sulakkeita palaa jne.
toivottavasti varoitussireenit on akkuvarmistettuja jos vihulainen hyökkää ilmasta?
Ellei, niin kannattaisi varautua, sillä tällainen skenaario on enemmän kuin mahdollista. - Anonyymi
Ajatella, jos puolustusvoimilla on käytössä jotain tietokoneita, joiden biossissa on jo valmiiksi tehtaalta asennettu sammutus käynnistys ja ehkäpä sammutus sekä se power näppäimen disablointi.
No, toivottavasti heillä on edelleen Suomalaiset mikromikot, joihin voi luottaa.
Ne ulkomailta tulleet raudat ja softat sisältävät aivan liikaa takaportteja ja etähallintamahdollisuuksia, joten kannattaa pysysä niistä erossa ja luottaa ennemmin Suomalaiseen kuin ulkomaiseen.- Anonyymi
Olisihan se aivan hirveää, jos hyökkäys tulisi ja koneet sammuisivat ja käynnistyisivät miten sattuu.
Se voisi vaikeuttaa hieman puolustautumista, kun armeijankin tietokoneet ovat pois pelistä.
- Anonyymi
Sellaista "tiedustelutietoa" tässä jakelen tätä kanavaa pitkin, koska ei ole niitä henk koht kontaktejakaan näkynyt, saati muita ohjeita asioiden tiimoilta tullut.
- Anonyymi
MI6 takaporttaama avastikin tässä välillä juttelee ja vihjailee mitä on löytänyt henk koht tietoa ja yrittää vaatia lunnaita tai jotain suojelurahaa.
Mä tykkään yleensä sellaisesta veden värjäämisestä monella eri värillä, sitten on helppo aina kattella kulkiessaa mitä värejä mistäkin tulee vastaan, sillon tietää heti että joku niistä seurailee.
Juu, sellasta.
Kettu kuittaa. - Anonyymi
Mitenköhän posti toimii nykyään.
Jos pistäisin kirjeen puolustusvoimille ja sinne herkkää filmiarkkia sisälle, niin veikkaan että perille tullessa se filmi on valottunut, eli kirje on läpivalaistu ja tiedämme, että vakoojia oli jo postissakin töissä. - Anonyymi
Jatketaanpa vielä siitä, että kyllä niitä takaportteja löytyy varmaan siemensiltä ja muiltakin logiikoistaan.
Nykyään kun ei voi kauheasti luottaa oikein mihinkään valmistajaan.
Oletetaan, että on jokin päivämäärä määrätty tietylle vuodelle, se on oikein pitkään suunniteltu ja monien tahojen kanssa yhteistyössä valmisteltu hanke.
Ahneus on kaiken pahan alku ja juuri, niin lyödään rahatukku jollekin ja pyydetään asentamaan tietty takaportti sinne piiriin ja sinne ohjelmistoon.
voihan sille olla suunniteltu joku oma aktivointi käskykin, joku, jollaista kukaan ei käyttäisi vahingossakaan saati normaalisti.
mitäs mieltä olette tällaisista teorioista ja tiedusteluista? - Anonyymi
NSA saa haluamansa tiedot ja ohitukset kaikilta jenkkien it-yhtiöiltä joten suosittelen luotettavampaa Huoweitä !
- Anonyymi
No, siellä on nyt paljon mun laittamaa matskua siellä tiedustelun työpöydällä arvioitavana.
Virheisiin ei ole oikein varaa, joten asia voisi olla niinkin helppoa varmistaa, että jonkinnäköinen tapaaminen jotain kautta.
Sitten Jutellaan, kyselette ja kuulustelette, nauretaan, lauletaan ja pidetään hauskaa.
Kyllä te keksitte keinot, kuule saattaa olla ihan toisenlaistakin innovaatiota tarjolla mikä ei liity mitenkään näihin armeijajuttuihin.
Oon tässä vähän niinkuin johtotehtävissä etsiskelemässä niitä yhteyksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark984826Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2074658"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1173134Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m243107Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p983023Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382298- 922251
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.342203- 222148
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi392105