Sisäinen virhe. Tarttis kai tehrä jotain. Mitä?
https://aijaa.com/lAXRv3
Ohjelman asennus ei onnistu
13
168
Vastaukset
- Anonyymi
Jäi mainitsematta uudelleen käynnistys ei auttanut.
- Anonyymi
Saattaisi auttaa jos kertoisit mistä ohjelmasta on kysymys?
Mistä ohjelmalähteestä/pakettivarastosta yrität asentaa? - Anonyymi
Paina virheilmoituksessa olevaa Send nappia niin tieto menee oikeaan paikkaan. Täältä asiaa on turha jauhaa.
- Anonyymi
Kyllä minä painoin lähetysnappia. Sen jälkeen lähetin Ubuntun bittien taivaaseen. t. Aloittaja.
- Anonyymi
Asennuspaketti virheellinen, puuttuvat riippuvuudet, kaupallisissa ohjelmissa lisenssin ohittaminen.
Mikä ohjelma ja mistä ladattu?- Anonyymi
Tai sitten vaan linuks on niin kehno?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tai sitten vaan linuks on niin kehno?
Linux ei ole kehno, windows on kehno.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Linux ei ole kehno, windows on kehno.
Kumpaa käyttää vain noin 1%?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kumpaa käyttää vain noin 1%?
Iso osa köyhistä Windows-trolleista käyttää Androidia.
Loput varmaan roikkuu menneentalven Windows Phonessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Iso osa köyhistä Windows-trolleista käyttää Androidia.
Loput varmaan roikkuu menneentalven Windows Phonessa.Windows vakoilua kauhisteleva Ubuntu fanboy käyttää myös "seurantalaitetta" nimeltään
Android.
Surffailee myös netissä trollaillen Ubuntulla "mainostoimiston" selaimella nimeltään Chrome. Hah, hah, haa.... , mikä v...pää!
Pistä folio Adroidin ympärille, kun et leiki sillä! Hah, hah, haa.....
- Anonyymi
Tuollaiset järjestelmän itse kiinni saamat hikkaukset voi kyllä lähetää eteenpäin. Maku asia rastia "muista valinta" ruutu, jos sen rastii virhettä ei enää silmillesi näytetä vaikka se siellä vielä lymyäisikin.
Useimmiten kyse ei kuitenkaan ole ohjelmointivirheestä, vaan jostain muusta, esim. ylikellotuksesta tai liiasta pölystä prosessorissa jolloin sen jäähdytys tökkii ja se voi tehdä virheellisiä komentoja. Eli asenna sensors-paketti ja aja sensors-detect. Voit tietysti ensin kokeilla ajaa sensors-ohjelman, niin näet onko se jo valmiiksi asennettu ja koneen lämmöt tiedossa.
Seuraava kohta on kiintolevyn virheily. Tämä yleensä saadaan kiinni, koska data on crc-suojattu. Vaan jos kone on ylikellotettu - siitä ei ole takuuta! Virhe kun voi olla peräisin liian nopeasta väyläliitynnästä eikä siis crc-koodi suojaa sitä - usein kyllä suojaa. Eri valmistajilla on kuitenkin eri linjoja ja piirilogiikat kasattu eri tavoin. Ja jos ylilämmennyt prosessori laskee tuon crc-luvun, voi olla mahdollista saada levyllä oleva data virheelliseksi. Varsinkin jos ottaa mukaan muistin ylikellottamisen, jolloin muistissa voi olla virheileviä kohtia.
Mitä sitten voi tehdä? 1. Älä ylikellota. 2. Jos ylikellotat, aja ensin 8h memtest86:ta joka löytyy boot-valikosta johon pääsee shift-pohjassa käynnistyksen yhteydessä advanced-valikosta. 3. Aja cpu-torture test:iä 2h, esim. stress-ng ja tarkkaile sensors:lla cpu:n lämpöjä. Mikä on liikaa, riippuu cpu:sta, mittaus-systeemistä(emolevystä), vuodenajasta, huonelämpötilasta, jne. 4. Varmista että levysi ei virheile, lataa esim. jokin iso-image ja käytä sen md5-summan laskua. Eräässä koneessa tapahtui levyvirhe 2gigan välein, jolloin yksi bitti vaihtoi suuntaansa ja CRC-laskenta ei tätä huomannut - data väärin, crc oikein! ssd-levyä ei juuri turhaan kannata kirjoitella, mutta tavallinen hd sen kyllä kestää. crc virheitä tapahtuu yleensä väylän kuormittuessa ylikellotettuna, joten yritä olla ylikellottamatta väylää! Useimmat PATA-levyt kuitenkin kestää hiukan ylinopeutta väylällä. Pystyykö SATA-levyillä edes tällaista tekemään?
Mitä sitten voi tehdä, jos asetukset ok, mutta silti tapahtuu virheitä?
muistit: vaihda muistikampojen paikkoja, yritä testata kammat yksi kerrallaan, yritä löytää rikkinäinen. Voi olla että kammat erillään toimivat mutta muistiväylä ei kestä yhteiskuormitusta.
cpu: paranna tuuletusta ostamalla isompi siili, parempi puhallin, aseta bios:sta nopeampi puhallus
kiintolevy: joko hanki uusi kiintolevy ja testaa sillä vieläkö virheilee tai poista ylikellotus. Jos virheily johtuu emolevystä eli IDE-väylästä, irrallinen ide-kortti voi auttaa.
Kuitenkin, käyttöjärjestelmän asennus on usein aika iso operaatio koneelle ja siinä lämmöt voi nousta, koska puretaan mm. asennuspaketteja isoja määriä, levylle kirjotetaan gigatavuittain dataa ja muistia varataan ja vapautetaan jatkuvasti. Jos kone ei asennuksen aikana ole kunnossa, jossa se kestää asennuksen, lopputuloksena voi tulla bittivirheitä ohjelmiin, jotka sitten näkyvät käyttöjärjestelmän kiinni saamina virheinä. Periaatteessa vaarattomia, esim. "apt install --reinstall gnome-shell" voi auttaa. Yhtä hyvin voi kadota kaikki, jos em. lainen virhe osuu väärään paikkaan. Kannattaa siis vakuuttua, että vanha kone on edelleen stabiili! Uudella tällaisen ongelman aiheuttaa joku ajuri, joka ei ole ihan täysin vielä tuettu, jolloin se luultavasti korjataan kehittäjien toimesta.
Vanhat(ja vialliset) koneet siis alkavat virhe-tietokannan näkökannalta kohista: Tulee satunnaisia virheitä minne sattuu laitekannan vanhetessa ja nämä maskaa todelliset virheet näkyviltä. Älä siis lähetä kuin kerran tuota virheraporttia!
Ja sitten on tietysti vielä eräs ikävä luokka virheitä, eli lock-up virheet, joissa kone jumittuu täydellisesti esim. ajurin virheellisen toiminnan takia - eikä raportoi tästä mitään kehittäjille: Voi olla, että ainut tapa saada tieto eteenpäin on tällöin selvittää missä vika on ja lähettää raportti sitten itse.. automaatio ei tässä auta! Näitä tulee yleesnä vastaan koodin siivouksen yhteydessä, kun jokin vanha quirk/work-around poistuu ja joku sitä vielä käyttää. Kaikki näyttää hyvältä, koska käyttäjän kone ei osaa raportoida virhetilaa ja käyttäjä ei myöskään älähdä - joten sitä ei korjata! Kannattaa siis pitää vähän meteliä, jos asia on tärkeä! - Anonyymi
Lähetä virheraportti ja päivitä Ubuntu.
- Anonyymi
Selvästi sisäinen virhe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 293848
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422792Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial562330Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2182321Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191560Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip561541- 971419
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631304Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951235