Islam ja terrorismi

Anonyymi

Ranskassa kuohuu. Ensin sananvapauden tunnilla Muhammed-pilakuvia demonstrointi-mielessä näyttänyt opettaja murhataan raa’asti leikkaamalla pää-poikki ja silpomalla häntä 30 cm pitkällä veitsellä. Surmaaja on 18-vuotias venäjällä syntynyt muslimi. Macron kuvaa tätä tyypilliseksi ääri-islamilaiseksi terrorismiksi.

Islamilainen maailma suuttuu Macronille kommenteista ja siitä, että Macron ei tuomitse pila-piirrustuksia. Turkin presidentti kuvaa Macronia mielenvikaiseksi ja kehottaa boikotoimaan ranskalaisia tuotteita. Sitten tunisialainen 21-vuotias maahanmuuttaja tekee puukko-iskun kirkkoon, missä kuolee kolme ihmistä.

Muslimimaailma on raivoissaan. Mutta ihmeellistä näin sivusta seuranneena on se, että raivo kohdistuu Ranskaan ja joihinkin sarjakuva-piirrustuksiin. Mitä vitun väliä jollain Muhammed tai Jeesus pilakuvilla? Raivon pitäisi kohdistua noihin terroristeihin, jotka mustamaalaavat koko islamia, kun tekevät terrori-iskuja uskontonsa nimissä. Nyt maltillisten muslimien tulisi nousta barrikaadeille ja tuomita vieläkin selvemmin kaikenlainen väkivalta!

Nyt ei ole oikea aika osoittaa mieltä siitä, mikä on sopiva sarjakuva-piirrustus ja mikä ei... Sarjakuva ei voi olla niin huono, että se oikeuttaisi murhan.

Miten täällä olevat muslimit näkevät tämän tilanteen? Voiko islamin tai Koraanin opit olla osa-syy ihmisten radikalisoitumiseen vai onko kyse vain Ranskan maahanmuutto-ongelmasta?

5

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä se kertoo islamista ja muslimeista, että raivo EI kohdistu päänleikkaajaan? Kyse ei siis taida olla uskonnon mustamaalauksesta.

      Ydin raivostumisessa on siinä, että alempiarvoisemmat vääräuskoiset kehtaavat loukata islamin ydintä eli Muhammedia, ts. muslimeihin kohdistuu kaksinkertainen kunnianloukkaus.

    • Terrorismi ei kuulu Islamiin.
      Se että on olemassa terroristeja, huonosti voivia sellaisia, ei tee uskonnosta Islam terroristista.

      Ettekö ole koskaan kuulleet tai lukeneet mitä islamin oppineet kirjoitti sen aikaiselle isis-johtajalle jo vuosia sitten???????
      He selitti juurta jaksain miksi isis on väärässä, täysin väärässä.
      He selitti sen käyttäen Koraania apunaan.
      Lukekaa, sieltä löytyy totuus terrorismista joka ei ole sama kuin Islam.

      -----------------------------------------------------
      "OPen Letter To Dr. Ibrahim Awwad Al-Badri, alias ‘Abu Bakr Al-Baghdadi’,
      ———————————————
      And to the fighters and followers of
      the self-declared ‘Islamic StatE’

      https://rissc.jo/wp-content/uploads/2019/04/Letter_to_Baghdadi-EN.pdf
      ---------------------------------------------
      Islamin sadat oppineet siinä selittää terroristeille mitä Islam on ja mitä Islam ei ole.

      Uskotteko enemmän terroristien, huonosti voivien terroristien sanoihin, kuin siihen mitä islamoppineet sanoo terrorismista?
      Jos terroristeihin uskotte, silloin olette samalla tavalla ajattelevia kuin terroristit jos kerran kannatatte isis-ideologiaa ja heidän pahoja tekoja ja kuvittelette sen olevan Islamia.

      • Kurkunleikkaajat eivät siis ole oikeita skotlantilaisia?


      • Anonyymi

        Kiitos asiallisesta vastauksesta. Jihad-sana lienee monesti pahasti väärin ymmärretty. Maltilliset muslimithan tarkoittavat sillä ilmeisesti sisäistä kamppailua omaa pahuutta vastaan eivätkä mitään Pyhää Sotaa.

        Mutta kenties voit valaista, miksi 12 muslimivaltiota on määrännyt kuolemantuomion siitä, jos muslimi hylkää islamin? Esimerkiksi vuonna 2014 tehdyn kyselyn mukaan Egyptin muslimeista 88% kannatti tätä kuolemanrangaistusta, mikä tuntuu täysin käsittämättömältä.

        Toki löytyy myös muslimivaltioita, jossa islamin hylkäämisestä ei juuri kukaan halua rangaista, mutta jotain outoa islamissa on, jos enemmistö egyptiläisistä kannattaa kuolemantuomiota tälläisestä asiasta, mikä pitäisi kuulua ihan perus mielipiteen vapauden alle.


    • Anonyymi

      Jihad on kyllä kerrottu ja määritelty Koraanissa...

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      352
      1565
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1014
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      989
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe