Islam ja terrorismi

Anonyymi

Ranskassa kuohuu. Ensin sananvapauden tunnilla Muhammed-pilakuvia demonstrointi-mielessä näyttänyt opettaja murhataan raa’asti leikkaamalla pää-poikki ja silpomalla häntä 30 cm pitkällä veitsellä. Surmaaja on 18-vuotias venäjällä syntynyt muslimi. Macron kuvaa tätä tyypilliseksi ääri-islamilaiseksi terrorismiksi.

Islamilainen maailma suuttuu Macronille kommenteista ja siitä, että Macron ei tuomitse pila-piirrustuksia. Turkin presidentti kuvaa Macronia mielenvikaiseksi ja kehottaa boikotoimaan ranskalaisia tuotteita. Sitten tunisialainen 21-vuotias maahanmuuttaja tekee puukko-iskun kirkkoon, missä kuolee kolme ihmistä.

Muslimimaailma on raivoissaan. Mutta ihmeellistä näin sivusta seuranneena on se, että raivo kohdistuu Ranskaan ja joihinkin sarjakuva-piirrustuksiin. Mitä vitun väliä jollain Muhammed tai Jeesus pilakuvilla? Raivon pitäisi kohdistua noihin terroristeihin, jotka mustamaalaavat koko islamia, kun tekevät terrori-iskuja uskontonsa nimissä. Nyt maltillisten muslimien tulisi nousta barrikaadeille ja tuomita vieläkin selvemmin kaikenlainen väkivalta!

Nyt ei ole oikea aika osoittaa mieltä siitä, mikä on sopiva sarjakuva-piirrustus ja mikä ei... Sarjakuva ei voi olla niin huono, että se oikeuttaisi murhan.

Miten täällä olevat muslimit näkevät tämän tilanteen? Voiko islamin tai Koraanin opit olla osa-syy ihmisten radikalisoitumiseen vai onko kyse vain Ranskan maahanmuutto-ongelmasta?

5

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä se kertoo islamista ja muslimeista, että raivo EI kohdistu päänleikkaajaan? Kyse ei siis taida olla uskonnon mustamaalauksesta.

      Ydin raivostumisessa on siinä, että alempiarvoisemmat vääräuskoiset kehtaavat loukata islamin ydintä eli Muhammedia, ts. muslimeihin kohdistuu kaksinkertainen kunnianloukkaus.

    • Terrorismi ei kuulu Islamiin.
      Se että on olemassa terroristeja, huonosti voivia sellaisia, ei tee uskonnosta Islam terroristista.

      Ettekö ole koskaan kuulleet tai lukeneet mitä islamin oppineet kirjoitti sen aikaiselle isis-johtajalle jo vuosia sitten???????
      He selitti juurta jaksain miksi isis on väärässä, täysin väärässä.
      He selitti sen käyttäen Koraania apunaan.
      Lukekaa, sieltä löytyy totuus terrorismista joka ei ole sama kuin Islam.

      -----------------------------------------------------
      "OPen Letter To Dr. Ibrahim Awwad Al-Badri, alias ‘Abu Bakr Al-Baghdadi’,
      ———————————————
      And to the fighters and followers of
      the self-declared ‘Islamic StatE’

      https://rissc.jo/wp-content/uploads/2019/04/Letter_to_Baghdadi-EN.pdf
      ---------------------------------------------
      Islamin sadat oppineet siinä selittää terroristeille mitä Islam on ja mitä Islam ei ole.

      Uskotteko enemmän terroristien, huonosti voivien terroristien sanoihin, kuin siihen mitä islamoppineet sanoo terrorismista?
      Jos terroristeihin uskotte, silloin olette samalla tavalla ajattelevia kuin terroristit jos kerran kannatatte isis-ideologiaa ja heidän pahoja tekoja ja kuvittelette sen olevan Islamia.

      • Kurkunleikkaajat eivät siis ole oikeita skotlantilaisia?


      • Anonyymi

        Kiitos asiallisesta vastauksesta. Jihad-sana lienee monesti pahasti väärin ymmärretty. Maltilliset muslimithan tarkoittavat sillä ilmeisesti sisäistä kamppailua omaa pahuutta vastaan eivätkä mitään Pyhää Sotaa.

        Mutta kenties voit valaista, miksi 12 muslimivaltiota on määrännyt kuolemantuomion siitä, jos muslimi hylkää islamin? Esimerkiksi vuonna 2014 tehdyn kyselyn mukaan Egyptin muslimeista 88% kannatti tätä kuolemanrangaistusta, mikä tuntuu täysin käsittämättömältä.

        Toki löytyy myös muslimivaltioita, jossa islamin hylkäämisestä ei juuri kukaan halua rangaista, mutta jotain outoa islamissa on, jos enemmistö egyptiläisistä kannattaa kuolemantuomiota tälläisestä asiasta, mikä pitäisi kuulua ihan perus mielipiteen vapauden alle.


    • Anonyymi

      Jihad on kyllä kerrottu ja määritelty Koraanissa...

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1835
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1190
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      461
      1179
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1063
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      841
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      786
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      691
    Aihe