Islam ja terrorismi

Anonyymi

Ranskassa kuohuu. Ensin sananvapauden tunnilla Muhammed-pilakuvia demonstrointi-mielessä näyttänyt opettaja murhataan raa’asti leikkaamalla pää-poikki ja silpomalla häntä 30 cm pitkällä veitsellä. Surmaaja on 18-vuotias venäjällä syntynyt muslimi. Macron kuvaa tätä tyypilliseksi ääri-islamilaiseksi terrorismiksi.

Islamilainen maailma suuttuu Macronille kommenteista ja siitä, että Macron ei tuomitse pila-piirrustuksia. Turkin presidentti kuvaa Macronia mielenvikaiseksi ja kehottaa boikotoimaan ranskalaisia tuotteita. Sitten tunisialainen 21-vuotias maahanmuuttaja tekee puukko-iskun kirkkoon, missä kuolee kolme ihmistä.

Muslimimaailma on raivoissaan. Mutta ihmeellistä näin sivusta seuranneena on se, että raivo kohdistuu Ranskaan ja joihinkin sarjakuva-piirrustuksiin. Mitä vitun väliä jollain Muhammed tai Jeesus pilakuvilla? Raivon pitäisi kohdistua noihin terroristeihin, jotka mustamaalaavat koko islamia, kun tekevät terrori-iskuja uskontonsa nimissä. Nyt maltillisten muslimien tulisi nousta barrikaadeille ja tuomita vieläkin selvemmin kaikenlainen väkivalta!

Nyt ei ole oikea aika osoittaa mieltä siitä, mikä on sopiva sarjakuva-piirrustus ja mikä ei... Sarjakuva ei voi olla niin huono, että se oikeuttaisi murhan.

Miten täällä olevat muslimit näkevät tämän tilanteen? Voiko islamin tai Koraanin opit olla osa-syy ihmisten radikalisoitumiseen vai onko kyse vain Ranskan maahanmuutto-ongelmasta?

5

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä se kertoo islamista ja muslimeista, että raivo EI kohdistu päänleikkaajaan? Kyse ei siis taida olla uskonnon mustamaalauksesta.

      Ydin raivostumisessa on siinä, että alempiarvoisemmat vääräuskoiset kehtaavat loukata islamin ydintä eli Muhammedia, ts. muslimeihin kohdistuu kaksinkertainen kunnianloukkaus.

    • Terrorismi ei kuulu Islamiin.
      Se että on olemassa terroristeja, huonosti voivia sellaisia, ei tee uskonnosta Islam terroristista.

      Ettekö ole koskaan kuulleet tai lukeneet mitä islamin oppineet kirjoitti sen aikaiselle isis-johtajalle jo vuosia sitten???????
      He selitti juurta jaksain miksi isis on väärässä, täysin väärässä.
      He selitti sen käyttäen Koraania apunaan.
      Lukekaa, sieltä löytyy totuus terrorismista joka ei ole sama kuin Islam.

      -----------------------------------------------------
      "OPen Letter To Dr. Ibrahim Awwad Al-Badri, alias ‘Abu Bakr Al-Baghdadi’,
      ———————————————
      And to the fighters and followers of
      the self-declared ‘Islamic StatE’

      https://rissc.jo/wp-content/uploads/2019/04/Letter_to_Baghdadi-EN.pdf
      ---------------------------------------------
      Islamin sadat oppineet siinä selittää terroristeille mitä Islam on ja mitä Islam ei ole.

      Uskotteko enemmän terroristien, huonosti voivien terroristien sanoihin, kuin siihen mitä islamoppineet sanoo terrorismista?
      Jos terroristeihin uskotte, silloin olette samalla tavalla ajattelevia kuin terroristit jos kerran kannatatte isis-ideologiaa ja heidän pahoja tekoja ja kuvittelette sen olevan Islamia.

      • Kurkunleikkaajat eivät siis ole oikeita skotlantilaisia?


      • Anonyymi

        Kiitos asiallisesta vastauksesta. Jihad-sana lienee monesti pahasti väärin ymmärretty. Maltilliset muslimithan tarkoittavat sillä ilmeisesti sisäistä kamppailua omaa pahuutta vastaan eivätkä mitään Pyhää Sotaa.

        Mutta kenties voit valaista, miksi 12 muslimivaltiota on määrännyt kuolemantuomion siitä, jos muslimi hylkää islamin? Esimerkiksi vuonna 2014 tehdyn kyselyn mukaan Egyptin muslimeista 88% kannatti tätä kuolemanrangaistusta, mikä tuntuu täysin käsittämättömältä.

        Toki löytyy myös muslimivaltioita, jossa islamin hylkäämisestä ei juuri kukaan halua rangaista, mutta jotain outoa islamissa on, jos enemmistö egyptiläisistä kannattaa kuolemantuomiota tälläisestä asiasta, mikä pitäisi kuulua ihan perus mielipiteen vapauden alle.


    • Anonyymi

      Jihad on kyllä kerrottu ja määritelty Koraanissa...

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2019
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      320
      1214
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1019
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      819
    7. 71
      764
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    9. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    Aihe