Qanon Ilomantsissa

Anonyymi

Olen huomannut että oikeistolainen ääriajattelujärjestö Qanon saa jalansijaa myö meillä täällä Ilomantsissa. Moni paikallinen yrittäjäkin tuntuu jakavan heidän ajatusmaailmansa ja avoimesti levittää heidän propagandaa sosiaalisessamediassa. Ovatko nämä ihmiset niin helposti vietävissä vai pelkästään typeriä? Mielellään tukisi paikallisia palveluita, mutta minä en rahojani aivopestyille junteille kanna.

Pyydän medialukutaitoa ja maalaisjärjen käyttöä. Älkää jakako mitään ennen kun olette perillä AP:n oikeista tarkoitusperistä.

16

971

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu juu. Kyllä kyllä. On se kauheeta kyllä jos puoletkaan on totta. Ja kotiin apteekin kautta...

    • Anonyymi

      Ilomantsi paikkakuntana ja ilomantsilaiset asukkaina eivät tässä asiassa tee poikkeusta muista paikkakunnista ja niiden asukkaista. Täältäkin mahdollisesti löytyy helposti vietäviä, sitä haluaviakin. QAnon yhtenä aatteena monen muun joukossa ei välttämättä ole toistaiseksi saanut heikkoakaan jalansijaa Ilomantsissa. Yksi tai kaksi tavallaan QAnonin toiminnallisia ja aatteelisia ihanteita osittain omaksunutta puoluejärjestöä toki löytyy, ikävä kyllä.

      • Anonyymi

        Tarkoitat ilmeisesti puupääpersuja joka on se tunnetuin suomalainen huuhaajärjestö. Niissä sinisissähän oli vielä joitakin järki-ihmisiä mukana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoitat ilmeisesti puupääpersuja joka on se tunnetuin suomalainen huuhaajärjestö. Niissä sinisissähän oli vielä joitakin järki-ihmisiä mukana.

        Halla-Aho on seuraava pääministerimme. Oli ilun mummot ja papat mitä mieltä tahansa


      • Anonyymi

        Totta,höynäytettäviä valitettavasti löytyy.
        Siitähän kertoo,että näillä ilmastouskovaisilla viherhöperöilläkin on kannatusta.


    • Anonyymi

      enppää tiiä misteekä kannuunasta työ mahatte huoasttoo mutta kyllähän tiällä Ilomantsissa on tilloo hengittee ja ollo ihan jokkaisella oli sitten mopokortti prämprämprämprää tahi mikälie hanhensuojellii kvaakkvaakkvaak

      • Anonyymi

        Mitä aktuaalista vittua? Siis mitä?


    • Anonyymi

      No eihän Ilomantsiin ole vielä tuo q-kirjain tullut, joten pelko pois. Fiksuimmat vasta opettelevat d-kirjainta.
      Nim. Äitillä on kutin kätessä.

    • Anonyymi

      Onhan se aika erikoista jos käyttää omaa järkeä eikä usko valtamedian hapatukseen niin heti on aivopesty mukamas johonkin salaliittoon. Herätkää ihmiset! Teitä ohjaillaan! Ei ole mitään syytä kulkea maskit naamalla ja pelätä toisia ihmisiä! Syökää terveellisesti, ulkoilkaa ja hymyilkää tosille. Halaus ja positiivisuus on avain kaikkeen. Trumpia demonisoidaan vaikka hän toi työpaikkoja köyhille amerikkalaisilla, taisipa olla ensimmäinen USA:n presidentti vuosikymmeniin joka ei sotaa aloittanut omalla kaudellaan. Kuljette hihnassa jota ette itse näe!

      • Anonyymi

        Trump oli ainoa epäitsekäs presidentti siellä tällä vuosituhannella. Ja kovasti taitava puhumaan ja kirjoittamaan. Pani Korean pienen rakettimiehen ja Putinin järjestykseen ja olisi pannut kiinalaisenkin mutta aika loppuu kesken.


      • Anonyymi

        Although COVID spreads mostly through the mouth and nose the science concludes the greatest risk are the assholes.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Although COVID spreads mostly through the mouth and nose the science concludes the greatest risk are the assholes.

        Oletko kuinka vaaravyöhykkeessä?


      • Anonyymi

        Joo ei Trump ihan noin kultapojupressa ole!! Trump poisti köyhiltä mahdollisuuden terveydenhuoltoon, nykyään vain joka neljäs musta ihminen saa terveydenhuollon palveluita.
        Trump määräsi laittomien maahantulijoiden lapset erotettavaksi äideistä, jopa vauvat riistetään oman äidin hoivasta. Trump on määrännyt kuolemaan kuoleman tuomittuja eniten koko USA historiassa. Lisäksi hän on ollut hyvää pataa pedofiilien kanssa ja käyttäytynyt todella huonosti naisia kohtaan.
        Lisäksi hän käyttää hyväksi omia kannattajiaan, nyt heistä monet tuhannet joutuvat vankilaan.... Trump on koko USA :n historian huonoin presidentti, eikä se muutu vaikka mistä kulmasta katsoo!!


    • Anonyymi

      Ei tuo QAnon mikään ihme ole, äänestäväthän monet puupääpersujakin.

      • Anonyymi

        Aikalailla taitaa samasta sakista nämä QAnon - vajakit löytyä kuin Persujenkin äänestäjät.


      • Anonyymi

        QAnon palkitsee kannattajansa foliopaketilla ja hatunteko-ohjeilla.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      274
      4694
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2867
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2851
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe