Turvatakuut

Anonyymi

Totuus asiasta on, että niitä ei ole.

Kukaan ei voi luottaa toiseen täydellisesti, sopimus on sopimus ja se voidaan repiä tai mitätöidä, mikäli tarve niin vaatii.
Eikö edesmennyt kenraalimmekin tämän suuntaisesti tokaissut?

Ainoa todellinen turvatakuu nykyisessä maailmassa Suomelle on suomalaiset ja meidän isänmaallisuutemme sekä puolustustahtomme ja osaamisemme.
Ja sitä osaamista löytyy, kunhan tilaisuuteen vain tartutaan.

kaikki artiklat voidaan ohittaa ja kumota mikäli tuloksena olisi laaja katastrofi, silloin ohitetaan sopimukset yhteistuumin ja maa johon hyökättiin jää hylättynä yksin taistelemaan.

Että nyt se kotimainen puolustus huippuunsa ja kotimaisin keinoin.

3

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun sota joskus alkaa, niin saksa ranska ruotsi britannia belgia ym moni euroopan maa on silloin kiireisenä terroristien aiheuttamasta sisällissodasta maassaan, joten sitä apua ei tule, koska tarvitsevat omat sotilaansa oman maansa puolustamiseen.

      Eli turvatakuut voi unohtaa ja toimia sen mukaan.

    • Anonyymi

      Preussi/Saksa houkutteli 1860-luvulla Itävallan liittolaisekseen Tanskaa vastaan. Pari v. myöhemmin hyökkäsi entisen liittolaisensa Itävallan kimppuun. 1880-luvulla tekivät liittosopimuksen, 1914 oli taas Itävallan liittolainen maailmansodassa. 1918 Itävalta omin päin alkoi neuvotella rauhasta, eli petti Saksan, mutta kansallisuusaate hajotti Itävalta-Unkarin. 1938 Saksa miehitti Itävallan.

      Siinä esimerkkiä ystävyydestä, yhteistyöstä ja avunannosta.

    • Anonyymi

      Vähän kuin perhe, jonka isäntä on ollut ilkeä omille perheenjäsenille ja sitten kysyy vierailta, että autatteko meitä, jos joku hyökkää talooni.
      No mikä ettei, vastaa vieras, kunhan maksatte sitä ja tätä ja kaikki takuut on paperin ja minikirjoituksen varassa ja sen vieraan varassa.

      Sitten voisi olla myös perhe, joka on yhtenäinen, koska isäntä on aina laittanut oman perheensä etusijalle ja vaalinut perheensä etuja.
      Perheenjäsenet jo rukoilevat lakkaamatta isäntänsä hyvinvoinnin puolesta ja vannovat seisovansa isäntänsä rinnalla loppuun asti, kävi miten kävi.
      Sellaista turvatakuuta ei ihan joka maalla olekaan, ei varsinkaan Suomella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      124
      7107
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      68
      4884
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      73
      3771
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2924
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      43
      2569
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      26
      1971
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      209
      1495
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1294
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      44
      1108
    10. Läski nainen.

      Epävarmuus ei haittaa. Vaikka se paistaa sinussa syvältä, en aio iskeä heikoimpiin kohtiin, tai rutistaa en läskeistä.
      Ikävä
      58
      972
    Aihe