ES kirjoittaa, että toimitilat-konserni suunnittelee 33 miljoonan hävittämisen johonkin "jäähallin" nimissä. Mihin hemmettiin ja kenelle veronmaksajien rahoja oikein ollaan kärräämässä?
Jäähalli ei maksa millään 30 miljoonaa. Hyvän jäähallin saa jo 10 miljoonalla ja kun rakennetaan katsomoa, pari snägäriä, tieliittymä ja parkkipaikka, niin 20 miljoonaa on ihan maksimi! Lisäksi huom,, nykyaikaisen hangaarin ylläpitokulut ovat vähemmän kuin nykyisen jäähallin. Ihan varmasti, kun on lämpöpumput jne. Mutta ylimääräisten kuutioiden lämmittäminen aina maksaa! Niitä ei pidä rakentaa.
Kyllä rakennusliikkeet osaavat rahastaa, jos rahaa budjetoidaan tolkuttomasti.
Tällainen rahan tolkuton tuhlaaminen on poliitikkojen touhua. Aivan mielipuolista. Ilman vastuuta roiskitaan.
Sitä tapahtuu valtiotasolla: vuonna 2020 velkaa 18 miljardia, vuonna 2021 tappiota12 miljardia, joka rahotetaan lisävelalla. Koronan osuus on tästä pieni, mutta sen varjolla mennään. 19 ministeriä ja näiden 84 kallispalkkaista avustajaa keksivät "porukalla" koko ajan lisää tuhlattavaa.
Lappeenrannan 33 miljoonaa on ihan samanlaista touhua! Ilman vastuuta roiskitaan. Hemmetti, viheltäkää nyt peli jo poikki! Paluu ruutuun, jossa päätetään, mitä ollaan rakentamassa.
Puolueiden hiekkalaatikkoleikit on jo nähty. Kaupungin päätöksenteko ei vaadi poliittista ohjausta vaan tervettä maalaisjärkeä ja enemmistöpäätöksiä. Puolueiden ryhmäpäätöksissä ei anneta toista mieltä olevien äänestää toisin, vaan pakotetaan äänestämään omantunnon vastaisesti. Näin toimien valtuuston enemmistön mielipide voi kaatua. Puolueiden ryhmäpäätökset ovat demokratian syöpä. Sitoutumattomat valtuuston enemmistöksi ensi keväänä! Se on järkipäätös. Jokainen järkevä ymmärtää, että Kisapuiston jäähalliin ei mene 33 miljoonaa, joka olisi mennyt monitoimiareenan keskustassa. Sitoutumattomat voivat vielä pysäyttää mielettömyyden ja saadaan säästettyä 15 miljoonaa veronmaksajien rahoja. Puolueet luulevat, ettei voi perua. Aina voi perua. Tarvitaan vain uusi päätös. Jos tarvitaan jäähalli, niin rakennetaan jäähalli eikä mitään messukeskusta!
Mihin toimitilat-konserni on kärräämässä veronmaksajien rahoja?
5
64
Vastaukset
- Anonyymi
Niin kauan kuin henkilön nimen perään pitää kirjoittaa puoluetunnus, niin asiat eivät ole kunnossa. Vain 10% ihmisistä harrastaa puoluepolitiikkaa. Samanverran suomalaisista uskoo poliitikkoihin. Luvut osoittavat sen, että ne, jotka ovat mukana politiikkaharrastuksessa ovat lähinnä ne, jotka uskovat poliitikkoihin. Siis uskovat itseensä. 90% eivät usko eivätkä harrasta poliittisia hiekkalaatikkoleikkejä.
Kysykää kaupunkilaisilta, mitä pitäisi tehdä? 33 miljoonaa on lappeenrantalaisten rahoja! Mitä niillä pitäisi tehdä? Koulujen perusparannukset valmistuvat, mutta ei ole varaa ostaa uusia värikyniä, saksia ja kartonkia lapsille! Ja poliitikot kärräävät 33 miljoonaa johonkin??? - Anonyymi
Saipan pelipaidassa on edessä vasemmassa olkapäässä myös Lappeenrannan Toimitilat Oy:n (LATO) mainos. Miksi kaupungin omistama yhtiö tuhlaa kaupungin (veronmaksajien) rahoja yksityisen jääkiekkoseuran toimintaan? Kenelle se itseään mainostaa?
Kukas siellä häärääkään Toimitilat Oy:n puheenjohtajana… Kok..Kok- Anonyymi
etsin yritykselle toimitiloja Lpr, ja ei löytynyt.
Oli vain aivan liian kalliita ylihintasia toimitiloja pikkukaupungissa !!!!
Ilmeisti toimitilat on ja elää jossain kuplassa.....
Muutenkin ( kai poliitisesti tuettu? ). ahne kiinteistökeinottelu on kehityksen jarruna koko suomessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
etsin yritykselle toimitiloja Lpr, ja ei löytynyt.
Oli vain aivan liian kalliita ylihintasia toimitiloja pikkukaupungissa !!!!
Ilmeisti toimitilat on ja elää jossain kuplassa.....
Muutenkin ( kai poliitisesti tuettu? ). ahne kiinteistökeinottelu on kehityksen jarruna koko suomessa.Lappeenrannan Toimitilat Oy on kaupungin omistama.. "yhtiö"
- Anonyymi
Vai sellaista LATO-toimintaa. Omaan ja grynderin pussiin?
Kysykää lappeenrantalaisilta, mitä Kisapuistoon rakennetaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724468Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673601Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591897Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261799Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991477Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341027Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18957en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122911Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883