Mikähän suunnitelma ostajalla paikalle on? Kalliit kulut ,lämmitys 10000/kk,kiinteistövero 200000e
Visalan alue
Anonyymi
392850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Asunnot vuokralle ja muut rakennukset kaikenlaiselle yritystoimintaan. Ei hyväkuntoisia rakennuksia kannata purkaa. Politiikallahan tuo saatiin loppumaan Ouluunpäin kun päättäjät halusivat.
Eivät saaneet Visalaan psykiatreja ja johtavia työntekijöitä työntekijöitä eivät lähde tämmöisiin tumppu kaupungeihin missä ei oo teatteri kultuuri eikä muitakaan hienoja harrastus mahdollisuuksia.
Väitätkö, ettei Ylivieskassa ole kulttuuritoimintaa? Etteikö Ylivieskassa olisi teatteritoimintaa?
Voi kuule, kun täytyy vain nyt todeta, että taidat olla vähän väärässä. Täällä on hyvätasoinen elämystalo-Artteri, jossa Yty-teatteri järjestää monenlaista teatteritoimintaa ja sitten tietysti kesäteatterit jne. Hyvin on otettu mukaan myös mielenterveyskuntoutujat ja jopa kehitysvammaisetkin. Moni ylivieskalainen harrastaa teatteria ja muuta kulttuuria.
ei ostaja pura hyviä rakennuksi,tulettenäkeen ylivieskan rynnäri senonostanut,kyllä keksii ja onjo keksinyt toimintaa.
Eikait nyt pienet kyläteatterit kiinnosta sellaisia immeisiä jotka on tottuneet ruhtinaallisempiin tarjontaan ei tuppukylät kiinnosta aatelistoa.
Sinne vois tulla Bates-motelli.
Pakolaiskeskus. Varmasti kannattaisi, kun valtio ylläpitäisi koko laitoksen asukkaineen. Tulisi muutama työpaikka .
veikkaus,kirkonrakentaja sen on ostanut,enste haukkui kalajaskassa eisitä kannata ostaa,mutta veikkaus kuitenkin taisitten aakulat
Hyvä sipilä ja hyvä sote.
Mikäli itselläni olisi elinaikaa
olisin ostanut koko sairaalaan ja tehnyt
siitä yksityisen mielisairaalan
antanut sille kaikkeni ja jos olisi
töistä vapaata olisin mennyt
kuutoselle asiakkaaksi.
KAIKKI KATTEETTOMIAlupauksia antavat politikot pääsevät hoitoon,uudelleen avattavaan visalansairaalaan,jono onjo pitkä kunkaikki antavat katteettomia lupauksia,mutta siellä heidät opetetaan puhumaantotta ja antamaa semmoisia lupauksia mitä voivat toteuttaa eli eimitään.
Vastaanootokeskus tietenkin. Taas on tulossa "alaikäisiä" pilvin pimein. Ohisalolla kiire saada ne johonkin sijoitettua. Tuonnehan mahtuu ja valtio maksaa.
Oisko vastaanottokeskukselle parempi nimi, Täyshoitola?
Vaikka täysihoitola. Valtio maksaa kulut. Ylivieskan kauppiaat saisivat asiakkaita.
Eihän se haittais, vaikka siitä tulisi vastaanottokeskus. Kyllä pakolaisia Ylivieskaankin mahtuu. On kallista muistaa, että pakolaisista tulee ennen pitkää Suomen kansalaisia, jotka alkavat tuottaa yhteiskunnalle varoja päästessään työelämään kiinni. Pakolaisia on autettava pääsemään jaloilleen ja aloittaa uuden elämän. Refugees welcome!
Voi taivahan taatto,mistä näitä pöljiä sikiää.
Kyllähän nämä "pakolaiset" ovat vain kuluerä Suomelle.
Koitappa herätä jo siittä unesta.
Voi+saa##%&,+mikä+kommentti!+Voiko+tuommoisia+sekopäitä+olla+olemassa.+Tuli+kauhallinen+oksennusta+suuhun+kuin+luin+tuon+kommentin.+Jos+visalasta+tulisi+pakolaiskeskus+niin+asuntojen+hinnat+viiden+kilometrin+säteellä+romahtaisi,+niitä+ei+haluais+kukaan!
Kyllä niitä on.Jopa ihan Suomen hallituksessa asti.
Paskat oo. Me vihreissä tiedämme, että moni maahanmuuttaja on työllistänyt itsensä ja osa on kouluttautunut pitkällekin. Kannattaa ottaa asioista selvää, ennen ku tulee tänne öyhöttämään. Me vihreissä haluamme tehdä vastuullista politiikkaa ja meillä on oikeastaan velvollisuus ottaa osaa tähän maailmanlaajuiseen humanitääriseen kriisiin. Jokaisella EU maalla on velvollisuus ottaa tietty määrä pakolaisia. Ja muutenkin meidän täytyy maapallolla pelata yhteiseen pussiin, eikä ajatella vain pelkästään omaa etua. Joskus mekin voimme olla pakolaisia. Olisiko se kiva, jos meitä ei kelpuutettais minnekään turvaan?
Myö ollaan oltu kerran pakolaisina Karjalasta.Siihen aikaan naiset ja lapset laitettiin evakkoon ja miehet jäivät puolustamaan Karjalaa . Nyt nämä raavaat miehet tulevat ensin ja jättävät naiset ja lapset heitteille.
kun tulis niitä naisia ja lapsia mutta jotakin 20 vuotiaita lapsia ja ne ovat rikkaista perheistä joilla on ulkomaaaisila tileillä vahemmilla rahaa miten muuten niillä on vara ostaa iphonet ja 10000 matkan tänne
näin on oletteko miettinyt jos nyt jouduttais menee rajalle, nämä pakolaiset saisivat ihan vapaadsi täällä remuta ja mitä lie ,mutta siittähän nämä suomalaiset naiset pitäisi kun omat suomalaiset miehet ois tuolla rajalla sotimassa ja ne sais pilettää pakolaisten kanssa.
niinhän se oli viime sodissa.
Saisitte viherpiipertäjät hakea itse turvapaikkaa vaikka Irakista...
Ei tulis kellekään teitä ikävä.
Ja tulis halvemmaksi veronmaksajille, jos viherpiipertäjille maksettaisiin menolippu esim Bagdadiin, kuin tuoda jatkuvasti suvakeille uusia ja uusia sulhaskandidaatteja tänne.
Ei kai se voi olla yhteiskunnan/Veronmaksajien vastuulla kustantaa teidän tummahipiäisten mamu sulhasienne maassa oleskelua.
Visalan sairaala-alueesta tulee tietääkseni kristillinen opisto. Tämä ei ole varmaa tietoa, mutta tällaisia huhuja olen kuullut. Osa rakennuksista puretaan ja tilalle rakennetaan uutta. Olisikohan Raudaskylän opiston sivupiste, vai muuttaako koko Rauski Visalaan?
Keinottelijalle .Perustaa virman myy pellot pois ja tekee konkan.
pitäis katukuvaan saada noita 15-20 vuotiaita pakolaisia,tulistoimintaa yö elämää tännekinpäin
Eikös ne oo niitä.
Ei+tule+opistoa+eikä+opiston+sivukonttoria+sinne.+Tämä+on+100%+varma.
Näettäpä kuinka ostaja tekee rahaa tällä kaupalla,kun ei kaupungille kelvannut. Eriyttää rakennukset ja maat eri yhtiön nimiin ja myy maat kaupungille tonttimaaksi.
On teillä huolet
Jos liikemies sijoittaa. Ja kateus juhlii.
Miksei kaupunki ostanut?
Onko sillä rahaa enää noin 35, 85?
Olisi kiinteistöverotkin maksanut itselleen.
Lahjoitushan tämä on jollekin.
ei tämmöistä persaukinen osta,miettikääpä kellä ylivieskassa on rahaa ja kiinteistöjä.
Visalasta tullee Raudaskylän opiston sivupiste, jossa alkuun toimisi vastaanottokeskus joka tarjoaa opiskeluja maahanmuuttajille. OPiston sivupisteestä tulee samalla herättäjäyhdistyksen toimipiste ja körttimuseo muuttaa myös sinne. Nykyään körttimuseo on arkistoidussa tilassa jossain varastossa, jonne ei pääse tutkimaan körttipukuja. Visalassa se avautuisi jälleen käfiöille.
sepä hyvä, sää oisitki koulutuksen tarpeessa
utelias kysyy.joko ostaja on selvillä
Maahantulokeskus siitä tulee toivottavasti. Meillä on velvollisuus ottaa maahantulijoita, sanoi öyhöttäjät sitten mitä tahansa. Ylivieskaankin mahtuu tuhansia maahantulijoita!
mahtuu noin 4900 henkilöä,alta 20 terveitä miehiä,ei koulutettuja,mutta älypuhelimet ovat plussaa.
Ottasivat vaan niitä maastamuuttaneita, niitähän on ruotsissakin jonkun verran ja loput sitten haaviston vision mukaan niitä terraatio vai mitä ne ipis porukka onkaan. Sitten maksetaan niile päivärahaa kun käyvät helsingissä heilumassa 😁
miksi helsingissä,voivat ottaa haltuunsa koko ylivieskan,ja alkaanperiä meiltä suojelumaksua,