Olen useamman ryhmän moderoija. Huomattavan usein ryhmässä jäsen, jonka profiilissa on lähes yksinomaan koirakuvia aiheuttaa ongelmia ja joudun antamaan sanktioita tai poistamaan ryhmästä.
Nyt olen huomannut, että jo jäsenpyynnöissä tutkin tarkemmin "koiraprofiilit" ja hylkään herkemmin pyynnön liittyä ryhmään. Moderoijan pitäisi pystyä olemaan puolueeton ja tasapuolinen, mutta minusta ei nyt siihen ole. Sovitaanko, että te, joilla on selkeästi lähes kaikki julkiset postaukset koiralemmikistänne, kohotatte yhteistä profiilianne parantamalla somekäyttäytymistänne (sopii myös muille elämänkoululaisille).
Lukekaa ryhmän säännöt ja toimitte niiden mukaan, älkää haastako riitaa ja alentuko muutenkaan ryhmissä ala-arvoiseen käytökseen, älkää kiusatko, älkää pilkatko muita kirjoitusvirheistä - se on lapsellista. Jos teillä ei ole mitään järkevää kirjoitettavaa, älkää kirjoittako mitään. Älkää ainakaan laittako mitään Gif-videoita ryhmiin, jos kirjoittaminen tuntuu liian haastavalta, koska ne yleensä kuitenkin joudutaan poistamaan keskusteluun liittymättöminä.
Mitähän vielä? Kun myyntiryhmissä uppaatte, älkää tehkö sitä giffillä, se häiritsee myyntiänne, koska isot Giffit, vievät selatessa huomion itse myytävästä kohteesta ja sen pääkuvasta.
Ryhmiin liittymiseen olen nyt lisännyt kysymyksiä, joilla saa nopeasti karsittua vahinkopyynnöt. Kysymykset ovat helppoja, mutta niihinkään ei osata aina vastata oikein. Joten kun kyseessä on myyntiryhmä päättelen, että nämä henkilöt eivät varmaan suoriutuisi kaupankäynnistäkään kunnialla? Epäreilua, ehkä, mutta annan aina mahdollisuuden laittaa uuden pyynnön, ennen kuin estän lopullisesti profiilin.
Moderoijan mietteitä
Anonyymi
2
100
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä, että ymmärsin livistää tältä palstalta ajoissa, toki jo vuosia sitten. Silloin oli pöhinää pöntössä, mutta entäpä nyt ?
Tyhjyyttään ammottava palstatila ja ketään ei näy eikä kuulu, vaikkakin täytyy sanoa, että överiksi meni useinkin, mutta silti hauskuutta ja ilkimielisyyttä riitti.
Joten kiitos vain moderoija hyvin hoidit hommasi !
Terveisin X-pukeli- Anonyymi
Samoin. Ehkä muutaman vuoden välein käyn täällä kurkkaamassa, mutta hiljaista on. Voi niitä aikoja! Terveisin X-kukkis
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2265064Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki663354PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist903031Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma372999Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne622865Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902685Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142401Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032227- 1511632
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91300