Minä olen isyyslomalla! Lapsi on vuoden vanha ja meillä on ihan huippua. Kun aamulla vauva herää, hän menee katsomaan ikkunasta, onko jo aamu. Jos aamu on, on aika myös käydä höpöttämässä isi hereille. Sitten kun isikin toteaa ikkunasta, että aamu on saapunut, on aika herätä kahvinkeittoon.
Sitten kun kahvit on keitetty ja aamupuurot laitettu, on aika katsoa uutisia isille ja vähän piirrettyjä vauvalle. Eikä mitä tahansa piirrettyjä, vaan kehittäviä Baby einstein piirrettyjä. Niitä katsotaan kunnes puuro on syöty ja sen jälkeen mennään pihalle haravoimaan ja keräämään roskia kasaan. Niistä tulee multaa ensi vuoden vadelmille, joita isin kanssa käydään keräämässä suoraan puskasta.
Sitten onkin jo lounaan aika ja isi tekee intialaista ruokaa ja vauvalle ruoka valmistetaan ilman mausteita. Syödään lounas, leikitään ja sitten onkin päiväuniaika. Kävellään puistossa 3 kilsan lenkki ja nukutaan, isi ehtii tehdä remonttia tunnin verran kun vauva nukkuu. Sitten vauva herää ja syödään välipala ja sen jälkeen onkin urheilua! Mennään uimahalliin ja opetellaan uimista ja saunomista ja tullaan viideksi kotiin. Sillä aikaa äiti on saapunut kotiin ja syödään päivällistä. Sitä intialaista jota isi teki. Äitikin on tyytyväinen kun on gourmettia pöydässä heti kun tulee töistä.
Ja tästä maksetaan! En tiedä mihin korvaus perustuu, mutta mulla on 75 euroa päivässä käytettävissä. Sillä ostetaan ruokaa pakkaseen, parit vaatteet kirpparilta sekä kehittäviä leluja. En voi laittaa tätä faceen tai julkiseksi, koski ihmisiä ottaa liikaa päähän miten kivaa meillä on. Toisten elämä on kuulemma vastaavissa olosuhteissa helvettiä. Suomen valtio voisi tukea tällaisia koti-isiä enemmänkin koska minusta on ihan helvetin siistiä olla pienen lapseni kanssa kotona! Jos koet tämän tekstin luettuasi kateellisuutta, tutkiskele itseäsi . Jos olet tekstin luettuasi iloinen, onnittele itseäsi. Sinulla on hyvä sydän.
Laittaisin tämän muuten facebookkiin, mutta en voi koska ihmisten kateellisuus
5
184
Vastaukset
- Anonyymi
" En voi laittaa tätä faceen tai julkiseksi, koski ihmisiä ottaa liikaa päähän miten kivaa meillä on."
No laitoithan tämän julkiseksi kun tänne sen laitoit, ei tämä mikään suljettu palsta ole. Kyllä se sinunkin ruusuinen kuvasi lapsiperhearjesta vielä muuttuu kunhan niitä kersoja tulee lisää ja kaikilla uhmaikä eri aikaan ja viimeistään teinihelvetit saa hermosi kiehumaan- Anonyymi
Mutta hyvä isi nauttii nyt tästä hetkestä joka hänellä, mitä nyt vielä tulevaa miettimään ...
- Anonyymi
Lapsesikin tuntuu olevan super-lapsi. Harva vuodenikäinen vauva on vielä noin monitaitoinen. Lapsesi kävelee jo heti aamulla ihailemaan ikkunasta maisemia ja tulee sitten puhua höpöttelemään isukin kanssa. Harva lapsi vielä puhuu kovin paljon tuon ikäisenä ja kävelykin on vielä aika horjuvaa, jos sitäkään. Puhumattakaan puistossa haravoimisesta...
Nauti sinä nyt vain kaikessa rauhassa. Tuolla kehitysvauhdilla tuo vauva kärrää pian sinua vaunuissa.- Anonyymi
aloittajan vauvalle maistuu kiinteä ruokakin hyvin. Tosin ilman mausteita.
Kyllä minä olen iloinen puolestasi, vaikka itse olen vanha eikä ole lapsenlapsiakaan. Muistan kuitenkin tuon ensi vuoden hauskuuden oman beibin kanssa. Silloin isillä ei vielä ollut isyyslomia, mutta sen ajan kun oli poissa töistä, omisti ihanalle pikku tyttärelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733450
- 622634
- 752414
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582338Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912267- 421793
- 441719
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu1931582Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141393EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481350