Paikallista porukkaa kun kuuntelee niin pitää ihan tarkkaan kuunnella. Kaikki kommunikaatio tuntuu olevan vittuilua. Enemmän tai vähemmän. Paskaa jauhetaan.
Piilovittuilu
Anonyymi
531098
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Täällä on kasvettu sellaiseen, työ- ja kaveripiireissä ihan tavallista small talkia.
Tulee savolaisista geeneistämme tuo vääräleukaisuus ja sillä mitataan kaveria ja keskustelukumppania ja voitto on jos saadaan hänet loukkaantumaan tai suutahtamaan. Paras ase sanailua vastaan on nauraa persiinsä pohjasta vaikka piikki kohdistuisikin itseensä ja vastata samanlaisella läpällä.
Hyvä että otat asian esille!
Juu, näin on!
Saman huomaa näillä palstoilla ja muualla somessa. Jos jotain ihan myönteistäkin kertoo, niin eikös se viännetä ihan muuksi.
Mutta mitä voisi tehdä, että tästä tulisi loppu?
Aloitus ja aihe on hyvä, ollaan nyt kaikki mukavia ja yritetään yhdessä tehdä loppu tästä "vittuilusta"!
Pitäisi vaihtaa porukka pohjois-kurjalaan, ei se ennen lopu. Se kuuluu tänne kuin hanhet pellolle.
Hankalaa on täällä elämä sellaisella joka ei osaa nauraa itselleen.
Älkää ottako itseänne niin vakavasti, eiväthän muutkaan ota...
Varsinaista vittuilua peri joensuulaiseen tyyliin käydään kapakassa valomerkin aikoihin kun uhotaan naapuripöytiin että mitä vi*tuu sä tuijotat mua tai mun akkaa? Lähes ulos niin katotaan tää asia selväksi, HÄH?! Mitä sä mun akkaa jätkä vonkaat, saat pataas!
Sitten ulkosalla otellaan tajuamatta sitä ettei akoista kannata koskaan tapella.
Nimittäin kun akasta tappelee niin sen pelin saattaa hävitä vaikka tappelun voittaisikin. Valitettavasti sen usein huomaa vasta naimisiin mentyä...
Hyvä aloitus!
Jospa käänettäisiin kuitenkin kapakkakeskustelut mukavempiin asioihin, - kun on vain pikkuosa joensuulaisista jotka vierailee siellä, ja tuokin huomio jää tosi pienen porukan keskusteluksi.
Joensuulaiset ovat ystävällisiä yleisesti ottaen, ei karjalainen perusluonne häviä milloinkaan.
Monet vieraspaikkakuntalaiset kehuvat.
Ehkä Joensuu voisi tehdä kampanjan, että Joensuu on se Suomen ystävällisin kaupunki?
Naulan kantaan ja millainen on se suhde jos ei naiseensa luota ilman että pitää tapella..enpä moiseen paljon satsaisi..auwink!
Hyvä Joensuu! Hyvä me!
Tuo ällöttävä itsekehukin vielä!
Sanoilla voi venkoilla ja luikuroida niin ettei vastapuoli oikein ymmärrä mikä on se asian ydin.
Mutta pieru on suora eikä valehtele!
"Joka pierua pidättää, sillä on muutakin salattavaa."
Niinpä...
Tätä joensuulaisten miesten "pierutasoahan" tää palsta on.
Miten voi enää aikuisiässä alentua "pierutasolle".
Aloitus oli hyvä.
Yritin itse ja toinenkin tuolla. Mutta pitää luovuttaa, - näille "pierutason" joensuulaisille miehille...
Pieru on hyvä ja terveellinen asia kunhan muistaa ilmastovaikutukset ja hiilijalanjäljen kompensoimisen. Kunnon pieru helpottaa oloa ja vähentää turvotusta, koeta vaikka!
Pikkunilkit yleensä puhuu saissia tai saamattomat kateelliset, toisten elämien kyttääjät joiden sielunelämä rakentuu ainoastaan pahansuopuuden ylläpitämiseen ja negatiivisten asioiden ympärillä pörräämiseen.Niin sanottuja riesoja.
Ylöspito poisti pieru-runon.
Ylöspitäjä kuuluu näköjään samaan "pieru-kerhoon"?
Aika osuvasti kommentoitu, tuohon voi lisätä vielä ne elämäänsä pettyneet jotka haluu ettei muillakaan sen helpompaa ole.
Ei suomalainen hieno nainen piere. Ei ainakaan joensuulainen.
Vittuilu on taitolaji. Suuri tai suurin osa ihmisistä ei opi sitä koskaan. Parhaimmillaan se on silloin kun sen huomaa vasta muutaman päivän päästä.
Nytkö vasta huomasit...?
eikö tunnukkin hyvältä,
oma ahdistus helpottaa hetkeks,
kun saa toisen latistettua,
ihan niin kuin silloin koulussa...
Mistä aloittaja on kotoisin?
Naantalista
Kirjoitusvirheistäsi päätellen olet väärä henkilö toteamaan, että joku on jäänyt "jollekin asteelle".
Ei kun Porvoosta. Porvoosta.
Taitaa aloittaja haluta anali-tapin-analiin? Meille ei vittuilla, me ollaan idästä ja vaikka lähdemme idästä itä ei lähde meistä.
Itä-Suomi nälvii muita yrittää nolata mutta ei kestä jos häntä nälvitään.menee herne pussi nenään.seläntakana haukkuu lopuksi yrittää saada muita mukaan.vaikka itse aloitti nälvimisen.
Mutta mietoa se on vielä kainuulaisiin verrattuna. Pohjois-kerjäläiset ovat vielä oppipoikia/tyttöjä...
Eipä ole tainnut aloittaja käydä savossa tai lapissakaan.
höh.
savossahan sitä ollaan...
Kyllä. Täkäläinen venkoilu ja piilovittuilu kumpuaa juurikin savolaisista geeneistämme.
Vai svolaiset geenit ? luuletko että kaikilla p-karjalas on savolaiset geenit - naurettavaa ! Jo Ilosaariroskissa on tietty negatiivisuus ,jota yritetään vääntää iloksi.
No eihän savolaisuudessa mitään iloista olekaan, mutta täkäläinen venkoileva vittuilu johtuu juurikin meidän savolaisista geeneistämme sillä valtaosa tämän alueen asukkaista on 1600 luvulle tänne tulleiden savolaisten jälkeläisiä ja se kyllä näkyy.
Kannattaa etsiä niitä kavereiksi joilla ei ole savolaisia geenejä.
Aika hankalaa se vaan on täällä sudeettisavossa...
Se on totta koska ovat arempia ja vähemmistössä selvästi.
Siis hankalaa etsiä kavereita joilla ei olisi savolaisia geenejä. Ponimai?
Missäs niitä haittaa aiheuttamiseksi eniten tutkittu olisi.
Paska on tuote.
kyllä tuossa on kyse ihan "murre erosta", jotkut asiat tarkoittaa eri asiaa savo-poh karjalan murteissa. kokemuksesta tiedän asian. esim. "se" sanaa käyttää turhan usen savolaiset, ja poh karjalassa se on jo herjaus, paitsi jos puhuu eläimistä.
kiertoilmaisuja voi luulla vittuiluksi. tai asian vierestä- jutut :D
pohjois-karjalaista, hyväntahtoista (eli vitsillä) vittuilua. Eri asia kuin savolainen tosi vittuilu ja angsti, savolaiset muutenkin negatiivisempia ja tappohaluisempia
Miksi puhua muiden ihmisten asioita ? Eikö omissa ole ? Aina vieraiden asiat kiinnostaa enemmän..... ehkäpä hyötymistarkoituksessa (kuten ennenkin - pitää olla käytettävissä - eiku "hyödynnettävisä" puolin jos toisinkin.
Savolaisten vittuilusta vie terän ja vittuilijalta aseet jos vittuilun kohde nauraa eniten heidän jutuilleen. Se on ainoa tapa saada savolainen hiljaiseksi, oikein näkee kun leuka koksahtaa ja sitten onkin jo savolaisen vitsailunhalu poissa...
Älä ota itseäsi liian valavasti, eiväthän muutkaan ota.
Naura itsellesi, niinhän muutkin nauraa.
Tuollainen vainoharhaisuus ja kyräily on myös eräs tyypillinen täkäläinen luonteenpiirre...
Ai naurat heidän jutuilleen? Naurat itsellesi -> teet itsestäsi naurettavan. Perään voidaan nauraa ja vittuilla oikeen lujaa.
Just tuo teissä tosikoissa on vikana. Ensimmäinen edellytys on että osaa nauraa itselleen eikä ota itseään liian vakavasti. Koetahan, vaikka se saattaa sinusta rankalta tuntuakin jos asia on vieras ja olet tottunut olemaan tärkeä. Mutta se takuulla helpottaa elämääsi kunhan sen oivallat. Vitsailevat ne kuitenkin selkäsi takana vaikka kuinka löisit niitä päin näköä, vähemmällä pääsee kun menee mukaan niin ei ne kauan jaksa vittuila. Itestäsi se on kiinni ei mistään muusta.
Ärsyyntyikö kun ei olla hyväksikäytettävissä koronarian aikana.
Saat takasi sen mitä annoitte sun kotikaupungissa rehhehe
Takaisin koulunpenkille☝️
Ei pijä paikkaasa ja eläpä salakuuntele.
Just! Piilovittuilijat ei osaa ymmärtää jos vittuilun kohde nauraakin itselleen eikä loukkaannu ja suutu heidän nokkelista piikeistään.
He masentuvat ja etsivät uuden vittuilun kohteen toivoen että siellä uppoaisi paremmin.
Ihan tavallista täällä itärajan pinnassa, pitää vaan osata olla näiden vänkyräleukojen kanssa.
Typerää touhua kurat housussa moisten huumorit.
Se nyt vaan on täällä tämmöstä. Jotka ei sitä opi niin ne saa olla koko ikänsä pahoilla mielin.
Höpsis vaan. Älä sotke vittuilua ja piilovittuilua. Jälkimmäistä tuskin ymmärrät.
Hyvä kun tunnustit, ei siis ole meidän syytä.