Jakkukylän siltahankkeen loppurahoitus ja sovintosopimus käsitellään kunnanvaltuuston salaisessa ja suljetussa istunnossa. Eikö sopimus kestä päivänvaloa? Kunta joutuu syyttä maksumieheksi ja epäilemättä nössö kunnanjohtaja esittää sen hyväksymistä. Ilmeisesti katastrofisuunnittelija- Sweco hoitaa korjaussuunnittelun ilmaiseksi, mutta kunta joutuu maksamaan varsinaisen sillan korjauksen. Sopimukseen tietysti kuuluu ettei uusia satojen tuhansien rakennuskustannusta voida periä Swecolta - kannatti siis syöttää, juottaa ja saunottaa kunnan johto. Hyvä sopimus tietysti Swecon kannalta! Rantapohjakaan ei ilmeisesti uskalla kirjoittaa tästä sotkusta mitään, ei Kalevakaan. Kunnan juoksupoikia molemmat, vaikka pitäisi olla vallan vahtikoiria.
Kähmintää Iissä
6
839
Vastaukset
- Anonyymi
"Khall 2.11.2020
§ 287
Eriävä mielipide, Oili Kaleva
Kunnanhallituksen 2.11.2020 kokouksen § 287
"Kunnan taloudellinen tilanne huomioonottaen kunnalla ei ole varaa lisämäärärahan myöntämiseen.
Kunnanhallituksessa sekä kunnanvaltuustossa käsiteltävät asiat ovat lähtökohtaisesti julkisia, kun käsitellään julkisia hankintoja. Asia ei täytä laissa määriteltyjä salassapito asioita".
Oili Kaleva, kunnanhallituksen jäsen"
Valitettavasti Kalevan esitys ei saanut kannatusta ja valtuustolle esitetään asian käsittelyä salassa suljetuin ovin. Olisi mielenkiitoista tietää, millä perusteella salainen käsittely on kunnan edun mukaista. Peitelläänkö virkamiehen virhettä vai jotain pahempaa? Virheitähän tekee kaikki, joten voisi sen myös myöntää. Eikä kunta kuitenkaan ole laatinut niitä virheellisiä suunnitelmia ja tuulikuormalaskelmia. Joten miksi tätä pitää kunnan puolesta peitellä? - Anonyymi
Kuntalaiset voivat hakea päätökseen muutosta jos asian käsittely ei ole lain mukainen. Ja niin tulee tehdäkkin koska kyseessähän on huomattavan iso summa rahaa. Tuolla rahalla mikä siltaan on mennyt ja tulee vielä menemään olisi kuljettanut lapsia taksilla kouluun kymmeniä vuosia! Tiedän että jos päätös tehdään salassa niin on halukkaita jotka tulevat hakemaan muutosta päätöksentekoon.
- Anonyymi
Samassa kokouksessa valtuusto päättää veroprosentista, johon esitetään 0,25 % korotusta. Esityksen mukaan sillä kerätään 310 000 euroa lisää, mutta se menee sillan lisärahaan eikä edes riitä.
- Anonyymi
Vähintä mitä kuntalaiset ansaitsevat, on kuulla perusteet miksi salainen käsittely on kunnan etu.
- Anonyymi
Jos Rantapohjalla ja Kalevalla on yhtään munaa, ne vaativat ao. kunnanvaltuuston kohdan käsittelyn ja pöytäkirjan julkistamista! Salaaminen on yksiselitteisesti lainvastainen teko. Salaus murtuu vain jos joku vaatii asiakirjoja nähtäväkseen ja jos saa kunnasta kielteisen vastauksen, vie asian hallinto-oikeuden ratkaistavaksi.
- Anonyymi
Onneksi tämä Oili Kaleva (siis ei munaton sanomalehti-kaleva) on tehnyt hallinto-oikeuteen valituksen salauspäätöksestä! Sentään yksi rohkea Iissäkin. Rantapohja ei ole uskaltanut juuri hiiskuakaan asiasta. Rantapohja ei näytä olevan mikään vallan vahtikoira vaan vallan sylikoira.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192596Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681078Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2091030- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38921- 47894
- 36866
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke122842Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812- 3746