Onko vörtti hakea psykoterapiaan tai psykologille kun on olo semmone paska kasa ja kerran itsariiki yrittäny oon 14 ja mietin vaa että onko auttanu kenelläkään
Apua kiitos
3
64
Vastaukset
- Anonyymi
On kyllä auttanut.
Hyvä että mietit avun hakemista pahaan oloosi.
Et ole paskakasa. Sinulla on ihmisarvo, vaikka tuntuisi pahalta ja vaikealta.
Itellä on pitkä kokemus terapiasta.
Voin sanoa, että on tosiaankin auttanut. - Anonyymi
Ilman muuta kannattaa hakea apua! Mitä aikaisemmin sitä parempi!
Psykoterapia-asiaan en osaa vastata mutta vaikka siellä oppilasterveydenhuollossa osataan ohjata eteenpäin. Tai sitten muun lääkärin kautta jos sinne et halua mennä puhumaan.
Psykologin apua saat varmasti kun vain nyt hakeudut siihen, ja olisi tärkeää puhua myös jollekin johon voit luottaa. Jos se ei ole vanhempasi tai sisaruksesi tai joku ystävä niin apua nuorille löytyy myös netistä:
nhttps://www.nuortennetti.fi/apua-ja-tukea/apua-netissa/
https://nuortenlinkki.fi/mista-apua/nettipalvelut
https://mieli.fi/fi/tukea-netistä
Nämä ainakin. Myös eri paikkakunnilla on omia tukipisteitä nuorille.
Pääasia että puhut nyt jollekin ja pääset tuon vyyhdin aukaisemisen alkuun! Toivoa ja apua löytyy! - Anonyymi
Ei se ota mitään jos ei annakkaan, eli sinne vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100861
- 75693
- 50587
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381