"Toyota aikoo tuoda Mirai-vetyautot Suomeen – luvataan olevan vastaavia sähköautoja edullisempia. Tankkaus kaksi minuuttia, ajomatka 650km." (IL)
Siitä alkaa akkulelujen alasajo ja käytettyjen hybridien alemyynti.
Siitä alkaa akkulelujen alasajo ja käytettyjen hybridien alemyynti.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vedyn etuna on se että sitä voidaan valmistaa vaikka vanhoista alushousuista, vedestä, puunjalostuksen sivutuotteena ja jätteestä. Kiinteistöihin ei tarvita kymmeniä tuhansia sähkön latauspisteitä, vaan isoimpiin asutuskeskuksiin vedyn jakelupaikat. Ajomatka näyttää niin pitkältä että aina sitä saa jostakin.
Vety on tulevaisuutta, sähkö menneisyyttä.
Miksi piilotit viestisi tänne Jyväkylän palstalle, etkä laittanut sitä sinne, missä autoista keskustellaan?
Kyllä, vetytankki kun kolarissa räjähtää niin pääsee taivaaseen!
Miksi pitäisi ajaa kolari. Kummallista.
En tiedä miksi mutta niinhän nuo vaan tekevät, joka päivä jossain kolisee ja joskus useampikin päivässä.
Jyväskylään on suunnitteilla kaksi vetyasemaa,
Vety on sangen maukas lihapiirakka. Siinä on savukinkkua ja kananmunaa. Lappeenrannassa on monta vetyasemaa.
Hypriti kulkee sähköllä hyvissä kesäolosuhteissa, 20C, noin 50km max. Mitä ihmeen järkeä?
Minä poljen viinakuppaan polkupyörällä, 600 metriä!
Vai sillä lailla. Että viinakuppaan.
Voisiko auton polttoaineena käyttää metaanikaasua? Näkkäriä ja hernekeittoa vaan paljon ja putki tankista penkin keskelle ja tiedätte mihin se putken pää pitää työntää ja ei muuta kun kovaa ajoa.
Metaani on vanha keksintö Venäjällä. Lada ajetaan likakaivon päälle ja imupumppu vetää säiliön täyteen parissa minuutissa. Kaivojahan siellä riittää.
Sähköautot ovat onnettomuudessa pommeja, joita pelastajatkaan eivät uskalla lähestyä.
Kiitos kirjoittajalle hienosta kirjoituksesta. Tämä hallitus on hoitanut voimalaa paremmin kuin edellinen hallitus.