Sopiiko mikä rotu minulle?

Anonyymi

Hei kaikki mielipdettä kaivataan kissa rodun valinnassa. Minulla oli kissa muutaman vuoden ihana maatiais rouva. Kissan omistaja oli ulkomailla tuon ajan eikä pystynyt ottamaan kissaa mukaan (sotilas). Tämän jälkeen on ollut mielessä oman kissan hankinta mutta haluaisin rodun joka sopii minulle. Vähän koittanut opiskella mutta mielipiteitä kaivataan.

Asun yksin päivät töissä eli kissa saisi mielellään pärjätä hyvin tuon ajan yksin. Kissa saisi olla mukana muuten minne menen. Veneelle (purjevene) tänä kesänä asuin veneessä 4kk normaalisti asun veneessä noin 1kk vuodessa. Veneessä kissalla olisi käytännössä oma hytti missä vessa ja paikka minne voi mennä eikä ketään häiritse.

Kesämökillä vaihtelevasti viikonloppuja ja etä viikkoja. Tottua helposti ulkoiluttamiseen hihnassa. Luonteeltaan kissa olisi rohkea ja lempeä.
Mielellään saisi olla turkiltaan helppohoitoinen ja muutenkin terve rotu. Ei mitään kovin vahvaa metsästysviettiä

Mikä rotu nauttisi tällaisesta kodista? Tietysti kotia mulkataan kissan mukaan myös mutta mukavaa jos kissa nauttisi kodistani sellaisena kun se on.

6

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitten se on joku rotu, jota nimenomaan on jalostettu seurakissaksi. Toiselta puolen katsottuna maatiainen on sopeutuva- yksilöllistä.

    • Anonyymi

      Jos et ole minkään rodun fani, älä katso rotua, vaan yksilön ominaisuuksia. Käy vaikka löytöeläinkodeissa katsomassa sopivaa seuralaista. Jo puolivuotiaasta näkee, miten se käyttäytyy ja esim kokeilemalla valjaita päälle saa selville kissan suhtautumisen valjaisiin. Eläinhoitajat varmasti auttavat sopivan kaverin löytämisessä

      • Anonyymi

        Pitää tätä kokeilla. Tämähän olisi aivan win-win tilanne koditon saisi kodin ja minä tietäisin vähän paremmin mitä saan. Tosiaan kissan luonne ratkaisee kaiken :)


    • Anonyymi

      Tuo vaatimus ettei mielellään olisi kovaa metsästysviettiä on aika kova koska useimmilla kissoilla on sellainen aika kova etenkin pentukissoilla. Se voi tasaantua ajan kanssa tai sitten ei pitkään aikaan. Sanonpahan vain että rauhalliseksi luultu rotu voi yksilönäkin olla päinvastainen... eli kannattaa tarkkaan harkita mitä hankkii.

    • Anonyymi

      SEMMONEN LYHYTJALKANEN KISSA !!

      • Anonyymi

        Charolais olisi sinulle sopiva. Rauhallinen luonne ja todella kaunis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      3225
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1849
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1799
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1674
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1584
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1500
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1369
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1268
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1122
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1105
    Aihe