Kertokaapa joku asiantunteva ihminen mikä olisi paras vaihtoehto uudeksi kesärenkaaksi mitsubishi lanceriin jossa on 13 tuuman vanteet. Continentalin rengas voitti TM:n testit mutta eroaako 16 tuumainen rengas ominaisuuksiltaan 13 tuumaisesta. Eli vastaako Continental "16" "13":a?
Ja onko tuo testissä moitittu rengasmelu niin paha että sen takia valitsisitte eri merkkiset renkaat?
Ja onko tuo testissä moitittu rengasmelu niin paha että sen takia valitsisitte eri merkkiset renkaat?
Vastaukset 6
Vanhimmat
No joo, kun on kyseessä Mitsubishi Lancer ja 13" renkaat, niin kyseessä ei varmaankaan ole sellainen tehopaketti, että mahdollisimman suorituskykyisten renkaiden valinta olisi erittäin kriittistä. Ei millään pahalla. Hyvähän turvalliset renkaat on valita, ei siinä mitään.
Tuulilasin rengastestin hiljaisin rengas kaikilla nopeuksilla oli Nokian NRVi, mutta sitä ei saa 13-tuumaisena, kuten tuskin sitä Continentaliakaan.
Paras valinta on varmaankin Nokian NRT2. Sitä saa 13-tuumaisena ja se on taannoinen testivoittaja.
Jep. Kiitos kohteliaisuudesta. Ei Lancer Glxi 1,5 ole mikään turbo mutta kyllä sillä 170 km/h on Euroopan moottoriteillä lähteny joten valmistajan ilmoittama huippunopeus 164 on puitua kauraa. Vaihdatin tuossa taannoin vaihdelaatikkoon laakerit jonka ansiosta tehoja tuli rutkasti lisää. Ón hyvä auto vaikka monet haukkuvat huonoksi. Eikä ruostetta näy missään.
Saattaapa olla että nuo mainitsemasi Nokiat päätyy myös Mitsun alle. Talvirenkaina mulla on Nokian hakkapeliitta 2. Muuten hyvät mutta nastat ei ole pysyneet kovin hyvin kiinni.
Nimittäin laakereita mitkä antaa rutkasti lisää tehoja. Antavatko ne enemmän kuin se lastuttaminen. Entä hinta/laatu suhde.
on pitkälti nuo rengasvalinnat kuten autovalinnatkin. Mitsu on laadukas auto ja ansaitsee laadukkaat renkaat. Nokialainen ei siihen sarjaan kuulu mun mielestä. Siitäkin voi kyllä olla montaa mieltä.
Pistetään sullekin linkki asialliseen testiin:
http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Sommerreifen/175_65_R14_03_2005/default.asp?ComponentID=108059&SourcePageID=8772#0
Niin ja en muista yhtään rengasmallia jota tehtäisiin sekä 13 että 16 tuumaisena. Eli ihan omat tuotteensa eri kokoluokkiin.
Itsellä on P3000:set ja ne sopii sellaiselle joka arvostaa ajo-ominaisuuksia ja pitoa sekä kestoa/laatua korkealle.
ja jos arvostaa korvia raastavaa renkaan rungosta/kumiseoksesta syntyvää ujellusta niin PIRELLI on varma valinta!
Nimim. kokemusta on
kokemusta varmaan nastarenkaista tai laakerivikaisesta autosta.
Pirellit ei ole erityisen meluisia eikä myöskään hiljaisia vaan keskitasoa. Kuten sanoin makuasia, itsellä menee ajettavuus äänen edelle arvoasteikolla.
Pirellit on teknisesti ottaen laaturenkaita, siitä ei pääse mihinkään.