Peltipoliisin välähdys

Anonyymi

Ajoin peltipoliisiin, vauhtia noin 60-70km/h noin 50km/h alueella ja peltipoliisissa kävi vain pieni valo, niin kuin kytkisi töpselin pistorasiaan ja näkyy ikään kuin sähköisku. Ei voi kutsua normaaliksi välähdykseksi, sillä mitä olen nähnyt kameroiden välähtävän, niin ei ollut edes sen kaltainen räpsähys. Tuleeko sakot?

5

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulee sakot. Sen lisäksi sinut laitetaan vuorokaudeksi Jari Aarnion kanssa samalle osastolle jossa joudut osallistumaan orgioihin hänen ja sarjakuristajan kanssa.

    • Anonyymi

      Tulee.

    • Anonyymi

      Kaikki vastaukset ovat vääriä. Jos ihmisellä on ajokortti, niin luulisi hänen ottavan selvää, mitä sen voimassa pitäminen vaatii. Kun tieliikennelaki 1.6.2020 muuttui, niin 20 km/h, ja sitä pienemmistä ylinopeuksista voidaan määrätä ajoneuvokohtainen liikennevirhemaksu. Se on hallinnollinen seuraamusmaksu.
      Hallinnollisesta seuraamusmaksusta selviää nykyisin rahalla, sillä se ei enää vaikuta siihen, että poliisi pistää toistuvista ylinopeuksista kortin kuivumaan. Niitä saa olla vaikka sata. Edellyttäen, ettei ylinopeutta ole 60 km/h alueella ollut enempää kuin 10 km/h ja yli 60 km/h alueella 15 km/h.

      • Anonyymi

        Tällä uudella seuraamusmaksulla hyvätuloiset voivat "ostaa" oikeuden ajaa jatkuvasti reilua ylinopeutta. Maksaa vaan sitten kotiin tulevan laskun jos sattuu osumaan kameraan.

        Harmi vaan että tuo maksuseuraamus voi tulla jo 1 km/h ylinopeudesta alkaen, joten laskuja voi tipahdella tiheään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tällä uudella seuraamusmaksulla hyvätuloiset voivat "ostaa" oikeuden ajaa jatkuvasti reilua ylinopeutta. Maksaa vaan sitten kotiin tulevan laskun jos sattuu osumaan kameraan.

        Harmi vaan että tuo maksuseuraamus voi tulla jo 1 km/h ylinopeudesta alkaen, joten laskuja voi tipahdella tiheään.

        Sellainen ylinopeus, josta selviää tuolla kortille armollisemmalla liikennevirhemaksulla, ei ole "reilua ylinopeutta".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2152
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1815
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1314
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      141
      834
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      740
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      736
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      709
    Aihe