Koirani on 9-vuotias ja rotunsa edustajaksi jo tosi vanha. Useamman vuoden on hoidettavien vaivojen määrä hiljalleen kasvanut ja nykyään menee jo useampaa lääkettä monta kertaa päivässä.
Ulkoilulenkit ovat enää joitakin kymmeniä metrejä, vaikka koiruus ihan reippaasti käveleekin. Haluaa kääntyä takaisin kotiin käytännössä taloyhtiön nurkalta. Ei onnu, eikä ole koirahierojan mukaan lihasjumejakaan. Spondyloosi ja nivelrikkoa on todettu jo vuosia sitten. Välillä innostuu jopa laukkaamaan, joten mikään raihnainen pappa ei todellakaan ole kysymyksessä. Liikkumishaluttomuus ei liity mihinkään psyykkisiin juttuihin tai epämukavaan pantaan tai valjaisiin. Se ei jostain syystä halua lähteä kotoa kovin kauas.
Suurin ja selkein vaiva lienee tällä hetkellä vatsakipu, johon on oireenmukainen hoito eläinlääkärin ohjein. Närästää ja ummettaa, ummetusta ei liikkumishaluttomuus ainakaan auta. Ruokahalu on kuitenkin erinomainen ja vanhus innostuu ruoka-aikana hyppelehtimäänkin. Syömisen jälkeen maha sitten tulee kipeäksi, mutta toisaalta lienee kipeä myös nälkäisenä. Ruokavalio on eläinlääkäriltä ostettu nappula, jota saa kolme kertaa päivässä. Mikään raakaruokinta tms ei sovi koiralle lainkaan, menee välittömästi aivan ripulille ja sitä jatkuu päiväkausia. Suolistovaivan taustalla lienee allergia tai atopia, koska sillä on myös krooninen korvatulehdus.
Näen koirasta, että kipeä on, välillä ilmeisen paljonkin. Mutta sitten toisaalta on myös pirteä ja kivuton.
Lääkityksiä on tosiaan useita ja parhaani teen, että koiran olisi hyvä. Mutta alan olla väsynyt, tosi väsynyt. Jo vuosia olen koiran vaivoja hoitanut. En todellakaan tiedä, milloin olisi sopiva hetki päästää koira pois. En oikein meinaa tätä enää jaksaa.
Koiran eutanasia, milloin on oikea aika?
2
144
Vastaukset
- Anonyymi
Olet miettinyt asiaa paljon mikä kertoo että olet vastuullinen omistaja. Voit keskustella asiasta myös eläinlääkärin kanssa, tai jos tuntuu että et enää jaksa voit viedä koiran jo nyt piikille. Aina on parempi liian aikaisin kuin liian myöhään. Koiralla on kipuja ja se on sairas, mutta kun se ei osaa puhua voi olla vaikea huomata milloin on aika. Mutta kokemuksesta voin sanoa että kun koiran on vienyt piikille niin aina jälkeenpäin itsestä tuntuu joko että se tapahtui liian aikaisin tai että liian myöhään.
- Anonyymi
Ei se 9 v ole missään rodussa tosi vanha. Jätitkin elelee joskus hyvin yli 14 vuotiaiksikin.
Itsellä ollut yksi 65 kiloinen melkein 14vuotiaaksi, kunnes vointi romahti.
No,ilmeisesti koirallasi olevat ongelmat ovat olleet sillä sen jo ollessa nuori, jos kauan vaivanneet.
Mutta, jos koirasi oireet huolestuttavat jne. Eläinlääkäri lienee se, joka pystyy kertomaan onko koiran elämä viellä hyvää, vai kärsiikö se liikaa. Kukaan täällä ei siihen pysty vastaamaan, tai päätöksessö auttamaan,valitan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724468Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673601Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591897Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261799Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991477Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341027Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18957en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122911Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883