Ainakin puoli vuosisataa ovat sorsat ilahduttaneet kajaanilaisia uiskentelemalla joessa talven yli. Kaupunkilaisten lisäksi ruokinnasta on huolehtinut ennen viimeistä kymmentä vuotta Kajaanin kaupunki.
Nyt kaupungin rahat ovat loppu. Siitäkin huolimatta, että rahaa tuli Loiste osakekaupoista niin, että ranteita pakottaa. Kyllä ymmärsit aivan oikein. Rahanpuutteen ilmoittaa ympäristötekninen lautakunta syyksi ettei se voi ottaa sorsien ja joutsenten talviruokintaa vastuulleen. Samassa päätöksessään lautakunta asettaa ruokinnalle niin mahdottomat reunaehdot, että myöskään minkään muun tahon on mahdotonta aloittaa ruokinta. Ruokinta on suoritettava kelluvalta lautalta käsin. Jos ruokintaa ei suoriteta lautalta rotat tulevat ja valtaavat koko Kajaanin.
Päätösesityksen valmistelusta näkee, että asialla ovat olleet OHUTSORMISET TEORIAHERRAT. He ovat etääntyneet todellisuudesta ja ymmärtävät vain tupen peluusta.
KAJAANI EI SALLI KAUPUNKISORSIEN JA JOUTSENTEN RUOKINTAA
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724447Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663583Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591893Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251791Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991476Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341017Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18945en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120905Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235881