Espoo - Esbo
·
Kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä vetoaa espoolaisiin, jotta kaikki noudattaisivat viranomaisten koronaohjeita. ”Koronavirus tarttuu helposti ja siksi on tärkeää suojautua kunnolla. Huolehdi omasta, läheisten ja myös kaikkien muiden ihmisten terveydestä.”
Espoossa koronan ilmaantuvuus on kasvanut viime viikosta. Koronajäljitys toimii kuitenkin hyvin ja sairaaloissa hoitotilanne on hyvä.
Mäkelä kehottaa myös jättämään pikkujoulut ja muut loppuvuoden juhlat tällä kertaa väliin tai viettämään niitä virtuaalisesti. Yli 20 henkilön yksityistilaisuuksia ei suositella pääkaupunkiseudulla. Yli 20 hengen yleisötilaisuuksissa edellytetään, että kaikki käyttävät maskia, ja että vain puolet tapahtumatilan paikkamäärästä on käytössä.
”Maskin käyttö on tärkeää. Käytä maskia mm. joukkoliikenteessä, julkisissa tiloissa, yleisötilaisuuksissa, harrastuksissa, sisäliikuntatiloissa, toisen asteen oppilaitoksissa, kaupassa ja asioidessasi eri palveluissa”, Mäkelä sanoo.
Lue lisää uutisesta: https://www.esbo.fi/fi-FI/content/188348/36167
Koronavirus tarttuu helposti ja siksi on tärkeää suojautua kunnolla
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kaikki Suomen ihmiset olisivat yhtä-aikaa ainoastaan töissä tai kotona seuraavat 2 viikkoa, eivätkä kävisi missään muualla (korkeintaan kaupassa), niin homma olisi lähestulkoon siinä. Näin virus ei pääsisi uuteen isäntään.
- Anonyymi
Kysyisin näiltä asiantuntijoilta, että antavatko väärän turvallisuuden tunteen suurelle yleisölle, luomalla käsityksen, että maskeja käyttämällä oltaisiin turvassa.
Kun olen tiedejulkaisuista lukenut, että yhdessä kuutiosentissä (n. sokeripalan koko) on ilmamolekyylejä 0-asteisessa ilmassa ja merenpinnan tasalla 45 miljardia, miljardia = 45 triljoonaa (typpeä/happea pääosin). No väliä tuolla suuruusluokalla, oli se mitä tahansa, määrä on kuiten valtaisa. Virusten koko on muutamasta kymmenenstä nanometreistä muutamiin satoihin (mrd osa/m). Kuvitellaanko, että tuollaiset paperimaskit eristäisivät meidät ympäröivistä taudinaiheuttajista ? Maskin alle syntyy vaihtuvasti ali- ja ylipainetta. Miljardien molekyylien liikettä tapahtuu maskin reunojen välistä välttämättä (entä maskin läpi ?). Voimme vain kuvitella, millaisessa, meitä ympäröivässä "molekyylipuurossa" elämme. Nopeissa ohitustilanteissa tietysti tuosta on apua, mutta onko esim. busseissa, metroissa yms. joissa paljon ihmisiä. Luulenpa, että Helsingin huono tilanne jotuu juuri tästä väärästä turvallisuudentunteen luomisesta. Pakkaudutaan liian lähelle toisia. Ihmettelen, miten tätä asiaa ei olla meillä testattu. Tanskalainen tutkimus antoi juuri tuloksen, joka herätti kysymyksiä.- Anonyymi
"Tanskalainen tutkimus antoi juuri tuloksen, joka herätti kysymyksiä."
Ei herättänyt mitään kysymyksiä. On tiedetty jo iät ja ajat ettei maski suojaa käyttäjäänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1976861- 1592026
- 1131678
- 511380
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551228Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001064Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6977Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251944- 41919