Pitäisi hankkia uusi vesivaraaja jonka pitäis olla todella energia pihi kun pelkkä sähkön siirto on 20 senttia kwh. vanhassa 200l varaajassa on energia häviö yli 2500kwh vuodessa vaikka vettä ei käyttäisi ollenkaan siitä syntyy lähes 1000€ lasku on ilmeisesti niin huonosti eristetty. löytyyköhän markkinoilta semmoista varajaa jossa olisi tosi pieni hyvin eristetty säiliö 50 l luokkaa mutta suuri vastusteho jotta veden lämpöä saa nostettua nopeasti. pitäisi olla automatiikkaa että lämminvesivaraajan lämpötilan saisi käydä kerran viikossa useamman tunnin ajan 60–70 asteessa mutta ylläpitolämpötila voisi olla esimerkiksi 50–60 astetta. vastuksia vaikka 9kw.
kohtalaisen älykäs vesivaraaja
13
2234
Vastaukset
- Anonyymi
Mitähän seuraavaksi ?
- Anonyymi
Osta lämpöpumpulla toimiva lämminvesivaraaja?
Lämminvesivaraajan lämpimänä pito maksaa jokusen satasen vuodessa. Jos vettä käyttää paljon, siis pitkiä lämpimiä suihkuja päivittäin, niin tonnin saa menemään helposti vuodessa.
Lämmin suihku reilulla veden tulolla maksaa about 50 euroa tunti kun lämmittää veden sähköllä. Veden käyttöä vähentämällä saa säästöä :)- Anonyymi
Laskuvirhepaholainen. Suihkuaminen maksaa noin 5 euroa tunti..
- Anonyymi
Jokaisessa uudessa varaajassa on energiamerkinnät, jospa aloittaisit lukemalla niitä.
Omat kokemukseni lämpövuodosta perustavat Niben ja Jäspin 300litran varaajiin yösähköllä. Jäspi vie, ilmeisesti huonomman eristyksen takia tyhjäkäynnillä noin 2,5kW vuorokaudessa enemmän kuin Nibe.
Kyselin Jäspin valmistajalta syytä tähän, mutta vastaus oli:" aika suuri tyhkäkäyntikulutus" , muuta ei kommentoitu. Sen vuoksi seuraava ei taatusti ole Jäspi- Anonyymi
Eli saat hehkulamppu-uunojen logiikalla Jäspistä 2,5 kWh enemmän ilmaislämpöä joka päivä! Mitä siis valitat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli saat hehkulamppu-uunojen logiikalla Jäspistä 2,5 kWh enemmän ilmaislämpöä joka päivä! Mitä siis valitat?
Siis myös kesäkuumalla.......
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli saat hehkulamppu-uunojen logiikalla Jäspistä 2,5 kWh enemmän ilmaislämpöä joka päivä! Mitä siis valitat?
Varaajat sijoitetaan yleensä tiloihin, joiden lämpö ei jakaudu asuinhuoneisiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varaajat sijoitetaan yleensä tiloihin, joiden lämpö ei jakaudu asuinhuoneisiin.
No sitten se lämpö menee harakoille kesät talvet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis myös kesäkuumalla.......
Hehkulamppu-uunojen mielestä ilmaislämpö on aina hyödyksi.
- Anonyymi
kW on tehon yksikkö. Energian on kWh.
- Anonyymi
Hanki läpivirtauslämmitin, siinä on vettä ehkä 1l.
- Anonyymi
Tuo energiahäviön arvo 2500 kWh eikä siirtohinta ei voi pitää paikkaansa. Minulla 300 l Jäspivaraajan kulutus on 2700 kWh ja sillä sentään lämmitetään koko talon lämminvesi. Vettä kuluu n. 100 m3/v, kaikki ei tietenkään ole lämintävettä. Sähköstä ja siirrosta maksan 14 senttiä kWh yhteensä.
Ilmanvaihtokoneen puhaltimet kuluttavat minulla 1500 kWh ( 2 kpl 170W puhaltimia puolella teholla) ja ilmalämpöpumppu kuluttaa vain 1200 kWh, vaikka hoitaa suurimman osan talon lämmityksestä.
Vesi/ilma lämpöpumppu talon ja veden lämmitykseen säästää varmasti sähköä, mutta maksaa aika paljon - Anonyymi
Auttaako se, kun isäntä on näköjään aasi?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1847209Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1243259Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?501838Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601827- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am801765Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161551- 691373