Unen näkeminen juomisesta

Jännä juttu, että kun on ollut monta vuotta juomatta, niin välillä näkee unta, että on taas pitkästä aikaa juomassa. Herätessä luulee kovan luokan krapulan odottavan, mutta mikä helpotus, kun tajuaa kaiken olleen unta.
4763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kun aikoinaan luovuin tupakasta, polttelin usein unessa. Ja siinä unessa tiesin lopettaneeni. Totta kai oli aamulla kiva olo kun uneksi havaitsi.

Äänestä

Eipä ole alko uniin tullu oon ollu reilu 28kk ilman alkoa eikä muutenkaan kummittele takaraivossa täs lopetuksessa on lääkärin painava sana haima kontrolli on loppu kuusta on mul täs elämässä ollu monta yli vuoden raittiutta ei lääk määräyk reenannu tiputtannu painoa ku laihduttaa alkoholi pitää lopettaa heti

Äänestä

Tämä on niin totta. Ja siinä unessa tulee kauhea morkkis. Ihana herätä ja huomata sen olleen vain unta.

Äänestä

Oon ollu nyt vuoden juomatta. Dokaamisunia en ole kertaakaan tänä aikana nähnyt, mutta sen sijaan kylläkin unia, joissa on ollu tarjolla alkoholia ja houkutus juomiseen unessa kova. Herättyäni oon ollu helpottunut, kun oli vaan unta enkä retkahtanutkaan. Normaalisti valveilla ollessani ei ole kertaakaan tehnyt mieli alkaa taas juomaan. Outoa, että houkutukset tuleekin vaan öisin. Oon tulkinnut sen niin, että aivot yrittävät varoittaa retkahtamasta valveilla ollessa. Aivot on ovelat, hyvin toimii :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jännä juttu, että kun on ollut monta vuotta juomatta, niin välillä näkee unta, että on taas pitkästä aikaa juomassa. Herätessä luulee kovan luokan krapulan odottavan, mutta mikä helpotus, kun tajuaa kaiken olleen unta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu