On se kumma, että vähintään kerran viikossa poliiseilla on resursseja järjestää nopeuksien tehovalvontaa. Ja normaalia kyttäystä muina päivinä.
Vaikka kuinka tekee esim. auton tahallisesta särkemisestä rikosilmoituksen, niin ei edes 5:ssä vuodessa saada tutkittua asiaa! Tietysti suojelevat virkamiehiä. Ja tämä ei ole arvailua.
Ja vaikka tekijästä on viety kaikki henkilötiedot poliisille.
Mitäänsanomatonta paskasakkia, Suomen poliisit.
Tutkat pois noilta kusiaisilta, jotta ehtivät tekemään TÖITÄ.
Tienpäällä niitä riittää muutaman kilometrin välein. Ei jokaisen autoilijan perään tarvitse riittää kahta poliisiautoa.
Kaikki rikollisuus leviää, sillä poliisit vain mittaavat ajonopeuksia. Muu heillä ei kiinnosta.
Tietysti olen ilmoittanut poliisin toiminnasta myös ylemmälle taholle kirjallisena, mutta eivätpä ala tutkimaan (siis vahingontekoja).
Jos et näe tiellä poliiseja, niin et varmaan näe muutakaan. Eilen ajelin muutaman kilometrin, niin jo 5-partiota oli..tietysti "liikenneturvallisuutta valvomassa".
Joutais noilta törpöiltä kaikki määrärahat pois. Kaikki. Vasta saivat lisää rahaa, ja taas ovat persaukisia. Pääsiäisenä tietysti oli alemmat nopeusrajoitukset, jotta saadaan tilastoissa näyttämään liikenne tosi turvattomalta. Sitten taas vingutaan tutkiin lisää rahaa ja kalliita autoja.
Kertokaa joku, miksi oikeista rikoksista jää suurin osa selvittämättä?
Vaikka kuinka tekee esim. auton tahallisesta särkemisestä rikosilmoituksen, niin ei edes 5:ssä vuodessa saada tutkittua asiaa! Tietysti suojelevat virkamiehiä. Ja tämä ei ole arvailua.
Ja vaikka tekijästä on viety kaikki henkilötiedot poliisille.
Mitäänsanomatonta paskasakkia, Suomen poliisit.
Tutkat pois noilta kusiaisilta, jotta ehtivät tekemään TÖITÄ.
Tienpäällä niitä riittää muutaman kilometrin välein. Ei jokaisen autoilijan perään tarvitse riittää kahta poliisiautoa.
Kaikki rikollisuus leviää, sillä poliisit vain mittaavat ajonopeuksia. Muu heillä ei kiinnosta.
Tietysti olen ilmoittanut poliisin toiminnasta myös ylemmälle taholle kirjallisena, mutta eivätpä ala tutkimaan (siis vahingontekoja).
Jos et näe tiellä poliiseja, niin et varmaan näe muutakaan. Eilen ajelin muutaman kilometrin, niin jo 5-partiota oli..tietysti "liikenneturvallisuutta valvomassa".
Joutais noilta törpöiltä kaikki määrärahat pois. Kaikki. Vasta saivat lisää rahaa, ja taas ovat persaukisia. Pääsiäisenä tietysti oli alemmat nopeusrajoitukset, jotta saadaan tilastoissa näyttämään liikenne tosi turvattomalta. Sitten taas vingutaan tutkiin lisää rahaa ja kalliita autoja.
Kertokaa joku, miksi oikeista rikoksista jää suurin osa selvittämättä?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Oletko kuullut liikkuvasta poliisista? Ajavat 2-5 auton ryhmissä ja päätehtävänä liikkua sekä valvoa liikennettä.
Missäpäin järjestetään vähintään kerran viikossa julkisessa sanassakin mainostettua tehovalvontaa?
Miten selvität auton rikkomisen, josta ei ole jäänyt mitään näyttöä. Kukaan ei ole nähnyt mitään jne jne. Katsos C.S.I -tyyppisesti rikoksia ratkaistaan vain televisiossa.
Jos olet nimen vienyt poliisin tietoon, niin sitten on kyllä oltu laiskoja, asunet jossain suuressa kaupungissa.
Poliisin mukaan liikennevalvonta (lue tutkaus) on myös työtä.
Milloin poliisi on saanut lisärahoitusta. Mikäli olen lukenut oikein lehtiä, sinun toivettasi toteutetaan ja määrärahoja pienennetään. Poliisin virkoja vähennetään. Toiveesi toteutuu, Jippii!
Määrittele oikea rikos. Jos se on esim. henkirikos,niin selvitysastehan on lähempänä 100 prosenttia.
Mutta oikeushan sinullakin on mielipiteeseesi. Tsemppiä kyttien vastustamiseen, siinä sinulla riittää työsarkaa.
Jaa... kumpihan mielestäni on tärkeämpää/hyödyllisempää: Rattijuoppojen ja muiden liikennettä vaarantavien tekijöiden pois kitkeminen vai sinun viidenvuoden takaisen autonrikkomisen selvittäminen..? hmmm... mietinpä nyt oikein kunnolla... MIETI SINÄKIN!
Eikö sinullakaan mikään hälytä, vaikka vein poliisille autonrikkojan henkilötiedot. Ja auto oli poliisiaseman pihalla tarkistamista varten. Poliisi ei tehnyt mitään? Asiat voi tarkistaa myös kuvistani. Miksi tuo asia on viidenvuoden takainen? Sen takia, kun nuo lusmut eivät tehneet mitään. Koko hommahan olisi tiedoillani ollut selvitettävissä muutamassa minuutissa. Miten arvelit, ettei tekijästä olisi tietoa?
Tarkastutin autoni toki muilla virkamiehillä, joten en kirjoita aiheetta.
Olin vastaamassa tuolle toiselle kirjoittajalle, mutta kirjoitus hävisi keskenkaiken.
Kirjoitan jotakin nyt siis uudestaan.
Missä..niin katso esim Kaleva 8.huhtikuuta 2005 ja sivu 33.
Ja tuo kertomani suuri poliisimäärä...oli 7.huhtikuuta 2005.
Ja esim. pääsiäisenä oli tehotarkkailu. Enkä sitäpaitsi seuraa edes poliisien joutavanpäiväistä kyttäystä.
Ja tuo selvitysprosentti...(lainaus)
"Vuonna 2004 'tavallisista' varkauksista selvitettiin vain joka seitsemäs. Luvattomista käytöistä selvitettiin joka viides ja vahingonteoista joka neljäs."
Lue tilastot http://www.stat.fi/til/polrik/2004/polrik_2004_2005-04-04_tie_001.html.
Niin eipähän minun tarvitse perustella.
Mielestäni esim väkivallanteot pitäisi selvittää, mutta poliisit suojelevat väkivallantekijöitä.
Hekota vaan jos haluat. Olen tehnyt nääs asiasta ilmoituksen viranomaisille.
Nuo poliitikot ovat myös tutkineet, kuinka pitkä ns. Poliitinen muisti on. Kuten näkyy, niin olet unohtanut, miten poliisit uhkasivat lakolla, ja rahaa tuli heti rutosti. Tuo muistamattomuutesi aiheuttaa sen, että niillä on taas aika pyytää lisää..?
Voisithan seurata asioita itsekin, sillä en kirjaa kaikkia tapahtumia keskusteluja varten.
Tietysti minulla on oikeus mielipiteeseeni, mutta nuo nettijutut eivät kyllä ole minun kirjoittamiani, enkä tiedä niiden lähdettä.
Ja en vastusta poliiseja. Ei kyse ole siitä. Vastustan poliisien mielivallan käyttöä, Rikosten tutkinnan tahallista laiminlyöntiä ja Rikollisten suojelua.
Luitteko edes sitä, miten poliisi oli soittanut hätäkeskukseen, ja kertonut, ettei sinne tulevaa hätäilmoitusta kannata ottaa todesta!
Ja tuokaan juttu ei ole edelleenkään minun...vaikka olenkin tietoinen tapahtumasta.
Tottakai minua on helpompi syyttää, kuin ottaa asioista selvää. Eihän totuudenpuhujalle ole yösijaa...!
Olet säälittävä.
Nuo tilastot valehtelee ja siitä keskusteltiin täällä, mutta keskustelu tyssäsi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=123&conference=4500000000000084&posting=22000000007672886
Suomessa saa vielä jonkin asteista hoitoa noihin pään alueen vammoihin. Hae apua hyvä ihminen, ennen kuin teet jotain peruuttamatonta.
Tuo "hyvin perusteltu" vastauksesi kertoikin tilanteen.
Taidankin lähteä apua hakemaan.
Laita lähete postissa tulemaan. Kerro samalla hoitosuunnitelma, ja muista mainita, että "pään alueen vamma" tuli esille linkin laittamisesta toisen kirjoitukseen. Minähän olen kykenemätön asiaa kertomaan. Muista allekirjoittaa lähete, ja pistä puhelinnumerosi, jotta saadaan tarvittaessa tarkennuksia hoito-ohjeisiin.
Koska esitin asiani näin julkisesti, niin lähetä sinäkin diagnoosi ja hoito-ohjeet tälle palstalle.
Miksi et muuten kommentoinut mihinkään kirjoittamaani tai siinä linkissä oleeseen asiaan, joka ei ollut minun kirjoitukseni?
Mainitse ainakin yksi asia kirjoituksestani, jonka olet valmis todistamaan oikeudessa vääräksi.
Onko koneesi leikepöydällä aina kopiotuna "väärä lääkitys"-teksti, joka mielestäsi sopii kaikille kirjoittajille.
Millaisia hoitokokemuksia sinulla on, koska "tiedät" hoitoa saavan.
Juu niinhän se menee että vian ei tarvii olla suuri jos se on päässä! Kato nyt ittees!
Olen täysin samaa mieltä kanssasi, mutta toi nopeusvaltonta on hyvä keino saada ne tilastot kauniimmaksi. Uskoisin, että todellisten rikoksien selviämisprosentti on jotain 20-30% esim. varkaus, vahingonteko, pahoinpitely, ryöstöt. Tapot ja murhat poliisi varmasti tutkii kunnolla, joten selviämisprosentti on korkea, mutta miksi vähäisemmät rikokset joutavat "roskakoriin". Varsinkin tämä sinun tapauksesi, jossa oli jo näyttö ja kaikki. Uskomatonta...
Kyllä on bessewissereillä heikot tiedot poliisin
toiminnasta. Jokainen poliisille tehty rikosil-
moitus menee tietokantoihin, mistä sitä ei saa
pois noin vaan. Eli sille täytyy tehdä jokin
laista löytyvä toimenpide. Poliisit toimivat vir-
kamiehiä virkavastuulla, eikä kukaan riskeeraa
virkaansa laittamalla tällaisen häiriintyneenkään
tekemää ilmoitusta ´roskakoriin´ ilman laista
löytyvää hyväksyttävää syytä.
Muuten, kun kyseessä oli todennäköisesti lievä
vahingonteko, niin se vanheni jo kolme vuotta
takaperin.
En nyt ihan kirjaimellisesti tarkoittanut sitä roskakoria, vaan pointtina oli se. Kun asianomistaja menee tekemään rikosilmoituksen. Esim. Auto AAA-111 kolaroi minun autoa, poliisilaitoksen kulmalla, yritän ensiksi sopia AAA-111 kanssa, mutta ei onnistu, jolloin menen poliisilaitokselle tekemään rikosilmoituksen ja pyydän että poliisi tulisi katsomaan kulmalla odottelevaa AAA-111, että näkisi myös siinä jäljet, ni eipä poliisi tulekkaan sanoo vaan, että kirjataan tänne. Aika kuluu AAA-111 on korjauttanut autonsa ja kiistää kolaroinneensa minun autoon ja ojentaa poliisille valokuvat autostaan n. 3kk tapahtuneesta. Poliisi toteaa, että mitään jälkiä ei näy, eikä löydy. Joten tekijää ei tuomita, kun ei ole näyttöä, mutta jos poliisi olisi viitsinyt tulla alunperin katsomaan niin tämäkin tapaus olisi päättynyt oikein. Tarina on muuten tosi!
Tulihan tänne palstalle vipinää. Kirjoitin alkuun tarkoituksella asian suomenkielellä, jotta mielipide tulee selvästi esille.
Tuon kertomani tutkimattomuuden syyn tiedän. Vahingon aiheuttaja on sellaisessa virassa, että poliisit ovat haluttomia tutkimaan. Tartastutin toki asian vielä korkeammassa virassa olevalla, ja hän neuvoi tekemään rikosilmoituksen, koska hän tarkasti vahingon jäljet.
Tässä näkee hyvin sen, että kun kertoo asia ilman tietolähteitä, niin muutamat haluavat vääntää asiat "kirjoittajan tyhmyydeksi".
Siis nuo minuun kohdistuvat syytökset voi kohdistaa vallan hyvin hänelle, joka tuon ilmoituksen kehotti tekemään.
Poliisit muuten joutuvat alistumaan tuon neuvonantajan ohjeisiin.
Voisiko joku tarkentaa, mitä tarkoitti... "eikä kukaan riskeeraa virkaansa laittamalla tällaisen häiriintyneenkään tekemää ilmoitusta´roskakoriin´ ilman laista löytyvää hyväksyttävää syytä."
Tarkoittaako tuo sitä että "olen häiriintynyt", koska noudatin valtion virkamiehen ohjetta, ja tein tahallisesta vahingonteosta rikosimoituksen.
Mikäs titteli tulee sitten tuolle neuvonantajalle?
Saa sitä ihmetellä, kun ajoneuvoihin kohdistuvia vahingontekoja ei saada selvitettyä.
Onkohan ne poliisin omat kullannuput täällä kirjoittelemassa?
Tuota vahingontekoahan toki yritin ensin sopia tekijän kanssa, mutta hänen kieltäydyttyään vein asian tutkittavaksi.
Tuossa vahingontekotilanteessa oli myös eräs silminnäkijä paikalla.
On muitakin "dokumentteja" asiasta, mutta täällä tuskin kannattaa tarkentaa.
Tämän kirjoitukseni sanomahan oli se, että vakavat rikokset jätetään selvittämättä, ja keskitytään mittailemaan ajoneuvojen nopeuksia kevätauringossa.
Tilastot vahvistavat asian.
ettet ole saanut asiaasi hoidettua kuntoon silloin. Mikäli olit edes puoliksi niin aktiivinen ja tietäväinen kuin nyt täällä keskustelupalstalla, olisi kyllä kyttien pitänyt saada juttu purkkiin. Kokeilit varmaan kaikkea...
Tehovalvonnasta kun aloitit,niin vastaan nyt siihen vielä. Kaikkihan tietävät, että pääsiäisen liikenne vaatii melkein aina uhreja ja että tuolloin on AINA tehovalvonta. Pitänee valvoa silloin(kin) kun ihmiset ovat liikkeellä ja kaaharit yms. muun liikenteen seassa, eikö? Varaudu resurssoituun tarkkailuun myös juhannuksena, jouluna ja vappuna.
Lienee niin, että kytät kyttäävät sellaisia asioita, joissa on ilmennyt kytättävää. Kun jokaista narkkia ei voi vahtia, eikä jokaiseen kellarikomeroon riitä kyttää vahdiksi, täytynee hommaa priorisoida. Kuulostaisiko luontevalta?
Valehtelet suoraan päin naamaa kun väität, että vakavat rikokset jäävät selvittämättä. Kyllä ne enemmänkin massarikoksia, mitkä pimeiksi jäävät.
Ja pitkän pakinan lopuksi neuvo. Mene kysymään poliisilaitokselta, millä perusteella tutkinta on päätetty vai onko juttu "keskeytetty". Tee sen jälkeen uudelleen arvioita ja kerro meillekin mitä sanottiin.
näyttöä siinä nyt sitten olikaan? Eihän se riitä näytöksi että nimeää jonkun henkilön syylliseksi. Väite on riittävä tekemään kyseisestä henkilöstä epäillyn, mutta siitä syytteeseen on vielä matkaa.
Kai siitä nyt matkaa on ku ei poliisit tutki, eiköhän tuokin asia oltais saatu hoidettua muutamalla kuulustelulla ja vahinkoja tutkimalla, mutta jos mitään ei tehdä niin eihän mitään näyttöä voi saadakkaan. Ja minun omassa tapauksessa olisi varmasti ollu näyttö, jos se ilmoituksen vastaanottaja olisi viitsinyt nostaa perseensä penkistä ja tulla kulman taakse katsomaan.
Nyt viikonloppuna rattijuoppoja, lähinnä iltaisin ja öisin, tiesi STT kertoa. Sitä vain mietin , miten poliisi tietää että puhalluttaa vain rattijuoppoja, minutkin on puhallutettu 20 vuoden aikana 7 kertaa, enkä vielä ole rattijuoppo.
Ei voi ku naureskella poliisien touhuille, on se niin typerää sakkia. Jos minä haeskelisin rikollisia , hakisin sieltä missä niitä on, en muualta.
Kun kerran tiedät missä ne rosvot majailee, miksi et mene ja kerro kaikille sitä paikkaa. Olisi taas maailma parempi paikka elää ja olla.
Olet vain niin tyhmä ettet tajua sitäKÄÄN !
Ole hiljaa ja ymmärrä, et kaikki ole vasikoita...
Kun kerran tiedät missä ne rosvot majailee, miksi et mene ja kerro kaikille sitä paikkaa. Olisi taas maailma parempi paikka elää ja olla.
Olet vain niin tyhmä ettet tajua sitäKÄÄN !
Tonkikoot poliisi vaan kaatopaikkoja, saavat tehdä koulutustansa vastaavaa työtä. Vasikaksi en ala, parempi on elää kun ei tarvitse pelätä.
Pysy vaan mamman helmoissa, jos suoraselkäisyys pelottaa liikaa...
Sinun onneksesi tästäkin maasta löytyy oikeita miehiä, eikä pelkästään kaltaisiasi vikiseviä luusereita.
Yksi syy siihen, miksi poliisi käyttää aikaa ja varoja liikenteen valvomiseen, on halu saada liikennekuolemat kuriin. Joka vuosi liikenteessä kuolee vajaa 400 ihmistä. Liikenteessä näkymisellä, "tutkaamisella", valistuksella ja puhallutuksilla poliisi yrittää ennalta ehkäistä liikenneturmia.
Liikennettä valvoo liikkuvan poliisin lisäksi jäsrjestyspoliisin partiot. Rikospoliisit tutkivat rikoksia. Ajatteletko, että jos poliisi saisi lisää varoja ja työvoimaa niin ne sijoitetaisiin kaikki liikennevalvontaan? Pitäisikö sinun mielestä liikennettä valvomasta ottaa voimia rikoksien tutkimiseen sillä riskillä, että yhä useampi rattijuoppo ja kaahailija voisi huoletta vaarantaa liikennettä?
Minun mielestäni sinun suurin ongelmasi on tällä hetkellä oma ajatusmaailmasi. Jos tapahtumasta on kulunut jo viisivuotta, niin olisiko aika jo unohtaa koko homma tai ainakin yrittää sysätä se taka-alalle, jotta saisit jonkinlaisen rauhan ajatuksiisi. Vai aiheuttiko tapaus suuria rahahuolia tai velkaantumista, josta on nykyisin niin paljon haittaa elämällesi, ettet saa mielenrauhaa?
Ota lunkisti ja olet virtuoosi!
Näköjään kirjoitukseni jokainen tulkitsee itselleen mieleiseksi.
Mietippä, milloin verottaja "unohtaa", mikäli sillä on verosaatavia perimättä? Miten saat hänelle "mielenrauhan" maksatta veroja?
Nuo kertomani auton vauriot ovat edelleen korjaamatta. Korjaajalle on maksettava työstä, eikä minulla ole varaa korjauttaa niitä omin kustannuksin. Siis kyllä aiheutti rahahuolia.
Mihin ne poliisien lisämäärärahat ovat sitten menneet, elleivät juuri liikenteen valvontaan?
Osaisiko joku tehdä tilaston, miten poliisien tutkamaarät ovat lisääntyneet. Ovat tainneet nousta vakuutusmaksujen kanssa samaa tahtia, vaikka niillä pitäisi olla käänteinen vaikutus?
Noita kaahareita en toki ole missään vaiheessa puolustanut. Tuollainen käsitys johtuu kyllä "lukijan ajatusmaailmasta".
Mielenrauhaa tuo tapaus ei häiritse, mutta luottamusta poliisin toimintaan kyllä.
Kerro, kuka maksaa korjauskulut, kun asia jätettiin "auki"? Tutkimattomuus aiheutti sen, että vahigontekijä ei joudu maksaamaan tekosiaan.
Kun luet kirjoitukseni aikaansaamaan keskustelun, niin kenellä se mielenrauha meni?
Niillä, jotka haluavat suojella vahongontekijöitä.
Kyllä taisin puhua hieman asian vierestä ja en tahallani halunnut vääristellä sanomaasi.
Ja sitä juuri tiedustelinkin onko asia aiheuttanut suurta harmia rahallisesti. Ilmeisestikin on koska autoa ei ole vielä saatu korjatuksi. Paljonko olisi korjauttamisen omavastuu?
Uskoisin, että poliisi on sijoittanut rahoja sinne missä niitä eniten kaivataan. Ymmärtääkseni sellaiset päätökset tehdään korkealla tasolla sellaisten ihmisten läsnäollessa, jotka tietävät asian parhaiten. Toki tästäkin voidaan olla montaa mieltä, mutta itse vielä omaan positiivisen asenteen näiden asioiden suhteen.
En ole joutunut samanlaisen kohtelun kohteeksi kuin sinä. En voi tietää sinun näkökohtiasi ja sitä mitä todella poliisissa on tapahtunut, kun juttuasi ei ole selvitetty. En voi tietää paljonko tutkien määrät ovat lisääntyneet. En näe yhtäläisyyttä sinun ja verottajan välillä. Valtio ja yksilö ei ole sama asia.
Sen tiedän, että tällä hetkellä todennäköisin maksaja olet sinä ellei juttua tutkita ja ratkaista. En kyllä missään vaiheessa myöskään mielestäni väittänyt, että olisit puolustanut kaahareita. se oli vain kysymys muiden joukossa, viitaten siihen, että halusit vähentää tutkien määrää ja liikenne valvontaa.
Kylläpä tuota jalkamiestä vituttaa kun poliisi vei hänän ajokortin ylinopeudesta ja vakavasta piittaamattomuudesta.
Nyt se mellastaa täällä turhuuksia.
Hyvä että menetit ajo-oikeutesi ennenkuin joku olisi jäänyt alle.
Kun sinua asia on vituttanut jo viisi vuotta,
niin annan neuvon. Sitä heti mieleen tulevaa
en viitsi kertoa, mutta pyydä tekemästäsi
ilmoituksesta päätös. Jos osaat lukea ja ymmär-
tät päätöksestä mitä jutulle on tehty, niin voit
siitä sitten kannella ellei päätös sinua mielly-
tä. Kysele sitten kenelle kantelu tehdään ellet
sitä tiedä.
Kiitos!
Tämä viesti nauratti kaikista eniten, mitä kukaan oli nimenomaisesti minulle vastannut.
Ja nimimerkkisi oli hyvä! Tuolla nimellä en huomannut vielä poliisejakaan kutsua!
Tuo kirjoitus muuten meni täysin metsään.
Lähinnä paikkansa pitää "mellastaa täällä turhuuksia".
Sitähän juuri tarkoitinkin, että turhaa on kysellä poliisia vahingontekoja selvittämään.
Eikö kirjoitustyylini ole aivan hillitty lukuunottamatta aloitusta, joka olikin tarkoitettu keskustelua herättäväksi? Jote lueppas, keneen se kalikka osuikaan..?
paljonko poliisi sitten todellisuudessä panostaa liikennevalvontaan?
Yllättävää kyllä luku ei ole järin suuri, eli vain 2 - 4 % poliisin kokonaistyöpanoksesta. Toiminta on kuitenkin näkyvä, mistä helposti vetää väärän johtopäätöksen.