Linux Mint 20 kokemus!

Anonyymi

Kannettavalla tietokoneella asennettuna Windows 10 home ja Ubuntu 20 LTS,
asennettu UEFI:na.
Asensin myös vielä kolmanneksi Mint 20 UEFI:na, kaikki meni ihan ok ja pelasivat myös, mutta ei kauaakaan kun Mintin päivitys, missä päivittyi myös Grub, vaihtoi BIOS asetukset Legacyks?
Eikö Mint pystynyt muuten "varastamaan" Grubia Ubuntulta?
Tämän jälkeen meni luottamus Mintiin ja vaihdoin Manjaron tilalle.
Ainoa huono puoli on ettei Ubuntun ja Manjaron Grubista voi kummastakaan käynnistää kuin Windowsin ja itsensä, koska Ubuntu käyttää Debian- Grub ja Manjaro Arch-Grub jotka toimivat eri tavalla.

10

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei nyt ole hirveästi järkeä asentaa samalle koneelle monta Ubuntu-pohjaista systeemiä. Yksi riittää.

      • Anonyymi

        Ei,, mutaa jos haluaa..
        Mutta Ubuntu on paras.


    • Anonyymi

      Sekä Ubuntu, että Linux Mint ovat ihan hirveää roskaa kumpikin. Kummankaan distron kehittäjät ei tippaakaan piittaa distron testauksesta jasen seurauksena kumpikin on aivan tolkuttoman bugisia. Kaikki hajooa ja mikätahansa voi lahota täysin varoittamatta päivitysten surauksena. Ihan hirveää roskaa molemmat. Kenenkään joka osaa käyttää linuxia ei pitäisi kumpaankaan distroon koskea vaan käyttää kunnollisia distroja kuten Fedora, Debian jne. Linux Mintiä ja etenkin Ubuntua käyttää vain sellaiset, jotka ei ymmärrä linuxista yhtään mitään.

      • Anonyymi

        Meitä on näköjään joka lähtöön joten heippa vaan.


    • Helpommalla pääset kun käytät yhtä lataajaa. Itsellä on useita asennuksia ja yksi lataaja joka melko vanha Ubuntu 16 mukana tullut. update-grub löytää muut asennukset ja tekee valikon automaattisesti. Itsellä nyt lataaja varmuuden vuoksi /dev/sdb1 ja Windows & pari muuta SSD-levyllä. Ihan vaan siksi jos SSD-levy hajoaa niin vaihdan vaan levyn ja kone toimii. Jos /dev/sdb hajoaa koneen saa käyntiin koska Windows lataaja SSD:llä.

      • Anonyymi

        Kaksi Ubuntu-pohjaista Linux-jakelua rinnakkain, levy ensin kahteen osioon.

        Minne tuo lataaja asentuu oletuksellisesti kun ensimmäisen jakelun asentaa?

        Entäs sitten jos ja kun asentaa oletuksilla toisen jakelun rinnalle, dualbootiin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaksi Ubuntu-pohjaista Linux-jakelua rinnakkain, levy ensin kahteen osioon.

        Minne tuo lataaja asentuu oletuksellisesti kun ensimmäisen jakelun asentaa?

        Entäs sitten jos ja kun asentaa oletuksilla toisen jakelun rinnalle, dualbootiin?

        Mutta Ubuntu on selvästi paras.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta Ubuntu on selvästi paras.

        Toivottavasti osaamattomat tulevat uskossaan autuaiksi.


    • Anonyymi

      Ei tainnut keretä Mint 20.1 tälle vuoteen?

    • Anonyymi

      Tässä voisi hyvin miettiä että mitä distroa käyttää ns. pääkäyttöjärjestelmänä, ja noita muita voisi sitten kokeilla / käyttää virtuaalikoneissa....?

      Vaikka minä olen väärä ihminen sanomaan mitään kun omassa läppärissä on windows, Fedora, CentOS ja Ubuntu.... ;)

      Bootti hoituu parhaiten kun painaa koneen käynnistyksen jälkeen funktionäppäintä joka tuo EFI boottivalikon näyttöön ja valitsee sitten siitä.... :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6208
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5687
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2703
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2128
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1828
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe