Kouvolasta pääsee junalla Helsinkiin, melkein Eduskuntatalon rapuille. Urheilija ajelee 11787km, ja veronmaksajien piikkiin 4825€. Entä taksikortti?
Miksi Kaunisto kok ei aja junalla
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Maksaako eduskunta siitä mitään jos kulkee junalla, vai meneekö kaikki omaksi tappioksi? Kun ajaa omalla autolla niin tienaa kivat n.40s/km -kulut.
Kun se auto kuitenkin siinä omassa pihassa on niin tämähän on pientä lisätuloa siihen edustajankorvauksen päälle. Plus se veroton kulukorvaus. Ei kai tuonne kukaan ilmaiseksi töihin menisikään kun siellä joutuu tekemään kaikkea ja olemaan myös paikalla silloin kun itse haluaa.- Anonyymi
Olisi hyvä pyrkiä heti kärkeen ministeriksi, jos putoaa voi kirjoittaa vaikka kirjaa kolme vuotta, 90000€/ vuosi. Kts. Oikeusministeri Linströmmin pihvit.
- Anonyymi
Junalla ajaminen on tarkkaan säädeltyä, siihen hommaan ei koripallokortilla pääse.
- Anonyymi
Niin...lainaan yrittäjä Sutista..."Kokoomukselaiset ovat röyhkeitä...ilkeitä ja
....ylimielisiä. Näin on näreet. - Anonyymi
Toikat ja Kaunistot järkeä päähän ei käteen.
Kouvolan kaupunginjohtaja Marita Toikka ja kehitysjohtaja Petteri Portaankorva perustelivat vahvoilla mielikuvilla Porvoon kautta Kouvolaan suunniteltua niin sanottua itärata-hanketta. Ymmärrämme edunvalvonnallisen näkökulman, mutta yhteisen rataverkon kehittämisen täytyy palvella koko yhteiskunnan etua.
Ratahankkeiden tulee perustua tietoon ja asiantuntemukseen. Väyläviraston keväällä 2020 julkistetun selvityksen mukaisesti nykyisten raideyhteyksien kehittäminen on selvästi paras vaihtoehto itäisen suunnan yhteyksien kehittämiseksi. Sen hyötysuhde eli kustannusten ja hyötyjen suhde on ylivoimainen.
Kouvolan edustajat rajaavat tietoisesti vertailun ainoastaan uusien ratalinjausten väliseksi. Tämä on harhaanjohtava näkökulma, koska silloin pudotetaan tarkoituksella pois yhteiskuntatalouden kannalta parhaaksi todettu ratkaisu. Heikommaksi todettujen vaihtoehtojen välinen vertailu on erikoinen lähestymistapa asiaan. - Anonyymi
Korona pelko on yksi syy oman auton käyttöön.
Täällä rapakon takana virallisesti hekotetaan välttämään yleisiä kulkuneuvoja työmatkoilla.
Pojankin työpaikalla on kielletty tulemasta töihin yleisillä kulkuneuvoilla koronavaaran vuoksi.- Anonyymi
Hekoheko, mikä onkaan ekoteko.
- Anonyymi
Siksi koska julkiset kulkuneuvot on väsyneitä esityksiä.
- Anonyymi
Kaunistolla on asunto pääkaupingissa ja on turkkusest. Mamu Kouvolassa, sanoisi Tavio ja Sheikki.
- Anonyymi
Kymmeniä taloja jäämässä itäradan alle Teuroisissa, jos ratalinjaus toteutuu – jo nyt kiinteistöjen arvot ovat romahtaneet, kyläläiset murehtivat.
Teuroisten kylällä on totuttu pitämään huolta toisista., kouvolalaiseen kulttuuriin ei tällainen elämänviisaus ulotu.Siihen päättyisi monta sukupolvea tällä paikalla.
Kouvostoliitto lives , meille kaikki myö yhes- Anonyymi
Tuhansien talojen arvo jatkaa laskuaan Kouvolassa jos Itärataa ei rakenneta.
- Anonyymi
Juna jätti jo Kauniston.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827