Latasin kirjastossa muistitikulle muutamassa minuutissa Porteuksen jonka ISO oli hyvin pieni.Se ei kuitenkaan toiminut ilman internet-yhteyttä kokeiluvaiheessa enkä ole perehtynyt tietoturvaan eli siihen että voiko Linux version kokeilussa tulla mukana jotain ylimääräistä jos nettiyhteys on kokeilussa päällä?
Mikä olisi turvallinen ja nopeasti asennettava ja päivitettävä versio ?
Onko järkevää tapaa tukea Linux-distrojen kehitystoimintaa ilman postikuluja tai muita turhia kuluja?
Joukkorahoitus tai tms.?
(Jos kupsahdan täällä napapiirin maisemissa niin valtio perii kaiken).
Mikä olisi turvallinen ja nopeasti asennettava ja päivitettävä versio ?
Onko järkevää tapaa tukea Linux-distrojen kehitystoimintaa ilman postikuluja tai muita turhia kuluja?
Joukkorahoitus tai tms.?
(Jos kupsahdan täällä napapiirin maisemissa niin valtio perii kaiken).
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mini Instalpaketit on yleensä aina niin että ne käynistää ja lataa sen internetistä.
Muissakin jakeluissa.
Porteus Kiosk taa on yleisöpääte versio, joka asentaessa asetetaan sellaiseksi kuin se sitten on eikä sitä pyty enään muutamaan.
http://www.mirrorservice.org/sites/dl.porteus.org/x86_64/Porteus-v5.0/
Tulta voi ladata porteuksen joka uskoisin käynistyvän ilman internettiä
Koko n 300M
Pelkällä ISO:lla ei paljon ajella mitään Linuxia millään tikulla. Olipa nettiä tai ei.
Taas joku saivartelee.. Iso-image tietenkin siitetään tikulle asianmukaisesti!
En muistaakseni saanut tuota Porteusta ensinkään toimimaan, kun kokeilin. Mitäpä siitä kun helpompiakin livenä toimivia systeemeitä.
Porteuksessa ei ole mitää vaikeeta ja kyllä se toimii, mutta ei se mikään Ubuntu ole.
Huh hu, onneksi ei ole.
No jos on kovasti kehuttu, saisi kyllä olla helpommin pistettävissä toimintaan. Ohjeiden mukaan kun yritin tehdä toimivaa tikkua niin eihän se mitään sellaista tehnyt.
En ole koskaan jaksanut kiinnostua noista mineista.
Tassa toimii juuri tikulle pistetty Mint ja kai se menee kovalevylle jahka ehtii.
Ota käyttöön BionicPup32:
BionicPup32 8.0 asennuspakka, vain 273MB, bionicpup32-8.0-uefi.iso
Tarvitset lisäksi Windows ohjelman Rufus (portable)jonka kanssa saattaa tulla pieni ongelma, BionicPup:a varten se tarvitsee kaksi uutta Linux kernelin palasta, kysyy lupaa pudottaa ne, mutta välttämättä ei onnistu. Palaset löytyvät Rufuksen kotisivulta Ne pitää tallettaa \Rufus hakemistossa ala-ala-ala-hakemistoon seuraavasti: \rufus_files\syslinux-6.03\20171017\ldlinux.bss sekä \rufus_files\syslinux-6.03\20171017\ldlinux.sys
Tee seuraavasti:
1. Käynnistä Rufus.
2. Tökkää jokin SD tai USB muisti kiinni koneeseen, 2 GB:kin riittää.
3. Rufus havaitsee USB välineen (yleensä oikein mutta varmista että kohdassa "Device" on oikea väline.
4. Varmista että "Boot selection" on 'Disk or ISO image'.
5. Painetaan "SELECT" ja haetaan pudotettu 'bionicpup32-8.0-uefi.iso' pakka.
6.Kaikki muut asetukset on nyt kunnossa, mutta muuuta kohta "Volume label".
7. Paina "START".
8. Lue messu ensin, ja sitten painetaan "OK".
9. Taas lue messu ensin, ja sitten painetaan "OK".
10. Odotetaan kunnes valmis, menee noin 2 min, vähän riippuu välineestä.
11. Paina "CLOSE".
12. Turvallisesti removoi muistiväline.
13. Sitten ota muistiväline fyysisesti irti.
14. Siirry masiinalle jossa BionicPup32:a tullaan käyttämään.
15. Liitä muistiväline em masiinaan.
16. Järjestä BIOS:ssa niin että SD/USB bootti on ykkösenä ja poistu BIOS:sta tallentaen.
17. Masiinä boottaa, ja alkaa valmiselemaan BionicPup:a.
18. Odottele noin 2 min, kunnes ilmestyy "Quick Setup".
19. Tästä lähtien on nypläystä jota en nyt jaksa yksityiskohtaisesti kirjoittaa, hyvin yksinkertaisia valintoja jotka ottaa siinä 2 minuuttia yhteensä, kuten, kieli, maa, näppiksen kieli yms. Näytönohjaus, hiiri yms on yleensä aina jo kunnossa. Yhdessä vaiheessa tulee date-time-tz asetukset, jotka pitäisi olla vasta verkko-asetusten jälkeen, mutta ne voi asettaa jo tässä vaiheessa oikeiksi/halutuiksi, koska niitä ei saatu verkosa tulee virheilmo siitä ettei yhteyttä saatu. Kun tulee kohta "Internet connection" valitaan "Simple Network Setup" ja siellä valitaan haluttu yhteystapa ja hyväksytään dialogit sellaisenaan. Kun tulee "Firewall setup" niin hyväksytään kaikki dialogit sellaisenaan.
20. Homma on noin kahta minuuttia vaille valmis. Tehdään ensimmäinen (re)bootti joska suuri aika kuluu siiten että BiuonicPup32 luo tietovälineelle työtila-tiedosto, vastataan kaikkiin dialogeihin ehdotetun (recommended) mukaan.
21. Ja sitten on salamannopea boottitikkukäytössä. Asennna/päivitetä FireFox tuoreimpaan.
22. Jos on tarvetta, asenna LibreOffice.
Niin, mutta kummalla kädelle teen tuon?
bionicpup32-8.0-uefi.iso on siten erikoinen liinuksi distribuuuutio että sen voi luoda kummallakin tavalla ja silti toimii aivan yhtää hyvin, hienosti, täydellisesti.
Enhän minä sitä sitten ota kun resussit on jaettu kahtaalle, puolet väännöstä menee hukkaan.
helpoiten toi "bionicpup32-8.0-uefi.iso"
asentuu USB-tikulle tyyliin:
dd if=bionicpup32-8.0-uefi.iso of=/dev/sd?
On kai Windowsissakin joku "dd":n kaltanen ohjelma?
Kiinnostaisi tietää miten ns. turvalliselta sivulta ladatun ISO-kuvan turvallisuuden voi tarkistaa W7:ssa.
Kympille oli jossakin ohjeet, mutta en tiedä saako niitä sovellettua Seiskalle.
Open a command prompt and enter the following:
CertUtil -hashfile <path to file> MD5