Äkillisesti ilmenneet dementiaoireet

Anonyymi

Hieman alle 70-vuotiaalla äidilläni ilmeni yhtäkkiä otsalohko- tms. dementiaan viittaava oireisto kesäkuun alussa 2020. Hänen persoonansa muuttui täysin yllättäen, noin parissa viikossa. Persoonanmuutoksen huomasin alussa parhaiten siitä, kun hän kyseli samaa kysymystä kahteen kertaan. Hänen ajattelunsa oli myös
muuttunut yksinkertaisemmaksi, lapsenomaiseksi. Hänen puhetyylinsä vaihtelee: Välillä hän kuulostaa siltä, kuin hän olisi impannut jotain liuotinta, välillä ääni kuulostaa oudon naukuvalta. Välillä puhe taas on vaimeaa ja hidastempoista - niin kuin ajatus ei oikein kulkisi. Sanojen hakemista, änkyttämistä ja kirjakielistä tai raporttimaista puhetta hänellä on nykyisin jatkuvasti. Nimimuisti hänellä on heikentynyt oleellisesti, mutta sen hän laittaa ikääntymisen piikkiin. Työelämässä ollessaan hän altistui pitkäaikaisesti homeelle työpaikallaan ja on sairastanut myös sydäninfarktin. Hänellä on nykyisin jatkuvaa nenän tukkoisuutta ja yskää. Kerran huomautin hänelle, että istuessaan hän huojuu paikallaan. Vastasi, että näin hänellä vain on tapana. Lisäksi on kehoittanut minua lopettamaan tarkkailemisensa.

Hän saattaa naureskella tapahtumille, joita vain pikkulapsi pitäisi hauskoina.
Keskustelunaiheet rajoittuvat hänen kanssaan nykyään vain TV-ohjelmiin, paikallisiin pikkukaupungin tapahtumiin ja ulkopuolisiin
vieraisiin ihmisiin. Kun hän soittaa minulle, hän esittää väkinäisen kysymyksen "Noo, mites menee?", kysymyksen sävy on jotenkin v***uileva.

Sairastuin itse viime keväänä ja olin pitään sairauslomalla. Kun valitin hänelle oireitani, hän väitti, että kuvittelen ne kaikki. Väitti, että tarvitsen psykiatrista hoitoa. Toisaalta hän kehoitti vain menemään lääkäriin, jos jossain "vaimaltaa". Ei huomannut tai välittänyt, kuinka vakava sairastumiseni oikeasti oli. Terveydentilani selvittelyt jatkuvat edelleen, mutta niitä ei äitini mielestä kannata tehdä, koska ovat hänen mielestään vain turhaa rahanmenoa.
Hän on myös sanonut minulle, että "Menisivät ihmiset vaan töihin, eivätkä miettisi kaiken maailman diagnooseja".

Empatiakyky äidiltäni näyttää kadonneen kokonaan. Minua, joka hänen kanssaan on pitkään ollut eniten tekemisissä, ei usko edes siskoni. Sisko kuittaa äidin oirelun pelkkänä stressinä. Kerran äitini vertasi minua koiraan ja kun häntä asiasta muistutin, hän kiisti koskaan näin tapahtuneen ja väitti, että kuvittelen koko asian.

Kun kerroin hänelle, etten mielestäni ole saanut riittävää hoitoa vaivoihini terveydenhuollossa, kuittasi hän asian sillä, että jäihän hänen jo edesmennyt ystävättärensäkin ilman hoitoa. Kun kysyin häneltä, että jos kuolen sairauksiini, kuka käytännön järjestelyistä huolehtii. Hän vastasi, että hän ei ainakaan jaksa. Totesi myös samalla, että hänen ystävättärensä tulee laittamaan hänelle verhot ikkunaan. Aika outo toteamus tuossa asiayhteydessä.

Häneltä näyttää kadonneen empatiakyky lähes kokonaan ainakin lähiomaisiaan kohtaan. Äitini on nykyisin jatkuvasti väsynyt, ahdistunut, välinpitämätön ja omien sanojensa mukaan menettänyt elämänilonsa kokonaan.

Olen jo pariin otteeseen kehoittanut häntä hakeutumaan muistitestiin - turhaan. Mitään dementiaa hänellä ei kuulemma ole, koska ystävänsä ovat hänelle niin kertoneet. Eräskin ystävätär voi tämän kuulemma todistaa. Hän uskoo ennemmin ystäviään, kuin menisi lääkäriin tutkimuksiin. Riskiryhmään kuuluvana hän pelkää kuollakseen koronatartuntaa, myös tässä on yksi syy olla hakeutumatta muistitestiin. Äitini käyttää puhdistus- ja desinfioimisaineita kotonaan enemmän, kuin ennen koronapandemiaa. On desinfioinut elintarvikepakkauksia laimealla kloriittiliuoksella, minkä olen häntä kehoittanut lopettamaan jo puoli vuotta sitten. Ei ole uskonut, vaan desinfiointi jatkuu edelleen.

Olen huolissani ja ymmälläni, mistä hänen persoonansa muutos johtuu.
Onko muilla kokemuksia lähipiirissään vastaavanlaisista tapauksista?
Entä millainen yleensä on elinajanennuste kuvailemallani oireistolla?

Äitini äiti menehtyi Alzheimerin tautiin kolmisen vuotta sitten, joten sukurasitetta on. Mikä neuvoksi tässä tilanteessa? Helpoin vaihtoehto olisi muutto toiselle paikkakunnalle ja periaate "pärjätköön jokainen omillaan", niin kuin äiti itsekin on sanonut. Minun ja siskoni elämäntilanteet eivät mahdollista omaishoitajaksi ryhtymistä, joten laitospaikka äidille lienee ainoa vaihtoehto?

4

351

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos oireet ovat tulleet noinkin äkisti, miettisin muutakin kuin dementiaa eli esimerkiksi aivovamma, "miniavh" eli pienten suonten tukos/vuoto ja tosiaan voi olla vaikka impannut. Tuskin homeenka seuraukset puhkee ihan noin lyhyellä aikaa.

      Tuo mitä kuvaat ekassa kappaleessa, on aika pitkälti tuttua itsellekin. Olen melkein mihinkään reagoimaton "kannerinautisti", sekoilen sanoissa ja ajatuksissa eikä meinaa saada sanotuksi, olen tyhmä,ymmärtämätön, muistamaton, puhun itsestäänselvyyksiä. Minulla on kyllä avh, mutta se on lähinnä liikehermoja koskeva. On myös 2-3 vähän merkittävämpää päätälliä. Mutta toisaalta minulla on myös loistavin arvosanoin suoritettu tutkinto ja ei ei kyllä oikeasti autistiselta, tyhmältä, sekoja ajattelevalta ja puhuvalta onnistu. On useampi neurologinen ja endokrinologinen löydös, vaihteleva keskivaikea masennus, syrjäytyminen, tylsyys,köyhyys eli käyttäytymiseni selittyy tosiassa enimmäkseen tällä coctaililla.

      Tuo mitä nauramisesta kerrot sopii paremmin erääseen sukulaiseeni. Mä en kyllä aina ymmärrä sen huumorintajua, mutta en tästä tosin ole mitään sanonut. Olen aika pidättyväinen paitsi jos ollaan "ihan mulkkuja".
      Se mitä kerrot äitisi suhtautumisesta sinuun, sopi kuin nenä päähän omaan äitiini - valitettavasti.

      Joka tapauksessa, jotain on pahasti vialla ja äitiäsi pitäisi tutkia kyllä. Ja jos oikein ymmärsin, olet itsekin vakavasti sairas niin ei muuta kuin voimia!

      Monisairas

    • Anonyymi

      Voistitko soittaa kotisairaanhoitoon, j a kysyä sieltä neuvoa? Täällä ainakin käy muistihoitaja nyt korona-aikaan kotona tekemässä muistitestit, niin ei ole pakko mennä terveyskeskukseen.
      Jollain konstilla tuohon on apua saatava. Kaikki ei tunnu olevan kunnossa.

      • Anonyymi

        Erään tutun pariskunnan isännällä alkoi esiintyä muistisairautta. Hänelle varattiin aika terveyskeskuksen muistitestiin. Pappa treenasi muistitestiä moneen kertaan ja läpäisi siis testin, eikä saanut diagnoosia. Joku vuosi myöhemmin tilanne eteni niin että seuraava testi sitten osui ja annettiin alzheimerdiagnoosi.


    • Anonyymi

      Eli olet (tai olette) päätyneet itse diagnosoimaan äitisi? Todennäköisesti taustalla on jotain (neurologista) sairautta. Niin kauan kuin ihminen pärjää eikä pahemmin sekoile, niin hän saa päättää asioistaan, eikä häntä voi väkisin tutkia tai hoitaa. Eli et voi tehdä mitään väkisin.

      Pidä omat rajasi siitä, ettet ryhdy omahoitajaksi. Sinulla ei ole myöskään mitään velvoitetta hoitaa tai olla heittopussina vaikeasti käyttäytyvälle ihmiselle - vaikka hän onkin äitisi. Eli rajoita tapaamisia, oman itsesi vuoksi.

      Joissain kunnissa otetaan jossain iässä yhteyttä kaikkiin vanhuksiin, jotka eivät ole palvelujen piirissä. Olisikohan ikä 75 täyttäneet. Tosin tuskin siinäkään tapauksessa voidaan väkisin tutkia tai hoitaa. Eli soita äitisi asuinkunnan sosiaalitoimeen (tai mikä perusturva se nykyään onkaan) ja kysy neuvoa. Sosiaalipuolen vanhustyö koskee kuitenkin jo äitiäsi. Vaikka vielä ei voisi tehdä mitään, niin voit saada hyödyllisiä neuvoja.

      Dementiassa yksi riski on eläkkeelle jääminen. Työelämä on kuormittanut aivoja sopivasti, ja kaikille kotiin jääminen ja toimettomuus ei sovi. Aivot tarvitsevat haasteita ja työssä ne niitä saavat. En usko, että äitisi oireet johtuisivat homeesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1501
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1113
    3. 82
      982
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      780
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      723
    8. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      710
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      695
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      685
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      666
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      582
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      41
      544
    18. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      513
    19. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      512
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      508
    Aihe