Onko normaalia? Jotenkin euforinen tunne, kun ei ole ketään muita missään ja saa tutkia paikkoja ihan rauhassa.
Ulkona pyöriminen keskellä yötä
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
On ja ei. Minusta se on normaalia, mutta en pidä metelistä ja jotenkin se rauhoittaa.
Se ei ole kauhean turvallista nykypäivänä ja ethän murtaudu minnekään yksityisille alueille. Muista käyttää heijastimia, ettet säikäytä jotain narkkiporukkaa kun tulet pimeästä tai jää auton alle. Koirat saa usein hirveän hepulin, jos eivät kunnolla näe vastaantulijaa, joten riippuen missä menet niin valo voisi olla ihan hyvä.
Itsekin tykkäsin aina liikkua iltaisin kaikessa rauhassa kävelyllä tai vasta silloin mennä kaverilta kotiin. Omille päästessä kävin joskus yökävelyllä. Aina oli siskon kanssa sovittuna, että hänelle voin soittaa kun on jokin liian pimeä kohta matkalla etten näe jos jostain tulee joku - tai jos joudun kulkemaan vaarallisella alueella. Esim. Valtatien varrella tai jotain ihme porukkaa lähistöllä.
Joka kerta soitin ja rauhallisesti juttelin hänen kanssaan. Ja asuin muka ns. turvallisessa kaupungissa. Liiku vain luvan kanssa ulkona myöhään ja vaikka olisi ikää ja saat jo itse päättää liikkumisesi, käytä tällaista turvaverkkosysteemiä ja ole varovainen. Kerran nimittäin itseni kohdalla meinasi yksi vanhempi herra ottaa autoonsa, mutta onneksi olin siskon kanssa puhelimessa.
Myöhemmin on sitten nuo muiden ihmisten känniset riidat ja aineiden käyttäjät olleet koko aika kasvava ongelma mitä pitää osata varoa. Ne on usein niin hallitsemattomassa tilassa, etteivät itsekään tajua mitä sanovat ja tekevät.
Juu hienoa, osaan kyllä varoa - ehkä. Juuri kävin 2,5 tunnin kävelyllä kaupungin toisella puolella ja bussilla takaisin. Oli tosi siistiä :D