Avatkaas nyt tyhmälle. Osa moittii, että aiheet ovat liian seksipainotteisia. Minusta moni haikailee mahdottoman ihastuksen tai löytämättä jääneen rakkauden perään. Minusta se on enemmänkin romanttista, eikä siis seksuaalista. No toki romantiikka parhaimmillaan johtaa seksiin, mutta itse en kovinkaan usein koe kirjoituksia seksisävyisinä. Minä näen niissä ikävää, epävarmuutta, kaipausta, halua päästä halaamaan ja ehkä suutelemaan, tutustumaan ja olemaan lähellä, kertomaan tunteista. Eikä se ole romanttista?
Eikö haikailu ole romanttista
39
329
Vastaukset
- Anonyymi
No en nyt oo suoraan moittinu, mutta kyllä munkin mielestä täällä liikaa painotetaan seksiä. Ehkä se tulee kun ite on kiinnostunut vakavasta suhteesta ja noi jotka puhuu ekana seksistä, no kaikki tietää mitä se tarkoittaa.. Rakastunut ei tee niin.
On täällä haikailuakin mutta aika monesti ketjut kääntyy seksiin, menee vähän äijien jutuiksi ja huonoksi huumoriksi. Sen jälkeen ei tuu luettua enää sitä ketjua. Jokainen tyylillään, mutta ei vaan kiinnosta seksin hakijat.
Tää on mun mielipide.- Anonyymi
Onpa harmi. En ehkä lue ketjuja sitten tarpeeksi pitkälle. En ole juuri sellaista huomannut. Tai sitten tulkitsen sen kaipuun syliin romanttisten lasien läpi, enkä ajattele, että kirjoittaja kaipaa pelkkää seksiä. Ehkä olen niin romantikko, että näen romantiikka sielläkin, missä sitä ei ole.
Oikeaa suhdetta minäkin kaipaan, mutta haaveilen silti, kun ei ole sopivaa tehdä aloitetta hönen suuntaan. Joten pitää odottaa, että tulee joku ihastus, jonka suhteen voin ryhtyä toimeen. Siis kohti suhdetta. - Anonyymi
Kaikilla on oikeus rakastaa ja rakastua omalla tavallaan. Rakkaus ja seksi kuuluvat mielestäni yhteen, enkä silti hae vain pelkkää seksiä. Minusta on kiva nauraa välillä huonoillekin jutuille. Ennemmin nauran, kuin nipotan ja pilaan toistenkin ilon.
Aidosti rakastuneen kehossa on semmoinen hormonicocktail että kumma jos ei haluta. Miksi ei haluta?
Noup elikkä ei.
- Anonyymi
Täällä yksi moittija. Olet sokea jos et näe että palstalla on lähes joka ketjuun tungettu oksettavia seksijuttuja. Miksi edes vaivaudun kommentoimaan, ihan sama mitä täällä nykyään sanoo, mikään ei kuitenkaan muutu. Täyttä roskaa koko palsta nykyään.
Mie olen sitte varmaan sokea tai sitten mulla on samat lasit päässä kuin tuolla yhellä anonyymillä.
- Anonyymi
Jos kaikki seksiin liittyvät jutut ovat oksettavia, sitäkin kannattaa pohtia, miksi näin on? Seksuaalisuus on elämää rikastava asia, ei paha ja oksettava asia. Seksuaaliterapiasta voisi olla apua, jos pahasti ahdistaa.
Seksuaalielämäänsä ei kannata pilata turhaan tuollaisilla ajatuksilla. Minusta seksi on kaunis asia ja etenkin parasta rakastavien ihmisten kesken. Miksi romantiikka ja seksi halutaan erotella toisistaan? Eikö seksi muka voi olla romanttisella tavoin toteutettua parhaimmillaan?
Ja jos jollain on aina härskit jutut niin onko näib, että siitä puhe mistä puute? 😉😂🤔 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kaikki seksiin liittyvät jutut ovat oksettavia, sitäkin kannattaa pohtia, miksi näin on? Seksuaalisuus on elämää rikastava asia, ei paha ja oksettava asia. Seksuaaliterapiasta voisi olla apua, jos pahasti ahdistaa.
Seksuaalielämäänsä ei kannata pilata turhaan tuollaisilla ajatuksilla. Minusta seksi on kaunis asia ja etenkin parasta rakastavien ihmisten kesken. Miksi romantiikka ja seksi halutaan erotella toisistaan? Eikö seksi muka voi olla romanttisella tavoin toteutettua parhaimmillaan?
Ja jos jollain on aina härskit jutut niin onko näib, että siitä puhe mistä puute? 😉😂🤔Ei varmaan seksiin liittyvät asiat ole lähtökohtaisesti oksettavia, on kuitenkin eri asia puhuuko seksistä naista kunnioittavasti vai ei. On myöskin kohteliasta huomioida muut palstalaiset ja miettiä missä yhteydessä minkäkin sävyistä tekstiä julkaisee. Henkilökohtaisesti en voisi ajatella elämää enkä suhdetta ilman seksiä mutta en haluaisi tulla kohdelluksi tai ajatelluksi sekstistisesti sen enempää miehen kuin naisenkaan taholta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei varmaan seksiin liittyvät asiat ole lähtökohtaisesti oksettavia, on kuitenkin eri asia puhuuko seksistä naista kunnioittavasti vai ei. On myöskin kohteliasta huomioida muut palstalaiset ja miettiä missä yhteydessä minkäkin sävyistä tekstiä julkaisee. Henkilökohtaisesti en voisi ajatella elämää enkä suhdetta ilman seksiä mutta en haluaisi tulla kohdelluksi tai ajatelluksi sekstistisesti sen enempää miehen kuin naisenkaan taholta.
Ihmisillä on myös erilainen huumorintaju seksiasioiden suhteen. Itse olen vielä sitä sukupolvea, ettei kaikki ole tahallaan jonkun pilkkaamista tai tiukkapipoisuutta. Ei elämänasenteessa, seksin suhteen tai minkään muun suhteen. Ei kaikki elämässä ole niin vitun ankeaa ja aina ei tarvitse etsiä syyllisiä, syyllistää eikä purkaa pahaa oloa. Silloin haetaan apua omiin ongelmiin, eikä haukuta toisia mielipiteiden vuoksi. Nauran usein myös itselleni. Maailmaan mahtuu vihaa. Täällä pitäisi olla enemmän rakkautta eikä teennäistä oman itsensä ylikorostamista mielipideasioilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei varmaan seksiin liittyvät asiat ole lähtökohtaisesti oksettavia, on kuitenkin eri asia puhuuko seksistä naista kunnioittavasti vai ei. On myöskin kohteliasta huomioida muut palstalaiset ja miettiä missä yhteydessä minkäkin sävyistä tekstiä julkaisee. Henkilökohtaisesti en voisi ajatella elämää enkä suhdetta ilman seksiä mutta en haluaisi tulla kohdelluksi tai ajatelluksi sekstistisesti sen enempää miehen kuin naisenkaan taholta.
Jokaisella on elämässä tilanteista, joissa haluaa tulla nähdyksi seksistisesti.
- Anonyymi
Haikailu on sanonko mistä, sehän osoittaa ettei kiinnostusta riitä aloitteeseen asti. Halutaan mieluummin velloa itsesäälissä. Tosissaan kiinnostunut lähestyy tunteidensa kohdetta. Tällä palstalla on näitä jotka ei edes halua olla naisen kanssa.
Toiseksi, palstalla menee kaikki keskustelut lopulta seksiin. Kertoo mihin suuntaan edellä mainittujen pintapuolinen kiinnostus kohdistuu.Tahotko että mie sanon sen mistä se on sun puolestas, jos sie et ite kehtaa? 😉
Mä sanoisin, jotta keskustelut mennee täällä paljon useemmin riitelyyn siitä, millon kukakin on heränny ja mihin aikaan heränneet on niitä aitoja lesboja. Melkeen joka ketjussa joku kitisee siitä, jotta kuinka syvältä tää palsta nykyään on ja kuinka ennen kaikki oli paremmin. En väitä, etteikö välillä olis menny myös tuohon issoon pahhaan eli seksiin.- Anonyymi
En_osaaEn_tunne kirjoitti:
Tahotko että mie sanon sen mistä se on sun puolestas, jos sie et ite kehtaa? 😉
Mä sanoisin, jotta keskustelut mennee täällä paljon useemmin riitelyyn siitä, millon kukakin on heränny ja mihin aikaan heränneet on niitä aitoja lesboja. Melkeen joka ketjussa joku kitisee siitä, jotta kuinka syvältä tää palsta nykyään on ja kuinka ennen kaikki oli paremmin. En väitä, etteikö välillä olis menny myös tuohon issoon pahhaan eli seksiin.Siis jos täällä joku haluaa avautua ihastuksestaan niin te näette sen seksipuheina tai et ei oo tarpeeks kiinnostusta kun ei lähesty toista?
Okei, ehkä tekin opitte et ihmisillä voi olla eri elämäntilanteita jolloin jos itsensä kanssakin on niin paljon ongelmia et ei kertakaikkisesti ole oikea aika lähestyä. Enkä puhu nyt et tää liittyis millään tapaa mitenkään seksuaaliseen suuntautumiseen.
Itsellä ei riitä itsetuntoa edes uusien kaverisuhteiden luomiseen. Ajattelen aina et en kehtaa uutta tuttavuutta pyytää esim lenkille koska ajattelen automaattisesti et ketään ei kiinnosta mun seura. Niin arvatkaapa vaan jos tälläkin hetkellä oon niin ihastunut ettei koskaan oo kukaan mua näin sekoittanut. Anonyymi kirjoitti:
Siis jos täällä joku haluaa avautua ihastuksestaan niin te näette sen seksipuheina tai et ei oo tarpeeks kiinnostusta kun ei lähesty toista?
Okei, ehkä tekin opitte et ihmisillä voi olla eri elämäntilanteita jolloin jos itsensä kanssakin on niin paljon ongelmia et ei kertakaikkisesti ole oikea aika lähestyä. Enkä puhu nyt et tää liittyis millään tapaa mitenkään seksuaaliseen suuntautumiseen.
Itsellä ei riitä itsetuntoa edes uusien kaverisuhteiden luomiseen. Ajattelen aina et en kehtaa uutta tuttavuutta pyytää esim lenkille koska ajattelen automaattisesti et ketään ei kiinnosta mun seura. Niin arvatkaapa vaan jos tälläkin hetkellä oon niin ihastunut ettei koskaan oo kukaan mua näin sekoittanut.En tiiä miksi mun tekstini tuohon lainasit, mutta mie en asiaa näin näe. Tuolla vinkkaavalla silmällä oli tarkotuksensa, niinku sanovat kaikella muullakin olevan.
Ite oon täällä haikaillut, voivotellut ja kaipaillut, toisinaan myös kuumotellu ja siitäkös se huuto syntyy 😉
Ikävää kuulla, että ajattelet tuolla tavalla itestäs 🙄
- Anonyymi
Ja minä en taas käsitä mitä seksissä ja seksuaalisuudessa on pahaa? Miksei muka voi olla rakastunut, haluta seksiä ja hyvää suhdetta? Ja kaikkia saman ihmisen kanssa. Seksi on elämää ja rakkautta täydentävä, ihana asia enkä ymmärrä miksi siitä pitää tehdä pahaa, likaista tai väärää. 😘😉
- Anonyymi
Nimenomaan!
- Anonyymi
Hyvin kiteytetty 😃 Haluan tutustua ihastukseeni ihmisenä ja tietää hänen elämästään, tästä hetkestä, eriyisesti hänen menneisyydestään ja tulevaisuuden unelmista. Voisin olla pelkkä ystäväkin, sillä arvostan hänen ajatuksiaan ja nautin suuresti keskusteluista hänen kanssaan. Pidän hänen tunteellisuudestaan ja haluaisin tukea häntä myös arjen elämässä. Mutta en etsi pelkkää ystävää, ja koen seksuaalista halua häntä kohtaan toisin kuin muita ystäviäni. Siksi seksuaalisuus ja siihen liittyvät ajatukset ovat tärkeitä. Seksuaalisuus on elämän voima. Sen haluan jakaa hänen kanssansa ja nauttia siitä 😍
- Anonyymi
Aloitin tämän ketjun ja olen juurikin samaa mieltä. Sekin liittyy parisuhteeseen. Ja tulee mukana, kun parisuhteeseen lähdetään. Ensi sijaisesti voi hakea parisuhdetta. Voi haaveilla romantiikasta, hyvästä arjesta ja myös siitä seksistä. Juuri tuossa järjestyksessä. En ole ikinä ollut kiinnostunut yhden illan jutuista. Silti en voi työkuvioiden vuoksi pyytää ihastustani ulos. Tähän on tyydyttävä tai lopetettava tuo työ.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvin kiteytetty 😃 Haluan tutustua ihastukseeni ihmisenä ja tietää hänen elämästään, tästä hetkestä, eriyisesti hänen menneisyydestään ja tulevaisuuden unelmista. Voisin olla pelkkä ystäväkin, sillä arvostan hänen ajatuksiaan ja nautin suuresti keskusteluista hänen kanssaan. Pidän hänen tunteellisuudestaan ja haluaisin tukea häntä myös arjen elämässä. Mutta en etsi pelkkää ystävää, ja koen seksuaalista halua häntä kohtaan toisin kuin muita ystäviäni. Siksi seksuaalisuus ja siihen liittyvät ajatukset ovat tärkeitä. Seksuaalisuus on elämän voima. Sen haluan jakaa hänen kanssansa ja nauttia siitä 😍
Siis tämä, en vois olla enempää samaa mieltä!
Ystävyyden ja kumppanin erottaa juurikin se seksuaalinen vetovoima ja halu - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloitin tämän ketjun ja olen juurikin samaa mieltä. Sekin liittyy parisuhteeseen. Ja tulee mukana, kun parisuhteeseen lähdetään. Ensi sijaisesti voi hakea parisuhdetta. Voi haaveilla romantiikasta, hyvästä arjesta ja myös siitä seksistä. Juuri tuossa järjestyksessä. En ole ikinä ollut kiinnostunut yhden illan jutuista. Silti en voi työkuvioiden vuoksi pyytää ihastustani ulos. Tähän on tyydyttävä tai lopetettava tuo työ.
No entä jos tää ihastus sua pyytää ulos? Niin lähdetkö? Jos hän on vapaa lähtemään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No entä jos tää ihastus sua pyytää ulos? Niin lähdetkö? Jos hän on vapaa lähtemään?
Lähden kyllä. Sitten jos hän ajattelee samoin, niin lähden ja pohdin sitten hänen kanssaan, miten työkuviot ratkaistaan vai otetaanko vastaan se, mitä tulee. Mutta en voi asettaa häntä hankalaan tilanteeseen. Vapaita ollaan, joten se ei ole ongelma.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lähden kyllä. Sitten jos hän ajattelee samoin, niin lähden ja pohdin sitten hänen kanssaan, miten työkuviot ratkaistaan vai otetaanko vastaan se, mitä tulee. Mutta en voi asettaa häntä hankalaan tilanteeseen. Vapaita ollaan, joten se ei ole ongelma.
Oletteko samalla työpaikalla? Mitä se työpaikalle kuuluu teidän välinen suhde, kerrotte sitten kun haluatte tai annatte huomata itsestään. Sopikaa tosiaan yhdessä mitä kerrotaan, ettei toinen sano yhtä ja toinen toista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletteko samalla työpaikalla? Mitä se työpaikalle kuuluu teidän välinen suhde, kerrotte sitten kun haluatte tai annatte huomata itsestään. Sopikaa tosiaan yhdessä mitä kerrotaan, ettei toinen sano yhtä ja toinen toista.
Ei meillä ole ollut kun katseita ja sellaista. Ei mitään selkeää. Ja hän on mun tiiminvetäjä. Joten en halua sotkea hyvää työtoveruutta tekemällä treffiehdotuksia, se voisi sotkea työkuvioita liikaa. Mutta jos hän kysyisi mua lasilliselle tms menisin.
Joskus on niin, että vaikka toinen olisi miten ihana, asioita pitää punnita kokonaisuutena. En halua saattaa häntä noloon asemaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis tämä, en vois olla enempää samaa mieltä!
Ystävyyden ja kumppanin erottaa juurikin se seksuaalinen vetovoima ja haluTäysin samaa mieltä tästä. En voisi kuvitella eläväni ihmisen kanssa jos fyysinen vetovoima puuttuu. Ystävyyssuhteet ovat erikseen.
Mie huokailen ja haikailen
Unissain kai joikailen.
Sua kaipailen ja tarvitsen
Ja siitä huuot ansaitsen 😝- Anonyymi
Miksi huuota ansaitset? Ei kai haluamisessa tai tarvitsemisessa mitään pahaa ole?
- Anonyymi
Nainen haluaa olla ikäisensä miehen kanssa ei naisen.
- Anonyymi
Ei tämä nainen. Hän haluaa olla erään vähän vanhemman naisen kanssa. Hän epäilee, että miehellä on homoseksuaalisia taipumuksia..
Anonyymi kirjoitti:
Ei tämä nainen. Hän haluaa olla erään vähän vanhemman naisen kanssa. Hän epäilee, että miehellä on homoseksuaalisia taipumuksia..
No tämä on kyllä kaikinpuolin kinkkinen juttu 😅
- Anonyymi
En_osaaEn_tunne kirjoitti:
No tämä on kyllä kaikinpuolin kinkkinen juttu 😅
Mikä tässä henkilössä naurattaa?
Anonyymi kirjoitti:
Mikä tässä henkilössä naurattaa?
Lähinnä tuossa alko tulla hikikarpaloa ottaan, kun mietin, jotta siinähän sitä on mietittävvää.
- Anonyymi
En_osaaEn_tunne kirjoitti:
Lähinnä tuossa alko tulla hikikarpaloa ottaan, kun mietin, jotta siinähän sitä on mietittävvää.
Niin kun latenttius on jollekin tuttua sen näkee toisessakin sitten lopulta helpommin. Oireita on osa samoja mitä itsellä ollut. Mies ei kiellä vaihtoehtoa kokonaan pois. Minua kohtaan vaatimuksia hänellä ei ole. Hikeä on puskenut viime keväästä kun asiaa rupesin enemmän miettimään. Siksi olen tutkaillut erilaisia perhemuotoja. Mutta on toki jotain mitä se ei muuta..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin kun latenttius on jollekin tuttua sen näkee toisessakin sitten lopulta helpommin. Oireita on osa samoja mitä itsellä ollut. Mies ei kiellä vaihtoehtoa kokonaan pois. Minua kohtaan vaatimuksia hänellä ei ole. Hikeä on puskenut viime keväästä kun asiaa rupesin enemmän miettimään. Siksi olen tutkaillut erilaisia perhemuotoja. Mutta on toki jotain mitä se ei muuta..
Ei aukea joku linkki tuossa yhdessä keskustelussa ylhäällä. Toisten epävarmoista asioista puhuminen, joita toiset kieltää tai ei vielä pysty käsittelemään, ei ole helppoa. Mutta minulla on aika paljon kokemusta latenteista poikakavereista. Joku niistä sentään pystyi jotain sellaista mulle vihjaamaankin.. Sitten on jokunen homokaveri, jotka ovat mua testinään käyttäneet.
Anonyymi kirjoitti:
Niin kun latenttius on jollekin tuttua sen näkee toisessakin sitten lopulta helpommin. Oireita on osa samoja mitä itsellä ollut. Mies ei kiellä vaihtoehtoa kokonaan pois. Minua kohtaan vaatimuksia hänellä ei ole. Hikeä on puskenut viime keväästä kun asiaa rupesin enemmän miettimään. Siksi olen tutkaillut erilaisia perhemuotoja. Mutta on toki jotain mitä se ei muuta..
Joo. Saattaa kyllä nähhä toisessa vaan sen mitä ite on, vaikkei toinen ois sinnepäinkä.
- Anonyymi
En_osaaEn_tunne kirjoitti:
Joo. Saattaa kyllä nähhä toisessa vaan sen mitä ite on, vaikkei toinen ois sinnepäinkä.
Niin, sekin on mahdollista. Siihen lopputulemaan tulin tässä loppusyksystä, että en jaksa hänen asioillaan omiani monimutkaistaa. Että olkoon hän mikä on ja minä mikä olen. Ja parempi erillään, kuin jossain ihmekuviossa. Mutta hän hyväksyisi vaikka millaisia systeemejä on aika joustava tyyppi ihan vaan pitääkseen lapset lähellänsä.. Mutta sehän johtuu taas siitä, ettei halua yhtään yksin olla..
Anonyymi kirjoitti:
Niin, sekin on mahdollista. Siihen lopputulemaan tulin tässä loppusyksystä, että en jaksa hänen asioillaan omiani monimutkaistaa. Että olkoon hän mikä on ja minä mikä olen. Ja parempi erillään, kuin jossain ihmekuviossa. Mutta hän hyväksyisi vaikka millaisia systeemejä on aika joustava tyyppi ihan vaan pitääkseen lapset lähellänsä.. Mutta sehän johtuu taas siitä, ettei halua yhtään yksin olla..
Eikä piäkkään, jos omissa on iha tarpeeks.
Onhan sitä vaikka mitä järjestelmää ja systeemiä, lotossaki. Esimerkiksi jokerijärjestelmä, mihkä saa viä tuplauksenki tahtoessaan tai voi pelata pelkkää lauantai-jokeria. Sitte on haravat ja mitä lie muutaki. Tuohon kun pitäs viä miettiä kestoki, nii voiko olla vaikiammaksi tehty.
Tiiä sitte mikä näissä on voittosuhe ja kuinka todennäköstä on saaha täysosuma.- Anonyymi
En_osaaEn_tunne kirjoitti:
Eikä piäkkään, jos omissa on iha tarpeeks.
Onhan sitä vaikka mitä järjestelmää ja systeemiä, lotossaki. Esimerkiksi jokerijärjestelmä, mihkä saa viä tuplauksenki tahtoessaan tai voi pelata pelkkää lauantai-jokeria. Sitte on haravat ja mitä lie muutaki. Tuohon kun pitäs viä miettiä kestoki, nii voiko olla vaikiammaksi tehty.
Tiiä sitte mikä näissä on voittosuhe ja kuinka todennäköstä on saaha täysosuma.Hahah tää oli hauska. Ja totta!
Anonyymi kirjoitti:
Hahah tää oli hauska. Ja totta!
Tästä aiheestaha joku anonyymi teki justiinsa ketjunki eli tais lukea mun ajatukset etukätteen. Siitä pisteitä. En ossaa sanoa, jotta onko tässä nyt kyse kertojasta vai juttujen kuuntelijasta jos juttuun uskoo 😅😉
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724486Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673615Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621911Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261818Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991485Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341031Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18970en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122922Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883