Voiko tutkimustulos koepalasta muuttua kun patologi tutkii sen koko poistetun ihomuutoksen? Kyseessä on ohimolta syyskuussa poistettu karstainen muutos.
Patologin mukaan (koepala) hyvänlaatuinen kasvain. Diagnoosi 23,3 & (en tiedä mitä tuo et-merkki luvun jälkeen merkitsee). Tämä siis koepalavastauksessa. Carcinoma, squamous cell in situ, NOS (en tiedä tuotakaan mitä NOS tarkoittaa). Tutummin levyepiteelisyöpä eli okasolusyöpä, ja ilmeisesti pintasyöpä? Ei selvää invaasiota. Onneksi.
Leikkauksen jälkeen omakannassa merkintä, että poistettu hyvänlaatuinen ihomuutos.
Sitten lopulta, yli kuukauden päästä leikkauksesta, patologin lopullinen, lyhyt lausunto, kun oli tutkinut koko poistetun ihomuutoksen: Nyt se oli pelkkä ihosyöpä, levyepiteelisyöpä, ja on poistettu kokonaisuudessaan. Kontrolli 3 kk päästä. Ei enää ollut in situ -termiä, tai muutakaan hyvänlaatuisuuteen viittaavaa.
Tarkoittaako tuo viimeisin lausunto nyt sitä, että se edellinen tutkimustulos koepalasta kumoutuu?
Onko kellään tietoa tai kokemusta vastaavasta? Tämähän nyt selviää sitten kontrollissa, mutta kaipaan tietoa jo nyt.
Okasolusyöptä
Anonyymi
0
222
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3874373Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032715Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152259Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521930Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181858- 1201826
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit141347