Voihan kumkvatti, kaiken maailman hedelmiä

Tänään kaupassa tuli mieliteko hedelmiin. Tajusin etten ole koskaan syönyt oikeaa mangoa, joten otin sitten sellaisen sekä aivan uutena tuttavuutena kumkvatti. En tiennyt ollenkaan mikä tuo pieni kuorineen syötävä sitrushedelmä on, mutta olivatpa hyvän makuisia. Maistui ihan karkilta. Tässä tuli ihan himo maistella muitakin uusia tuttavuuksia.

Mitä hedelmiä palstalaisten on tullut syötyä?

30

235

    Vastaukset 30

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No ei kovin eksoottista viime aikina.

      Pöydällä on aina banaaneja ja sitrushedelmiä. Viime aikoina on maistunut myös kiiwit ja päärynät. Tummista rypäleistä tykkään, niitä kerran viikossa. Ja Cantalupe-melonia silloin tällöin.

      • Cantaloupe-meloni on minulle ihan uusi. Pitää laittaa kokeiluun.


      • Partakaweri kirjoitti:

        Cantaloupe-meloni on minulle ihan uusi. Pitää laittaa kokeiluun.

        Hyvää/parasta sellaisenaan. Käy myös salaatteihin, kuten vesi- ja hunamelonikin on yliveto. Joo ja juustojenkin kanssa.

        Oletko sinäkin herkuttelija?


      • elisakettu kirjoitti:

        Hyvää/parasta sellaisenaan. Käy myös salaatteihin, kuten vesi- ja hunamelonikin on yliveto. Joo ja juustojenkin kanssa.

        Oletko sinäkin herkuttelija?

        Olen oikein suurherkuttelija. Ruoka on rakkauteni.


      • Partakaweri kirjoitti:

        Olen oikein suurherkuttelija. Ruoka on rakkauteni.

        Sulla on paljon rakastettavaa :)

        Teetkö myös itse ruokaa? Leivot?


      • elisakettu kirjoitti:

        Sulla on paljon rakastettavaa :)

        Teetkö myös itse ruokaa? Leivot?

        Yleensä ostan valmista. Vaikein mitä olen leiponut on ameriikkalainen juustokakku.


    • Ananas taitaa olla vimeisin hedelmäosastolta tehty hankinta vaikka oikeasti se kuulemma on epähedelmä.

      • Mistäköhän suomeen on tullut ananaksen määritelmä epähedelmäksi, kun se englannissa on kiistatta hedelmä, tai oikeastaan useiden hedelmien yhteenkasvannainen, Collective Fruit?

        Selvisi: Wikipediassa selitetään: https://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_fruit

        Eli englannissa ollaan oikeassa ja kaikissa muissa kielissä väärässä. Hassua, eikö? ; )


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Mistäköhän suomeen on tullut ananaksen määritelmä epähedelmäksi, kun se englannissa on kiistatta hedelmä, tai oikeastaan useiden hedelmien yhteenkasvannainen, Collective Fruit?

        Selvisi: Wikipediassa selitetään: https://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_fruit

        Eli englannissa ollaan oikeassa ja kaikissa muissa kielissä väärässä. Hassua, eikö? ; )

        Ehkä tuo selittää myös tarpeen vasenkaistaiselle liikenteelle ja irtautumisen eu:sta.


      • Anonyymi
        Kollimaattori kirjoitti:

        Mistäköhän suomeen on tullut ananaksen määritelmä epähedelmäksi, kun se englannissa on kiistatta hedelmä, tai oikeastaan useiden hedelmien yhteenkasvannainen, Collective Fruit?

        Selvisi: Wikipediassa selitetään: https://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_fruit

        Eli englannissa ollaan oikeassa ja kaikissa muissa kielissä väärässä. Hassua, eikö? ; )

        Onhan siellä myös nimenä pineapple kun suurinpiirtein kaikissa muissa kielissä ananas.


    • Anonyymi
      • Granaattiomenan syönti on aika siivotonta hommaa. Mutta sen terveysvaikutukset on ylivoimaiset. Kuten kaikki punaväriset.

        Noita siemeniä saa myös muuten pakasteena. K-kaupan täysgranaattimehu lasipullossa on mielestäni paras (hintaa kyllä yli 5 e, valitettavaa).


      • Muistithan katsoa, että sokka ei pudonnut siitä, kun jätit sen huolimattomasti jääkaappiin... :oD


      • Anonyymi

        Vieläkin? Onko se sama yksilö kuin pari viikkoa sitten? :)


      • Mantariiniä meilläkin.


      • elisakettu kirjoitti:

        Granaattiomenan syönti on aika siivotonta hommaa. Mutta sen terveysvaikutukset on ylivoimaiset. Kuten kaikki punaväriset.

        Noita siemeniä saa myös muuten pakasteena. K-kaupan täysgranaattimehu lasipullossa on mielestäni paras (hintaa kyllä yli 5 e, valitettavaa).

        Punaväriset hedelmät, juurekset ja kasvikset, jotka sisältävät antosyaaneja.


    • Anonyymi

      Eipä tui paljon hedelmiä ostettua eikä salaatteja no joskus kyllä salaattia kuten punajuuri kurkku italian salaattia no ei tule yksin pahemmin ostettua

    • Anonyymi

      Halpoja ja hyviä Conference pääryniä, satsumia, tummia viinirypäleitä ja kotimaisia omppuja, noita pääasiassa, tulee ostettua useimmiten. Kumkvattia en muistaakseni ole edes maistanut.Yks mitä monet suosii salaateissa,tahnoina ym. on avokaado!

      Ei kuulu alkuunkaan mun makuuni oleviin, hirveän rasvainen ällöttävä eikä se sitruuna jota neuvottiin laitettavaks siihen, auttanut pätkääkään, se limaisuus oli yhä läsnä.
      Mulle tulee oksettava olo... ihan saman kaltainen kuin osterista, jos alas meneekin niin ulos tulee pikemmiten, käy vaan kääntymässä vatsalaukun pohjassa.
      Kun taas sitrus hedelmät on talvisin varsinkin mun herkkujani, greippi, pomelo sellaisenaan ja sitruuna paistetun kalan kanssa tai juoman seassa. Bueno!

      • Anonyymi

        Sitruunapulla on hyvää


      • Minäkään en pidä avokadosta, mutta voi olla peräisin vanhasta traumasta, kun näin jälkeenpäin ajatellen epäilen ensimmäisen ikinä syömäni avokadon olleen ehkä pilaantuneen.

        Pahaa se silti edelleen mielestäni on.


    • Disse
      • Brittilaivastossa alettiin aikoinaan ensimmäisinä järsimään sitruunoita ja limettejä keripukin lannistamiseksi. Aluksi miehistöt vihasivat sitä, mutta mieli muuttui, kun kunto vaan koheni pitkilläkin merimatkoilla ja hampaatkin alkoivat pysyä suussa.


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Brittilaivastossa alettiin aikoinaan ensimmäisinä järsimään sitruunoita ja limettejä keripukin lannistamiseksi. Aluksi miehistöt vihasivat sitä, mutta mieli muuttui, kun kunto vaan koheni pitkilläkin merimatkoilla ja hampaatkin alkoivat pysyä suussa.

        No saattaa se sipulia piristävämpää olla... :oD Jotenkin voisin uskoa, että jää pikkuisen raikkaampi makukin suuhun. Vaikka en mä sitruunasta tykkää... liian karvas...


    • Olen sillä tavalla epäilyttävä ja liberaali, että koetan aina kaikkia uusia tuttavuuksia mitä vastaan tulee. Jotkut jää vain kertaan tai pariin, toisiin jää jumiin. Mangot ja granaattiomenat on nykyään ihan suosikkilistalla. Tuoretaatelit hylkäsin muutaman kokeilun jälkeen.

      • "Kaikkea pitää kokeilla paitsi sukurutsausta ja kansantansseja!" :D


    • Anonyymi

      No hyvä että tähän terveellisempään vaihtoehtoon päädyit (viitaten siihen toiseen ketjuusi).

      • No saahan sitä aina unelmoida, mutta todellisuus on sitten asia erikseen.


    • Anonyymi

      Hyvä harmis, kyllä ruokavalio siitä vielä kehittyy!

    • Anonyymi

      Melkein kaikille tuoreille hedelmille allerginen... eikä se mitään. En kovin perusta. Syön lähinnä banaaneja ja silloin tällöin purkkipersikoita. Kreikkalaisia Rainbow - ne on nam. Sitten mitä nyt noissa lounaspaikoissa on sekoitettu jotain hedelmiä salaatteihin.

      • Oletko miten pahasti allerginen? Lievien oireiden takia ei kannata boikotoida kaikkia hedelmiä. Anafylaktisen reaktion riski on sitten asia erikseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      2042
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      630
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      603
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      480
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      472
    6. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      60
      470
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      450
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      427
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      423
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      411
    Aihe