Elämän tiimalasissa aikamme kuluu kaiken aikaa. Psalmirunoilija muistuttaa: ”Opeta meille miten lyhyt on aikamme, että saisimme viisaan sydämen” (Ps. 90:12).
Aikoinaan kreikan filosofit selittivät ja pohtivat, että on olemassa kaksi aikaa. On Khronos, joka hakkaa ja etenee sekunti sekunnilta, tunti tunnilta. Ajan käydessä kuukaudet vaihtuvat, vuodet vierivät ja kalenterien sivut kääntyvät. Se on armotonta aikaa, joka menee eteenpäin, eikä elettyä aikaa saa koskaan takaisin.
Mutta sitten on toinenkin aika, Kairos. Se on aika, joka rikkoo Khronoksen armottoman tahdin. Se avaa taivaan ja maan, ja kaiken. Kaikki on läsnä siinä samassa hetkessä.
Tällainen aika ei koskaan kulu. Ikuisuutta, Jumalan aikaa, voi verrata siihen. Ikuisuudella ei ole alkua eikä loppua. On vain tämä ikuisuuden hetki, joka ulottuu maasta taivaaseen.
Puhetta meille
Tutussa virressä veisaamme: ”Kun on turva Jumalassa, turvassa on paremmassa...” (Vk. 397:1). Mikä on sinun turvasi? Luther pohdiskelee Jumalan olemusta: ”Jumalaksi sanotaan sellaista, jolta meidän on odotettava kaikkea hyvää ja jonka turviin meidän kaikissa hädissämme on paettava.”
Erityisesti Jumala ilmaisee itsensä meille pyhässä Raamatussa ja Vapahtajassamme Jeesuksessa Kristuksessa. Psalmissa kuvataan: ”Taivaat julistavat Jumalan kunniaa, taivaankansi kertoo hänen teoistaan” (Ps. 19:1).
Heprealaiskirjeessä todetaan: ”Monet kerrat ja monin tavoin Jumala muinoin puhui isillemme profeettojen suulla, mutta näinä viimeisinä aikoina hän on puhunut meille Pojassaan, jonka hän on pannut kaiken perilliseksi ja jonka välityksellä hän myös on luonut maailmat” (Hepr. 1:1–2).
Älkää luovuttako
Heprealaiskirje on ikään kuin alkukirkossa pidetty saarna. Sen kirjoittaja on jäänyt tuntemattomaksi. Kirkkoisä Origenes päätyy toteamaan: ”Kirjeen kirjoittajan tietää varmasti vain Jumala” (Origenes).
Kirjeen vastaanottajat olivat joutumassa luopumuksen hengen valtaan. Mutta kirjeen kirjoittajalla on kehottajan armolahja. Nöyrästi hän sanoo omasta kirjeestään: ”Veljet, pyydän teitä kestämään nämä kehotuksen sanat” (Hepr. 13:22).
Syvällisen opetuksensa lomassa hän vähän väliä puhuttelee kirjeen vastaanottajia. Hän kehottaa ja rohkaisee heitä mitä erilaisimmilla tavoilla. Koskaan hän ei kehota tai nuhtele kertomatta ensin, millaisista ihmeellisistä rikkauksista uskovat ovat tulleet evankeliumissa osallisiksi.
Lupauksiin luottaen
Kirjeen kirjoittajan kehotuksen ydin on sanoissa: ”Juoskaamme sinnikkäästi loppuun se kilpailu, joka on edessämme, katse suunnattuna Jeesukseen, uskomme perustajaan ja täydelliseksi tekijään” (Hepr. 12:1–2).
Jumalan täyttyneissä armolupauksissa on turvallista jatkaa elämän matkaa virsirunoilijan tuntemuksia viljellen: ”Me Herran nimeen luotamme, myös uuteen vuoteen kantaa se. Sen suojaan jäämme toivossa, et hylkää meitä, Jumala.” (VK. 38:5.)
Risto Räihä
Mikä on sinun turvasi?
8
62
Vastaukset
- Anonyymi
J.... ko näitä lähettää?
- Anonyymi
Joku on nähnyt hyväksi tehdä lähetystyötä tällä palstalla. Tällä kertaa tekstin kirjoittajan nimi on oikeasti mukana kuten pitääkin :) kiitos.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joku on nähnyt hyväksi tehdä lähetystyötä tällä palstalla. Tällä kertaa tekstin kirjoittajan nimi on oikeasti mukana kuten pitääkin :) kiitos.
Mikä on sinun turvasi?
- Anonyymi
Mikä on sinun turvasi?
- Anonyymi
Minun turvani on ikiaikojen Jumala.
- Anonyymi
13 Jumalalta ei voi salata mitään. Kaikki, mikä on luotu, on avointa ja alastonta hänelle, jolle meidän on tehtävä tili.
14 Koska meillä siis on suuri ylipappi, joka on kulkenut läpi taivaiden, Jeesus, Jumalan Poika, pysykäämme tässä tunnustuksessa.
15 Meidän ylipappimmehan jos kukaan kykenee ymmärtämään vajavuuksiamme, sillä häntä on koeteltu kaikessa samalla tavoin kuin meitäkin koetellaan; hän vain ei langennut syntiin.
16 Astukaamme sen tähden rohkeasti armon valtaistuimen eteen, jotta saisimme armoa ja laupeutta, löytäisimme avun silloin kun sitä tarvitsemme- Anonyymi
12 Yö on kulunut pitkälle, päivä jo sarastaa. Hylätkäämme siis pimeyden teot ja varustautukaamme valon asein.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
12 Yö on kulunut pitkälle, päivä jo sarastaa. Hylätkäämme siis pimeyden teot ja varustautukaamme valon asein.
12 Siksi meidän, jotka olemme jo ennalta saaneet panna toivomme Kristukseen, tulee elää Jumalan kirkkauden ylistykseksi.
13 Kristukseen tekin nyt uskotte kuultuanne totuuden sanan, pelastuksenne evankeliumin. Häneen uskoessanne te myös olette saaneet luvatun Pyhän Hengen sinetiksenne.
14 Se on meidän perintöosamme vakuutena, joka takaa meille lunastuksen, Jumalan kirkkauden ylistykseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922137Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311070Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561013- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.284906