Elämän tiimalasissa aikamme kuluu kaiken aikaa. Psalmirunoilija muistuttaa: ”Opeta meille miten lyhyt on aikamme, että saisimme viisaan sydämen” (Ps. 90:12).
Aikoinaan kreikan filosofit selittivät ja pohtivat, että on olemassa kaksi aikaa. On Khronos, joka hakkaa ja etenee sekunti sekunnilta, tunti tunnilta. Ajan käydessä kuukaudet vaihtuvat, vuodet vierivät ja kalenterien sivut kääntyvät. Se on armotonta aikaa, joka menee eteenpäin, eikä elettyä aikaa saa koskaan takaisin.
Mutta sitten on toinenkin aika, Kairos. Se on aika, joka rikkoo Khronoksen armottoman tahdin. Se avaa taivaan ja maan, ja kaiken. Kaikki on läsnä siinä samassa hetkessä.
Tällainen aika ei koskaan kulu. Ikuisuutta, Jumalan aikaa, voi verrata siihen. Ikuisuudella ei ole alkua eikä loppua. On vain tämä ikuisuuden hetki, joka ulottuu maasta taivaaseen.
Puhetta meille
Tutussa virressä veisaamme: ”Kun on turva Jumalassa, turvassa on paremmassa...” (Vk. 397:1). Mikä on sinun turvasi? Luther pohdiskelee Jumalan olemusta: ”Jumalaksi sanotaan sellaista, jolta meidän on odotettava kaikkea hyvää ja jonka turviin meidän kaikissa hädissämme on paettava.”
Erityisesti Jumala ilmaisee itsensä meille pyhässä Raamatussa ja Vapahtajassamme Jeesuksessa Kristuksessa. Psalmissa kuvataan: ”Taivaat julistavat Jumalan kunniaa, taivaankansi kertoo hänen teoistaan” (Ps. 19:1).
Heprealaiskirjeessä todetaan: ”Monet kerrat ja monin tavoin Jumala muinoin puhui isillemme profeettojen suulla, mutta näinä viimeisinä aikoina hän on puhunut meille Pojassaan, jonka hän on pannut kaiken perilliseksi ja jonka välityksellä hän myös on luonut maailmat” (Hepr. 1:1–2).
Älkää luovuttako
Heprealaiskirje on ikään kuin alkukirkossa pidetty saarna. Sen kirjoittaja on jäänyt tuntemattomaksi. Kirkkoisä Origenes päätyy toteamaan: ”Kirjeen kirjoittajan tietää varmasti vain Jumala” (Origenes).
Kirjeen vastaanottajat olivat joutumassa luopumuksen hengen valtaan. Mutta kirjeen kirjoittajalla on kehottajan armolahja. Nöyrästi hän sanoo omasta kirjeestään: ”Veljet, pyydän teitä kestämään nämä kehotuksen sanat” (Hepr. 13:22).
Syvällisen opetuksensa lomassa hän vähän väliä puhuttelee kirjeen vastaanottajia. Hän kehottaa ja rohkaisee heitä mitä erilaisimmilla tavoilla. Koskaan hän ei kehota tai nuhtele kertomatta ensin, millaisista ihmeellisistä rikkauksista uskovat ovat tulleet evankeliumissa osallisiksi.
Lupauksiin luottaen
Kirjeen kirjoittajan kehotuksen ydin on sanoissa: ”Juoskaamme sinnikkäästi loppuun se kilpailu, joka on edessämme, katse suunnattuna Jeesukseen, uskomme perustajaan ja täydelliseksi tekijään” (Hepr. 12:1–2).
Jumalan täyttyneissä armolupauksissa on turvallista jatkaa elämän matkaa virsirunoilijan tuntemuksia viljellen: ”Me Herran nimeen luotamme, myös uuteen vuoteen kantaa se. Sen suojaan jäämme toivossa, et hylkää meitä, Jumala.” (VK. 38:5.)
Risto Räihä
Mikä on sinun turvasi?
8
53
Vastaukset
- Anonyymi
J.... ko näitä lähettää?
- Anonyymi
Joku on nähnyt hyväksi tehdä lähetystyötä tällä palstalla. Tällä kertaa tekstin kirjoittajan nimi on oikeasti mukana kuten pitääkin :) kiitos.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joku on nähnyt hyväksi tehdä lähetystyötä tällä palstalla. Tällä kertaa tekstin kirjoittajan nimi on oikeasti mukana kuten pitääkin :) kiitos.
Mikä on sinun turvasi?
- Anonyymi
Mikä on sinun turvasi?
- Anonyymi
Minun turvani on ikiaikojen Jumala.
- Anonyymi
13 Jumalalta ei voi salata mitään. Kaikki, mikä on luotu, on avointa ja alastonta hänelle, jolle meidän on tehtävä tili.
14 Koska meillä siis on suuri ylipappi, joka on kulkenut läpi taivaiden, Jeesus, Jumalan Poika, pysykäämme tässä tunnustuksessa.
15 Meidän ylipappimmehan jos kukaan kykenee ymmärtämään vajavuuksiamme, sillä häntä on koeteltu kaikessa samalla tavoin kuin meitäkin koetellaan; hän vain ei langennut syntiin.
16 Astukaamme sen tähden rohkeasti armon valtaistuimen eteen, jotta saisimme armoa ja laupeutta, löytäisimme avun silloin kun sitä tarvitsemme- Anonyymi
12 Yö on kulunut pitkälle, päivä jo sarastaa. Hylätkäämme siis pimeyden teot ja varustautukaamme valon asein.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
12 Yö on kulunut pitkälle, päivä jo sarastaa. Hylätkäämme siis pimeyden teot ja varustautukaamme valon asein.
12 Siksi meidän, jotka olemme jo ennalta saaneet panna toivomme Kristukseen, tulee elää Jumalan kirkkauden ylistykseksi.
13 Kristukseen tekin nyt uskotte kuultuanne totuuden sanan, pelastuksenne evankeliumin. Häneen uskoessanne te myös olette saaneet luvatun Pyhän Hengen sinetiksenne.
14 Se on meidän perintöosamme vakuutena, joka takaa meille lunastuksen, Jumalan kirkkauden ylistykseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1514886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813576SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312553SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä862096Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231991Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191468Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991272