Mikä on sinun turvasi?

Anonyymi

Elä­män tii­ma­la­sis­sa ai­kam­me ku­luu kai­ken ai­kaa. Psal­mi­ru­noi­li­ja muis­tut­taa: ”Ope­ta meil­le mi­ten ly­hyt on ai­kam­me, et­tä sai­sim­me vii­saan sy­dä­men” (Ps. 90:12).

Ai­koi­naan krei­kan fi­lo­so­fit se­lit­ti­vät ja poh­ti­vat, et­tä on ole­mas­sa kak­si ai­kaa. On Khro­nos, joka hak­kaa ja ete­nee se­kun­ti se­kun­nil­ta, tun­ti tun­nil­ta. Ajan käy­des­sä kuu­kau­det vaih­tu­vat, vuo­det vie­ri­vät ja ka­len­te­rien si­vut kään­ty­vät. Se on ar­mo­ton­ta ai­kaa, joka me­nee eteen­päin, ei­kä elet­tyä ai­kaa saa kos­kaan ta­kai­sin.

Mut­ta sit­ten on toi­nen­kin ai­ka, Kai­ros. Se on ai­ka, joka rik­koo Khro­nok­sen ar­mot­to­man tah­din. Se avaa tai­vaan ja maan, ja kai­ken. Kaik­ki on läs­nä sii­nä sa­mas­sa het­kes­sä.

Täl­lai­nen ai­ka ei kos­kaan kulu. Ikui­suut­ta, Ju­ma­lan ai­kaa, voi ver­ra­ta sii­hen. Ikui­suu­del­la ei ole al­kua ei­kä lop­pua. On vain tämä ikui­suu­den het­ki, joka ulot­tuu maas­ta tai­vaa­seen.

Pu­het­ta meil­le

Tu­tus­sa vir­res­sä vei­saam­me: ”Kun on tur­va Ju­ma­las­sa, tur­vas­sa on pa­rem­mas­sa...” (Vk. 397:1). Mikä on si­nun tur­va­si? Lut­her poh­dis­ke­lee Ju­ma­lan ole­mus­ta: ”Ju­ma­lak­si sa­no­taan sel­lais­ta, jol­ta mei­dän on odo­tet­ta­va kaik­kea hy­vää ja jon­ka tur­viin mei­dän kai­kis­sa hä­dis­säm­me on pa­et­ta­va.”

Eri­tyi­ses­ti Ju­ma­la il­mai­see it­sen­sä meil­le py­häs­sä Raa­ma­tus­sa ja Va­pah­ta­jas­sam­me Jee­suk­ses­sa Kris­tuk­ses­sa. Psal­mis­sa ku­va­taan: ”Tai­vaat ju­lis­ta­vat Ju­ma­lan kun­ni­aa, tai­vaan­kan­si ker­too hä­nen te­ois­taan” (Ps. 19:1).

Hep­re­a­lais­kir­jees­sä to­de­taan: ”Mo­net ker­rat ja mo­nin ta­voin Ju­ma­la mui­noin pu­hui isil­lem­me pro­feet­to­jen suul­la, mut­ta näi­nä vii­mei­si­nä ai­koi­na hän on pu­hu­nut meil­le Po­jas­saan, jon­ka hän on pan­nut kai­ken pe­ril­li­sek­si ja jon­ka vä­li­tyk­sel­lä hän myös on luo­nut maa­il­mat” (Hepr. 1:1–2).

Äl­kää luo­vut­ta­ko

Hep­re­a­lais­kir­je on ikään kuin al­ku­kir­kos­sa pi­det­ty saar­na. Sen kir­joit­ta­ja on jää­nyt tun­te­mat­to­mak­si. Kirk­koi­sä Ori­ge­nes pää­tyy to­te­a­maan: ”Kir­jeen kir­joit­ta­jan tie­tää var­mas­ti vain Ju­ma­la” (Ori­ge­nes).

Kir­jeen vas­taa­not­ta­jat oli­vat jou­tu­mas­sa luo­pu­muk­sen hen­gen val­taan. Mut­ta kir­jeen kir­joit­ta­jal­la on ke­hot­ta­jan ar­mo­lah­ja. Nöy­räs­ti hän sa­noo omas­ta kir­jees­tään: ”Vel­jet, pyy­dän tei­tä kes­tä­mään nämä ke­ho­tuk­sen sa­nat” (Hepr. 13:22).

Sy­väl­li­sen ope­tuk­sen­sa lo­mas­sa hän vä­hän vä­liä pu­hut­te­lee kir­jeen vas­taa­not­ta­jia. Hän ke­hot­taa ja roh­kai­see hei­tä mitä eri­lai­sim­mil­la ta­voil­la. Kos­kaan hän ei ke­ho­ta tai nuh­te­le ker­to­mat­ta en­sin, mil­lai­sis­ta ih­meel­li­sis­tä rik­kauk­sis­ta us­ko­vat ovat tul­leet evan­ke­liu­mis­sa osal­li­sik­si.

Lu­pauk­siin luot­ta­en

Kir­jeen kir­joit­ta­jan ke­ho­tuk­sen ydin on sa­nois­sa: ”Juos­kaam­me sin­nik­kääs­ti lop­puun se kil­pai­lu, joka on edes­säm­me, kat­se suun­nat­tu­na Jee­suk­seen, us­kom­me pe­rus­ta­jaan ja täy­del­li­sek­si te­ki­jään” (Hepr. 12:1–2).

Ju­ma­lan täyt­ty­neis­sä ar­mo­lu­pauk­sis­sa on tur­val­lis­ta jat­kaa elä­män mat­kaa vir­si­ru­noi­li­jan tun­te­muk­sia vil­jel­len: ”Me Her­ran ni­meen luo­tam­me, myös uu­teen vuo­teen kan­taa se. Sen suo­jaan jääm­me toi­vos­sa, et hyl­kää mei­tä, Ju­ma­la.” (VK. 38:5.)

Ris­to Räi­hä

8

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      J.... ko näitä lähettää?

      • Anonyymi

        Joku on nähnyt hyväksi tehdä lähetystyötä tällä palstalla. Tällä kertaa tekstin kirjoittajan nimi on oikeasti mukana kuten pitääkin :) kiitos.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joku on nähnyt hyväksi tehdä lähetystyötä tällä palstalla. Tällä kertaa tekstin kirjoittajan nimi on oikeasti mukana kuten pitääkin :) kiitos.

        Mikä on sinun turvasi?


    • Anonyymi

      Mikä on sinun turvasi?

      • Anonyymi

        Minun turvani on ikiaikojen Jumala.


    • Anonyymi

      13 Jumalalta ei voi salata mitään. Kaikki, mikä on luotu, on avointa ja alastonta hänelle, jolle meidän on tehtävä tili.
      14 Koska meillä siis on suuri ylipappi, joka on kulkenut läpi taivaiden, Jeesus, Jumalan Poika, pysykäämme tässä tunnustuksessa.
      15 Meidän ylipappimmehan jos kukaan kykenee ymmärtämään vajavuuksiamme, sillä häntä on koeteltu kaikessa samalla tavoin kuin meitäkin koetellaan; hän vain ei langennut syntiin.
      16 Astukaamme sen tähden rohkeasti armon valtaistuimen eteen, jotta saisimme armoa ja laupeutta, löytäisimme avun silloin kun sitä tarvitsemme

      • Anonyymi

        12 Yö on kulunut pitkälle, päivä jo sarastaa. Hylätkäämme siis pimeyden teot ja varustautukaamme valon asein.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        12 Yö on kulunut pitkälle, päivä jo sarastaa. Hylätkäämme siis pimeyden teot ja varustautukaamme valon asein.

        12 Siksi meidän, jotka olemme jo ennalta saaneet panna toivomme Kristukseen, tulee elää Jumalan kirkkauden ylistykseksi.
        13 Kristukseen tekin nyt uskotte kuultuanne totuuden sanan, pelastuksenne evankeliumin. Häneen uskoessanne te myös olette saaneet luvatun Pyhän Hengen sinetiksenne.
        14 Se on meidän perintöosamme vakuutena, joka takaa meille lunastuksen, Jumalan kirkkauden ylistykseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      27
      3019
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe