Ajattelin tulla täältäkin kysymään miten voi olla mahdollista että Rasakankaalle kurikassa voidaan rakentaa tuulivoimala vaikka alueella on esim. maakotkan pesä ja muitakin erityisiä lintulajikkeita, lisäksi kyseiselle alueelle ei ole tehty aluekohtaista YVA arviointia lainkaan.
Tuulivoimalahanke Rasakangas
6
65
Vastaukset
- Anonyymi
Pieniin tuulivoimahankkeisiin ei sovelleta Yva-menettelyä kuin poikkeustapauksissa.
- Anonyymi
Sehän on täysin teatteria että muka otetaan huomioon luontoarvot kun näitä voimalan paikkoja suunnitellaan, täysin sumutusta, mitään harvinaisia kasveja saatikka suojeltavia eläimiä ei alueelta löydy, tutkimusta tekevät biologit Tuuliyhtiön palkkaamia tulos aina sama suojeltavaa ei löydy☹️
- Anonyymi
Kyllä ne luontoarvot välillä myös huomioidaan. Vajaat vuosi sitten Kajaaniin suunniteltu tuulipuistohanke kaatui enimmäkseen sen vuoksi, että alueella oli vakiintunut susireviiri.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ne luontoarvot välillä myös huomioidaan. Vajaat vuosi sitten Kajaaniin suunniteltu tuulipuistohanke kaatui enimmäkseen sen vuoksi, että alueella oli vakiintunut susireviiri.
Jaa no Pohjanmaalla ei susi reviirit merkkaa mitään, myllyjä lyödään pystyyn ei siinä Sudet, Kotkat ja mikään muukaan elukka meinaa mitään, biologit jotka näitä maastokartoituksia tekevät saavat palkkansa näiltä tahoilta jotka tätä tuulivoimaa ajavat, tulokset ovat sitten sen mukaisia☹️
- Anonyymi
Siellä Rasakankaalla ollaan pystyttämässä tuplasti suurempia myllyjä tehoiltaan.
Kyllä silloin pitäisi pystyä vaatimaan ja pitäisi tehdä uusi YVA on se niin suuri muutos alkuperäiseen, ei sitä pelkällä viranomaispäätöksellä voi tehdä.
Siitä tulee varmasti valituksia vielä. - Anonyymi
Muuten ovatkohan asukkaat ympäröivillä alueilla ollenkaan käsittäneet sitä, että niitä myllyjä on tulossa kokonaisuudessaan yli 100 kappaletta.
Se tarkoittaa sitä että vaikka katseen minnekä kääntää on aina horisontissa myllyjä. Se on aika paljon se.
Kyllä tulee vihreää energiaa pirusti niistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724447Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663583Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591893Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251791Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991476Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341017Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18945en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120905Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235881