Mahtavaa, että YLE jaksaa edistää ”demokratian lisääntymistä”.
Yle perustaa nuorille ja lapsille tarkoitetun uutiskanavan, jossa lapsukaisille tarjotaan ”faktantarkastajien hyväksymää uutismateriaalia”! 🤭👱🏿♂️
Lii Anderssonnin johtama koululaitos antaa vastaavaa ”oikeaa ja luotettavaa” tietoa kersoille päiväsaikaan.
Päiväkoditkin mukaan aivopesutalkoisiin!
Tuleeko Poriin oma YLE:n propagandakanava nuorille?
9
59
Vastaukset
- Anonyymi
Kumma jos kansa ei ala uskoa, että mieskin voi synnyttää ja veden pinnalla voi kävellä, kun vaan uskooooo voimakkaasti.
- Anonyymi
Opein jo koulussa uskonnon tunnilla, että veden pinnalla voi kävellä. Miehen synnyttämisestä ei mainittu, mutta se opetettiin, että Jumalalle kaikki on mahdollista.
Sukupuoliasioita ei muutenkaan opetettu.
- Anonyymi
YLEvamma on vaikea vamma.
- Anonyymi
YLE on aivan oikeilla jäljillä. Punavihreät huumeenkäyttäjät pitäisi saada julistaa ilosanomaansa paremmin lasten keskuuteen, että aivot peseytyisivät omasta ajattelusta ja sen tuomasta kuona-aineesta!
Kas, tässä mallia YLElle ja Satakunnan Kansalle:
"Kim Jong-ilin henkilökulttia on vaalittu Pohjois-Koreassa levittämällä hurjia kertomuksia ”Rakkaan johtajan” edesottamuksista.
1. Syntymä
Virallisen elämänkerran mukaan Kim Jong-il syntyi salaisella sotilasleirillä Baekdu-vuorella 16. helmikuuta vuonna 1942. Pääsky ennusti hänen syntymänsä, ja sen hetkellä taivaalle ilmestyi uusi tähti ja kaksoissateenkaari.
2. Maailman rakastama
Pohjois-Korean virallisen kannan mukaan koko maailma rakasti Kim Jong-iliä. Maan tiedotusvälineet raportoivat, kuinka Kimin syntymäpäivää juhlittiin näyttävin menoin ympäri maailmaa.
3. Muoti-ikoni
Pjongjang ja kommunistisen puolueen lehti Rodong Sinmun ovat kertoneet, että Kim on muoti-ikoni, jonka pukeutumistyylistä on tullut maailmanlaajuinen ilmiö samalla tavalla kuin tissittömän Sanna Marinin ja miehensä Vogue-jutut.
4. Golf-taituri
Vuonna 1994 pohjoiskorean media kertoi, että Kim Jong-il saavutti 18 reiän golfkentällä tuloksen 38 alle parin. Kim löi väitetysti 11 hole-in-onea. Kumpikin olisi maailmanennätys. Hän pelasi tuolloin golfia ensimmäistä kertaa, tiedotusvälineet kertoivat. Normaalistikin Kim löi kolme tai neljä hole-in-onea kierroksella. Paavo Lipponenkin varmaan hyvä golfari, eikun paras.
5. Mestarisäveltäjä
Kerran Kim Jong-il väitetysti kirjoitti kuusi oopperaa kahden vuoden aikana. Hän on myös kirjoittanut useita romaaneja, elokuvia ja musikaaleja.
6. Kaikkien alojen asiantuntija
Pohjois-Korean virallinen uutistoimisto on raportoinut säännöllisesti Kim Jong-ilin vierailuista toimistoille, tehtaille ja tutkimuslaitoksille. Helsingin Sanomat siteerasi aikoinaan uutistoimiston sähkettä eräästä vierailusta näin: ”Hänen syvä tietämyksensä sähkötekniikasta sai häntä kuunnelleet asiantuntijat laskemaan katseensa nöyrästä kunnioituksesta”.
7. Keksi hampurilaisen
Vuonna 2004 pohjoiskorealainen Minju Joson -lehti kertoi Kimin keksineen uudenlaisen leivän, jota kutsutaan ”kaksoisleiväksi lihalla” – toisin sanoen hampurilaisen.
8. Näkymätön kännykkä
Jalkapallon MM-kisoissa vuonna 2010 Pohjois-Korean valmentaja Kim Jong-hun kertoi saavansa Kim Jong-ililtä ohjeita kännykkään, ”jota ei voi nähdä paljaalla silmällä”. Valmentajan mukaan diktaattori oli itse kehittänyt näkymättömässä puhelimessa käytettävän teknologian.
9. Ei ulostanut
Valtion koulukirjojen mukaan Kim Jong-il ei ulostanut eikä virtsannut.
10. Hallitsi säätä
Kansan keskuudessa levinneen myytin mukaan Kimillä oli maagisia voimia, joiden avulla hän pystyi hallitsemaan säätilaa mielensä mukaan. - Anonyymi
YLE:ssä osataan agitointi, propagandanteko ja aivopesutekniikka.
”Kommunistipropagandan tärkeä päämäärä oli luoda uusi ihminen. Koulut ja kommunistiset nuorisojärjestöt, kuten neuvostopioneerit ja Komsomol, yrittivät poistaa lapset ”pikkuporvarillisesta” perheestä ja indoktrinoida heidät kollektiiviseen elämäntapaan.
Erään koulutusteoreetikon mukaan lapset olivat kuin pehmeää vahaa, heistä pitäisi muotoilla kommunisteja ja heidät piti kansallistaa. ”Velvoittaa äiti antamaan lapsensa neuvostovaltiolle – se on tehtävämme.”
Lenin-setä-propaganda alkoi jo lastentarhoista. Vladimir Leninistä tehtiin lapsille jumalan kaltainen hahmo Neuvostoliiton perustajana. Lapsiin tartutettiin ajatus, että he olivat mukana maailmanvallankumouksessa, joka on tärkeämpää kuin perhesiteet. Pavlik Morozov, joka petti isänsä salaiselle poliisille (NKVD), nostettiin suureksi esikuvaksi.”- Anonyymi
Yle on ollut enää pelkkä lastenhuone sen jälkeen kun Jungneri kävi talossa.
Se jälkeen touhu on ollut lapsellista ja ohjelmisto kanssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yle on ollut enää pelkkä lastenhuone sen jälkeen kun Jungneri kävi talossa.
Se jälkeen touhu on ollut lapsellista ja ohjelmisto kanssa.Millä kanavilla sitä kunnon ohjelmaa mahtaa tulla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millä kanavilla sitä kunnon ohjelmaa mahtaa tulla.
Ei todennäköisesti millään. Itse luen netissä ainoastaan uuninpankkopoika Saku Timosen blogikirjoituksia. Niistä saa oikean kuvan asioiden kulusta. Teeveestä tulee pelkkää persupropakandaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei todennäköisesti millään. Itse luen netissä ainoastaan uuninpankkopoika Saku Timosen blogikirjoituksia. Niistä saa oikean kuvan asioiden kulusta. Teeveestä tulee pelkkää persupropakandaa.
Persut propaganda on kuitenkin järkevää verrattuna Saku Timosen huuhaa höpinöihin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724447Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663583Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591893Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251791Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991476Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341017Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18945en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120905Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235881