Luin aamun Outokummun seudun, Leo Tolonen ostaa pellinmäen.
Onko se ollut kaikille tarjolla julkisessa myynnissä?
Onko se ollut kaikille tarjolla julkisessa myynnissä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 102
Vanhimmat
Ei ole ollut tietääkseni julkisessa myynnissä...
Rikas pohjustaa rahalla ostoehdotuksensa, käyttää räikeästi sisäpiirin tietoa hyväkseen omaa hyötyään tavoitellessaan..
Tämähän on törkeää kun ostajia olisi jonossa!
Älkää langetko kateuden syntiin? Leo on kovan elämänkoulun läpikäynyt ja usein väärinymmärrettynä päähänpotklittuna pysynyt paikkakunnan kehityksessä mukana. Menestystä sinulle Leo!
Höpö höpö joutui jo aikaisemmin lähtemään kylältä kiireellä nyt tekouskovainen pyörittää seurakuntaa mutta roti löytyy
Myydään vain tosi uskovaiselle henkilölle. Ei venkuloille ollenkaan.
Ainut ostaja kanditaatti käy uutteraan kirkossa
Kyllä sillä syntimäärällä pitää kirkossa useasti käydäkkin, ettei joudu lämmitysosastolle....
täytyy olla paalua jos pystyy ostamaan letolla o n
köyhät kyykkyyn
Yleensä tuollaiset myydään julkisten tarjousten perusteella. En ole kuullut että olisi ollut kaupan.
Lie myynnissä vähäisen käytön ja seurakunnan ylläpitokulujen karsimiseksi.. Ostajana rajanaapuri joka saa keskuksen puoli ilmaiseksi, vuokrannee tiloja sitten kalliilla yleiseen käyttöön..
sinä päivänäkun pellinmäki myydään suhteilla ilman tarjous kilpaa eroan kirkosta ja luule n monen muunkin tekevän samoin kannattaa harkita suhde kauppaa
Tytölle osti, jos ollenkaan osti. Ei outokummun seudussa mitään tästä lue.
Tämän aamun Outokummun seudussa sivulla16.
Tolonen on tarjonnut leirikeskuksesta 125,000€, Kirkkoneuvosto on myynnin kannalla.
Halvalla menee jos hinta on kertomasi mukainen.
Uskoisin julkisen tarjouskilpailun olevan paikallaan mikäli seurakuntalaisten omaisuutta realisoidaan, tarjouksia voisi tulla reilusti suurempiakin kuin kertomasi 125 000 € tarjous..
Minulle ei seutu tule joten olen pihalla kaikesta siellä kirjoitetusta..
Ahne neuvosto myy seuraavana kirkot pois kun kaikki eroaa nyt kirkostakin sopivasti.
Edistän kilpailua tarjoan 130 euroa enemmän kuin korkein tarjous, eli voittoon asti. Pois sieltä urkuparvelta nukkumasta seurakunnan päättäjät, Hiljaisuus Ja SALAILU EI ole seurakunnan edun mukaista.
Nimettömiä tarjouksia ei voi ottaa huomioon.
Aina lisää korkeimpaan tarjoukseen se 130 ekuu. Niin kauan kunnes Bisnes Finlandia pussi huutaa tyhjää.
Ei Outokummun Seutua kannata lukea. Täällä on ihan riittävästi tosiasioita luettavana.
Meille tämä riittää!!!!
Törkeää suhmurointia sisäpiiri kauppana.
Hihat palaa Srk. n edustajilta, jos ilman kilpailutusta menee Letolle. Sen lupaan.
Entisiäkin kupruja hoitamatta.
Uskovaiset on kokemani pohjalla suurimpia kieroilijoita ja huijareita.
Valtakunnantasolla on monia esimerkkejä joista röyhkeimmästä päästä rosvo ja huijari oli Juha Sipilä, harras lesta olevinaan on ja rikastui sisäpiirin kaupoilla...
Uskon vahvasti tässäkin kaupanteossa jos sellainen syntyy olevan ylimääräistä mulkkausta taustalla. Energia kaupattiin salaa epämääräisesti, nyt on Pellinmäki liipasimella.. Mikä on seuraava salakauppa / rötös jää nähtäväksi..
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b776e29f-4c4c-4df9-a4ff-4253c4ba9d71
Kateellista ja katkeraa porukka jotka tänne kirjoittaa
Eiköhän tämä ole Okulaisten asia. tänne ei tarvita neuvoja Joensuun kävelykadun varrelta.
Täällä Joensuussa on niin mukava asua ja kävellä.
Täällä Joensuussa on vireä meininki suurella porukalla teemme mukavia asioita.
Ei hautakumpu kiinnosta mistään hinnasta, jossa negatiiviset asukkaat keksii ilkeitä ja pahoja juttujaan. Olen käynyt hautakummussa kun kaverini asuu siellä, mutta hänenkään mielestä pitäisi muuttaa Joensuuhun kun ikää tulee ettei pysty kotonaan asumaan.
Ei ole kateutta, jos Seurakuntalainen vaatii tasapuolista kohtelua avointen tarjouskilpailujen kautta, yhteisestä omaisuudesta.
Myöskin se on Srk. n etu.
Se kuka suomalainen, (i hope) tarjoaa eniten, saa paikan.
Sisäpiirikauppaa ei pidä hyväksyä.
Ei hyväksytä, kirkosta eroaminen voimaan heti!
Erosin kirkosta 18 vuotispäiväni ja olen säästänyt suuret setelit maksamattomina veroina. Miksi turhaan tukemaan "satuilua" josta ei mitään hyötyä.
55 vuotta kunniallista elontietä takana, päivääkään en ole katunut eroani. Olen naimisissa oleva lainkuuliainen kansalainen, kahden lapsen äiti ja pian isoäiti. Todiste siitä ettei kirkkoihin tarvitse kuulua eikä hölynpölyyn uskoa ollakseen hyvä ihminen.
Minkä kokoisia mahtavat setelisi olla? En ole koskaan ollut kirkon jäsen, mutta sääatöön ei seteleitä ole jäänyt.
Pellinmäki on ollut julkisessa myynnissä aiemmin ja varmaan tarjouksia otetaan vastaan. Elikkä kaikki täällä puskista huutelevat rahamiehet eikun tarjouksia kehiin ihan omalla nimellä. Rahattomat ja muuten kateelliset voivat jatkaa täällä metelöintiään kun muuhun heistä ei ole.
Sen halusinkin tietää. Hyvä kun ilmoitit.
Kannattaa pitää asia julkisena että ei tule turhaa polemiikkia.
Ei täällä varmaan kukaan ole kateellinen, ihmeissään ehkä.
Jos joku haluaa tehdä tarjouksen niin hyvä että onnistuu.
Kateelliset polemiikissa asiat ei heille kuulu
Kyllä se kuuluu seurakuntalaisille. Kunhan asiat menevät oikein ei kukaan ole vastaan.
Kuunneltiin 25.11. "Seurakunta iltaa" netin kautta Pellinmäeltä ja näin naapuriseurakuntalaisena ihmeteltiin miten siellä Seurakunta tekee kiinteistö / tonttikauppoja yhden tarjouksen periaatteella !? Outo juttu !
Eikö seurakunnan tulisi laittaa tuon luokan kauppa yleisesti myyntiin !?
Eikö seurakunnan luottamusmiehissä ole talousasioista perillä olevia jäseniä, vai "saneleeko" joku muu siellä asiat !?
Kuuluu olevan 8 ha :n kokoinen ja kohtalaiset rakennukset lisäksi, ranta-alue käytössä ns. "joutomaalla" !! Hintatarjous 125.000 e ! Samanhintaisia uudehkoja taloja on myynnissä Okusta.
Olisi ehkä syytä kiskoa hintaa ylöspäin !?
Nyt Outokummun seurakunta on saanut uuden fiksunoloisen kirkkoherran, niin jospa hän osaisi johtaa myös seurakunnan varoja !? Polvijärven srk on myös nyt "samoissa käsissä", luulisi että sieltäkin on kysyttävä asiasta ja Polvijärviset voivat olla toista mieltä omaisuuden "hukkaamisessa". Polvijärven leirikeskus on käyttökiellossa !
Luulisi Pellinmäellä olevan käyttöä enemmänkin, jos markkinointi olisi kiivaampaa !?
Kotimaan matkailu taitaa lisääntyä ja Tolonen, liikemiehenä ehkä osaa markkinoinnin, tai tytär !?, josta joku mainitsi ?
Neuvoisin harkintaa kirkon luottamusväeltä, kun "lypsävää lehmää" ei pitäisi "tappaa", vaan markkinoida tiloja juhlakäyttöön, siellä hyvä keittiö ja johtalaiset tilatkin pienille juhlille tms. käyttöön. Olen paikalla käynyt muutaman kerran.
Tehkääpä mitä lystäätte, mutta joku voisi toimia asian puolesta ? Harmi kun ei itse voi asiaan vaikuttaa, vaikka omaisia on siellä Rauhanmaalla, he ei ainakaan pysty enää, aikoinaan kyllä olivat kunnan "hommissa" ... ...
Mikä estää Pellinmäen julkisen tarjouskilpailun?
Niinpä.. Ilmeisesti ostaja on edustajiston mielestä tarjonnut hyvän hinnan.. Lahjusrahojakin voi olla liikkeellä..
Lahjukset tietysti josta kaikki puhuu
Voi levitä valtakunnan medioihin tämä seurakunnan lahjus skandaali varmasti kun aamen tulee kaupoille.
Leviäisikin julkisuuteen jos pienintäkään vilppiä löytyy.
Samalla tavoin salamyhkäinen kauppa tulee kuin energian kauppakin, kilpailutuksesta ei tietoakaan ja kättä päälle lyötiin suljettujen ovien takana..
Uskovaisten sanotaan olevan rehellisiä mutta uskallan olla eri mieltä, tuntemissani "uskovissa" löytyvät ne kieroimmat ihmiset.. Uskonto on vaan kilpi jonka takana on hyvä touhuilla kaikenlaista..
Turpeinen nyt käy rytäykseen ja tori kauppa. Saat äänen, jos Leton luokkaa olevat kaupat päivitetty. Sulle ääniä Jari T. Oothan sie sielläkin seurakunnassa sekoittele asiat
Tuo ihmetyttää, kun Polvijärven srk. on samaa "kinkeripiiriä", niin onko Polvijärven "kirkko päättäjillä" mitään "virkaa" näissä kaupoissa. !?
Jos rahatkin ja varat yhdistyy, kun kirkkoherra ( rouva ) on kummankin seurakunnan "pää", niin luulisi Polvijärveläisilläkin olevan jotain sanomista asiassa !?
Onko ajateltu, että Pellinmäki pidetään seurakunnalla ja etsitään joku vuokralainen , joka voisi "pyörittää" yrityksenä tiloja ?
Osta itse ja maksa ylläpitokulut oliko ne peräti 60000 euroa vuodessa.
eikun myydään letolle on rehti kaveri
Tyhjä taskulle tämäkin, voi vitalis 😦
Petsuilla on kaksi juttua🥰, jotka he osaavat: kaiken vastustaminen ja oman puolueen hajottaminen.
Aivan turhaa porukkaa.
ei mitään tarjous kilpailua suoraan kirkon miehelle letolle
Kaikki kulut on tuo kerrottu 60 ttatta e /v. Palkat, lämpö, verot yms.
TULOJA EI KERROTTU. TARKOITUSHAKUISESTI!!
Niin, kulut on n. 100 e / hlö / vuosi outokummussa kirjoilla oleville.
Itsekin maksan satojen eurojen kirkollisverot / vuosi. Maksan ne mielelläni, nuorten ja vanhustoiminnan takia. Jos myydään, maksanko jatkossa.
Kova on Srk. n rahan tarve, kun valtavat metsähakkuutkin Okun evlut Srk toteutti tänä vuonna.
Niin, JOTAIN ERIKOISTA TÄSSÄ PELLINMÄEN MYYNTIKIIMASSA ON.
KIRJOITUSVIRHE PEEVELI.
Kulut on VAIN 10 e / v / asukas.
Kuinka tämä menee?
L.T ehti tehdä tarjouksen ennen kuin Pellinmäestä tehtiin tarjouskilpailu.
Myynnissä on kuulemma ollut jo kauan.
Estääkö yksi tarjous kilpailutuksen?
Tällaisen käsityksen sain kuunneltuani seurakunnan infotilaisuutta.
Jotain ristiriitaako?
Hyvä kauppa LTlle. Srk vuokrailee jatkossa Pellinmäkeä omaan käyttöön ja maksaa sillä ostajan lainanlyhennykset pikkuhiljaa pois niin 10 vuoden päästä ostajalle se oli oli ilmaanen.
Kateelliset tyhjätaskut täällä ruikuttaa
Pitäisihän se mennä kuten on suunniteltu.
Ei saa esittää kritiikkiä, on kateellinen tyhjätasku jos miettii asiaa ja kertoo mielipiteensä.
letolle vain on rehti
Hyvä kauppa hyvä leto
LT. on jo iäkäs. Tyttärelle se jää.
Onhan kansanedustaja ja valtuuston pj. Kyllä noilla meriiteillä asiat sujuvat, yleensä.
Eikös se vaimolle mene eikä tyttärelle? Vaimo 30 vuotta nuorempi, tyttären ikänen
Testamentilla voi omaisuuttaan ohjata menemään kelle vaan.. Uusi nuori vaimo voi jäädä nuolemaan näppejään..
Viisas kauppa leto oikea kauppaneuvos
Siniset ovat myynnin kannalla. Mitäs seuraavaksi myydään?
ei kahta arpaa eikun letolle on tosi rehti mies ja samaa
puoluetta
Äänestäjät äänestävät puoluetta jossa leton kosketusta ei ole!
Olet asian ytimessä ei lisättävää
Sinisillä kovaa buumia, nyt opetti älynvääläkset seurakuntasijoittajii. Sinteilä menee lujaa älykkäät putsaavat virtyaalivaluuttoloillaji rahat poikkee niiltä joilla rahaa vielä o, sinteillä kovat kuntaavaalukuumetta,,,, vesilaitosko jo seuraavaksi lihoiksi???????? ...sinisettahrat
Jos leirikeskus ei tule julkiseen myyntiin niin tapahtunut rikos.
Kannattaa olla ”uskovainen ” jos haluavalla saa .
Seurakuntavaaleissa äänestysprosentti on noin viistoista jotain valituilta päätöselimiltä ei paljon vaatia, esittelijällä pitää olla vastuuta.
Maanläheinen ei ruokkivaa kättä pure.
Pellinmäki on myyty. Kirkkoneuvoston päätös 12/ 2
pellin mäki on uokrattavissa seurakunnan käyttöön jatkossa sanoi uusi omistaja kyllä me hinnoista sovitaan niin kuin kauppa hinnastakin
PELLIN MÄEN MYYNTI ON NIIN ISO ASIA KYSEISELLÄ TAVALLA ETTÄ SEURAKUNNAN JÄSENYYS VAAKA LAUDALLA
ei kahta sanaa taidampa jättää koko sala liiton
Okun seurakunnan päättäjien nimet löytyy Srk. n sivuilta.
Katso, ja laita nimet mieleen. He eivät toimineet Srk. n hyväksi!
Myyntiä en vastustanut, mutta sitä että kohdetta ei kilpailutettu, en hyväksy.
Jos muita tarjouksia ei olisi tullut, se olisi ollut silloin reilu peli. Nyt L. T vain nauraa näille Srk. n "talousneroille.
Ktso. myös Kuusikkolan nimitysuutiset. Ihmeellisesti se tuli samaan aikaan.
oIi edellinen kirjoitus asiaa ei paljon lisättävää mutta minäkin kannatan rehellistä kilpailua
erotaan kirkosta porukalla
kannatatan että erotaan tämmöisestä pirkon ja pekan seurasta
Taidan erota myös kun noin helppoksi tehty ja laskurin mukaan säästyy rahaa.
Paras tarjous voitti ja asia loppuun käsitelty.
Terveisin Srk
Voisiko srk kertoa montako tarjousta tuli.
olikohan montakkiitarjousta
ei asia ole vielä loppuun käsitelty nyt vasta erot vasta alkaa
Tuleekohan kovatkin sakot! Muualla vastaavia sisäpiirinkauppoja ja jälkiselvittelyä vielä pitkään...
Rahamies osti? Hah.
Miksi sitten Kuusikkolalle myönettiin koronatukea 77 hatta egeä.!? Ei rahamiehet tukia tarvitse.
PA. ainiaan.
Onpa kateellista ja katkeraa porukkaa
Ei ole kateellisuutta jos reagoidaan mikäli toimitaan kansalaisten oikeudentajua vastaan.
kateelliset itkee täällä ei ole mihinkään
Uskallusta LT:llä riittää enemmän kuin puskista huutelijoilla, vaikka ikääkin löytyy. Hyvää businessmies taitoa jos pystyy seurakunnalla vuokrilla Pellinmäen takaisin maksattamaan. Eikös sellaista busineksen pidä ollakkin. Mites jos itsekkin olette hänen hoitokotiensa asukkeja joskus ja se onkin ainoa paikka mihin teillä on varaa ja kunnat eivät enää järjestäkkään palveluja. Vieläkö sitten palstoilla huutelette? Olisiko silloin kiva kalastella Kuusjärven rannoilla, uida avannossa ja saunoa? Kyllä vanhuksillakin harrastuksia löytyy ja niitä ei voi harrastaa Jokipohjassa.
Ei sinne kukaan muu tule kuin dementikko joka ei ole tässä maailmassa. He eivät piittaa enää harrastuksista.
Eikö Virkkula nytkin ole tyhjillään.
Ei ikä riitä että vuokrilla maksaisi jos ei ihan kiskurihintoja pidä, jota voi epäillä että myös niin käy.
Kuinka hänen kannattaa maksaa ylläpitokuluja kun siihen ei seurakuntakaan muka pystynyt.
En menisi Virkkulaan edes kilon palasina.
Tytär kun poliittesen päätöksen runnii, niin siellähän olet kuin vankilassa konsanaan..
Hyi helevetti, äläpelottele, siellähän istut kuin vankilassa konsanaan 😥
Sinisten älämölö yrittäjää vastaan ja ite Joensuuta kohti kuntavaalien karmean tappion jälkeen on poliitikko
Kova hyvä busines mies?
Jo 70 luvulta tunnettu.
Eriasia mistä. Valtaosa nämä tietää ja muistaa, kaikki ei.
Vanhuusiällä L. T. n vanhuspalveluihin?
HAH.
Ja monesko vetäjä nimitetty taas palveluja myymään?
Ainaskin kolmas. 2 eri asiakasryhmää kokeiltu.
Kummatkin keskeytettiin ja asiakkaat kylmästi pois.
Tätäkö haluatte? Siitä vaan.
Odotellaan rauhassa, Pellinmäki voin olla aika nopeasti taas myynnissä. Mutta ei seurakunnan toimesta.
Vieläkö "yrittäjän" perään on naapurin Sergeit kyselleet, kuten ammoisen puutavara busineksen aikaan?
Aika kultaa muistot, unohtuuko vanhat petokset? Velkojat lyö kättä päälle kaikki on hyvin, jännittävää seurattavaa kun rajat aukeaa.
se lähtee taas litomaan etelä suomeen evakkoon
Ei Sergeit enää uskoon tulleen vanhuksen perään kysele.
Uskon varjolla kaikki vanhat on saatu anteeksi.
Nyt voi vanhuuden nimissä tehdä uusia kieroiluja.
Häntä johdattelee autuuteen kirkkovaltuuston pariskunta, jotka ovat antaneet kaikki anteeksi.
He kun ovat kunnastamme ne "luojasta seuraavat"... omasta mielestään.
Mitä onko ostaja uskovainen, missä saanut herätyksen.
En tunne asiaa. Jos kerta on uskovainen niin tuomikapituli siunaa,
Sillä selvä
Leto käynyt ihan valtion koulua useamman vuoden, siellä oppii miten Pellinmäenkin arvo saadaan paperilla moninkertaistettua kun firmasta toiseen muutaman kerran myy...
Letolla on avaimet taivallisten valtakuntaan.
Laakkoset sen myöntivät.
Hallejuja.
Onko totta että nämä Laakkosen pariskunta tämän kaupan järjästelivät????
Niinpä menivät järjestämään...
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a3e4157a-2b52-48dc-be6d-f02b58ee87d8
Siunattua rahastusta.
Hyväuskoisia jymäytetään pahemman kerran satutädin toimesta. Henkilörekisterin ja tietojen keruu on laitonta, luovutus vapaaehtoista..
Minnehän hävisi juttu Pellinmäen kaupoista.
Oli ihan lehdessäkin joten ei ole salassapidettävää tietoa.