Suurimmat työnantajat Heinävedellä

Suurimmat työnantajat Heinävedellä:
Berner Oy
Hanza Metalliset Oy
Tulikivi Oyj
Orkla Care Oy
Leväniemen toimintakeskus
Valamon luostari

Mikäs yllä olevista on kasvussa?
365219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Tutkimatta sen kummemmin yrityksiä, on Berner kuitenkin ketterä keksimään kaikkea uutta mikä ei vaadi kuluttajilta paljon rahaa.
Pienistä puroista syntyy tuottoa. Kun selvisi, ettei tämä ole taksiuudistaja Annen bisneksiä, olen ostanut Bernerin tuotteita ja suositellut muillekin.

Äänestä

Kuinka monta neliömetriä tuossa Heinäveden kunnan ja Kermansaven yhteisessä tehdaskompleksissa on yhteensä?

Äänestä

Heinäveden suurimmat työllistäjät;
Heinäveden kunta 135 työntekijää
Berner n. 60 työntekijää
Leväniemen toimintakeskus 56 työntekijää
Hanza Metalliset Oy n. 50 työntekijää
Tulikivi n. 30 työntekijää
Valamon luostari talvi 20 työntekijää, kesällä n. 30 työntekijää
Orcla Care Finland 15 työntekijää

Äänestä

Tämän viikon maanantaina oli Hesarin kannessa koko sivun Tulikiven mainos, missä oli Karelia-takka ja Heinävedellä tehty Tulikiven kiuas. Hyvä Heinävesi!

Äänestä

Kaikki Tulikiven Riite-kiukaat ovat loppu Netraudasta. Huomenna näyttää tulevan lisää. Tulikiven Heinäveden kiuastehdas tekee kiukaita laakerit punaisena. Hyvä Heinävesi!

Äänestä

Heinävedellä tehdään pimeäätyötäkin,ei kirjuutella kuitteja, mittee sitä.
Er laisii palaveluja.

Äänestä
  • Varsinkin Karviossa taksit ajelee mielellään ilman kuittia,samat veijarit hoitelee konetyöt ja polttopuun myynnit,pimeänä tottakai!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Varsinkin Karviossa taksit ajelee mielellään ilman kuittia,samat veijarit hoitelee konetyöt ja polttopuun myynnit,pimeänä tottakai!

    Älä puhu sontaa. Tiedän veljekset ja en usko, että pimeänä tekevät kun on firma ja kaikkea. Hyvä, että jotkut yrittää!

    Äänestä

Ite oon niin kiero savolainen, vaikka karjalassa ollaan, että käyn vieraalla paikkakunnalla töissä, mutta verot maksan Heinäveelle.
Siellä jäi vieraspaikkakuntalaiselta työpaikka saamatta ja on nyt rasitteena sikäläisen paikkakunnan veronmaksajille, kun kortistossa notkuu.
Kiusa se on pienikin kiusa kilpaileville naapurkunnille.

Äänestä

Onko Heinäveellä tarjolla thai-hierontaa?

Voi pojat, kun se tekköö hyvvee!!

Äänestä
  • Kiuasta valmistetaan solkenaan Tulikiven Heinäveden tehtaalla. Kuulemma lisäkäsille tarvetta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kiuasta valmistetaan solkenaan Tulikiven Heinäveden tehtaalla. Kuulemma lisäkäsille tarvetta.

    Onko se lisäkäsi sama kun välikäsi. Mihin ne lisäkädet laitetaan, minäkin jos laittaisin lisäkädet taakse päin osoittamaan nii voisi työntää lumikolaa ja lisäkäsillä viimeistellä lumenluontijälki.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko se lisäkäsi sama kun välikäsi. Mihin ne lisäkädet laitetaan, minäkin jos laittaisin lisäkädet taakse päin osoittamaan nii voisi työntää lumikolaa ja lisäkäsillä viimeistellä lumenluontijälki.

    Sitten on vielä tuo vetokäsi,mutta lisäkättähän vois käyttee sammaan hommaan.

    Äänestä

  • Joillekkin on ja toisille tuas ei.

    Äänestä

Tuotannon työntekijä, 2 paikkaa, Tulikivi Oyj, Heinäveden tehdas, Heinävesi

Työ on päivätyötä ja alkaa sopimuksen mukaan. Palkkaus Tes mukaan. Työsuhde voi olla sopimuksen mukaan määräaikainen tai toistaiseksi voimassaoleva

Lähde: TE-palveluiden nettisivut

Äänestä

Siirtyykö takkatuotanto Heinävedeltä Juukaan ja Heinävedelle jäisi vain kiuastuotanto sekä valuelementtituotanto takkoihin ja kiukaisiin? Takat koottaisiin tulevaisuudessa Juuassa?

Äänestä

Tulikivellä auki useita työpaikkoja:
- Tuotannon työntekijä, 2 paikkaa, Tulikivi Oyj, Heinäveden tehdas (valuelementtivalmistus, erilaiset kiuas- ja uunituotteiden kokoonpanotyöt sekä muut tuotannon työt) 31.7.2021 mennessä
- Kivityömies, 2 paikkaa, Tulikivi Oyj, Juuan tehdas (kiventyöstötehtävät ja muut työnantajan osoittamat tehtävät tuotannossa ja louhoksilla) 15.8.2021 mennessä
- Kunnossapidon työntekijä, Tulikivi Oyj, Juuka (koneiden ja tuotantolinjojen ennakkohuoltoihin ja korjauksiin liittyvät tehtävät) 15.8.2021 mennessä
- Kunnossapidon työnjohtaja, Tulikivi Oyj, Juuka (tehtaan ja louhoksen koneiden ja tuotantolinjojen ennakkohuoltoihin ja korjauksiin liittyvät organisointi-, suunnittelu- ja muut työnjohtotehtävät) 31.8.2021 mennessä
- Sähkö- ja automaatioasentaja, Tulikivi Oyj, Juuka 31.8.2021 mennessä

Äänestä

Laajeneeko Kermansaven tuotanto Heinävedellä vai siirtyykö Juukaan? Kiuasbisnes ainakin jää Heinävedelle.

Äänestä
  • Ei ole mitään Kermansavea olemassakaan!onneksi sen taru on loppu!

    Äänestä

Kätevää, kun noissa avoimissa työpaikoissa voi itse päättää, ottaako toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen vai määräaikaisen. Jälkimmäisessä voi hyödyntää ansiosidonnaista aina välillä pitkään lomailuun. Sitten taas pätkä töitä ja taas ansiosidonnaista.

Äänestä

Heinävedellä tehdään nyt Tulikiven kiukaita sellaista vauhtia, ettei kaikille halukkaille meinaa riittää.

Äänestä

Näyttää Tulikiven osakekin heräilevän. Hyvä.

Äänestä

Niinpä näyttää. Voisihan sitä itsekin pistää pikkuisen kiinni oman kylän firmaan.

Äänestä

Olipas positiivinen juttu Heinäveden Lehdessä Tulikiven Heinäveden tehtaasta. Hienoa saada uusia työpaikkoja kuntaan. Uusi Kermansaven mallisto tulossa myöhemmin syksyllä.

Äänestä

Ensi viikon perjantaina Tulikivi julkaisee Q4/2024-katsauksensa ja samalla kertonee palaavansa osingonmaksajaksi. Kolmea senttiä per osake osinkoa odotetaan, joten pian osinkosijoittajatkin saavat alkaa ostaa Tulikiven osakkeita.

Äänestä

Hyvin myy Tulikiven Kermansaven takat Saksassa, kiitos Hagos-yhteistyön.

Tulikivelle Kermansavi-malliston jakelusopimus Hagos eG:n kanssa Saksaan ja Itävaltaan.

Äänestä

Saksassa on Tulikiven parhaat katteet ja siellä voi vuolla kultaa. Tulikiven liikevaihdostahan 2/3-osaa tulee viennistä. Suurimmat vientimaat ovat Saksa ja Ranska.

Suomessa Tulikivellä on mielenkiintoinen tilanne, koska Tulikiven markkinaosuus on 29% ja Uuniseppien markkinaosuus oli 27%. Tulikivi pelasi Uunisepät pois markkinoilta ja voi nyt Tulikivi voi dominoida Suomen markkinoita.

Äänestä

Hagos eG:n kautta menee Kermansaven takkoja Saksaan ja Itävaltaan solkenaan. Hyvä Heinävesi!

Äänestä

Tulikivi nettisivuilla on uusi sähkökiuasmallisto. On muuten hienoja kiukaita. Nyt tapahtuu hyviä asioita joka rintamalla.

Heinävedellä osataan!

Äänestä

Tulikivi hakee Heinäveden tehtaalle toistaiseksi voimassa olevaan kokopäivätyöhön tuotannon työntekijää. (Katso Jobly). Hommat etenevät. Tehtaalla valmistetaan laadukkaita Tulikivi -uuneja ja kiukaita.

Äänestä

Siis onko Hanza lopettamassa Heinäveden "tehdasta?" Suattaapi olla työllistyminen hankkalloo tehtaan sulukemisen vuoksi immeisillä. Joensuuhun matkkoo eikä sekään mikkään varma paikka ole ja matkahan on pitkä kuin näläkävuos . huhujen mukaan. Tänävuanna jo 2-3 yt siellä istunneet ja työväkkee poestanneet vahvuudesta ja nytten etsivät uutta väkkee? Kummallista touhua noihin isossa konsernissa.

Äänestä
  • Eiköhän koko paja laiteta kiinni, siinä taas yksi purettava rakennus lisää sitten Heinävedelle, no aikansa kutakin, kuihtuva kylä ei ole muutaman vuoden päästä enää juurikaan mitään jäljellä kylästä harmi sinänsä.

    Äänestä

Ainahan voitte hakea Tulikivelle/Kermansavelle töihin kokoamaan uusia takkoja ja kiukaita.

Tuoreimmat rakennusluvat (huhtikuu) kertoivat pientalojen rakennuslupien kasvaneen +8% ja pientalojen aloitusten +19%. Pientalomarkkina piristyy aina ensin. Lisäksi kuluttajaluottamus on kovinta sitten helmikuun 2022 ja "suunnittelee asunnon ostoa" on pisteluvussa 15 ja näin korkealla ollaan oltu viimeksi keväällä 2022.

Äänestä

onko ärrä siel viel??

Äänestä
  • Ee oo ärrää eekä Lätin puaria. Se oli kylän paras menomesta.

    Äänestä

Päivittäkää tänne muuttajille työpaikkailmoituksia! Berner? Tulikivi ja Metalliset ainakin mahtavia duunipaikkoja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suurimmat työnantajat Heinävedellä:
Berner Oy
Hanza Metalliset Oy
Tulikivi Oyj
Orkla Care Oy
Leväniemen toimintakeskus
Valamon luostari

Mikäs yllä olevista on kasvussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu