Tietääkö kukaan 70ja80 luvun b&d porakoneen anatomiaa kun siinä on se liipaisin kuin normaalissakin porakoneessa niin se on silleen joko tai mallinen, kierroksensäätö on siinä päällä josta saa kierrokset 200-3000 väliltä ja se pitää poratessaakin ne siellä eli lisää itse kierroksia jos tippuu.
mutta siinä kaasuvivussa on vain on/Off asento? Onko se uutenakin ollut tuollainen vai mitenkä? Kone on vanha mutta melkeinkäyttämätön.
Vaihteita 2kpl, malli d206n.
Näyttää hiukan aeg koneelle samalta vuosikymmeneltä, molemmat made in west germ any, onkohan samoja osia? Kestävyys?
BlAck&decker d206 1979/80
7
112
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossa on nopeussäätö siinä rullassa, kytkin on-off.
Joissakin tuon ikäisissä on myös ollut yksinopeuksisia porakoneita.
Minulla on metabo porakone 2 vaihteinen 90 luvun alusta jossa kaksi isoa rullaa ja nopeussäätö kytkimessä. Miellyttävä porata, ergonomia kunnossa. - Anonyymi
kuin normaalissakin, sehän oli hyvinkin normaali toiminta sen ajan koneissa, kun itse liipaisin ei ollut ns portaaton, vaan juuri on ja of, sekä säätimellä säädettiin kierrokset. Useamman tuollaisen olen vuosien saatossa loppuun käyttänyt..
- Anonyymi
kiitos kommenteista! nyt olen viisaampi:=)
aikoinaan oli aeg sb2-400 kone ,mutta en muista oliko se juurikin tuollainen vai oliko erillainen mutta kestävä kuin mikä, pakki puuttui siitäkin?
voikohan tuommoisen portaattoman liipasimen rakentaa helposti vai antaako vain olla tuollaisine ominaisuuksineen, hyvä kone ilmeisesti muuten tuo b&d d206
- Anonyymi
Eiköhän ole paras jättää vain kyselyn tasolle !
- Anonyymi
Mutta ainahan voi parantaa
- Anonyymi
Kyllä nämä kyselijät voisivatkin parantaa kyselyidensä tasoa !
- Anonyymi
siihen passasi uudemman deckkerin liipasinmekanismi, nyt menee portaattomasti. kiitos!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1341038- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774